„Pirmadienį svarstysime etapinį karantino atlaisvinimo planą (...) Jame bus labai aiškiai sudėliota, galbūt ne su laikotarpiu siejant, bet esant kokiems rodikliams mes galėsime kalbėti apie kokius nors atlaisvinimus“, – interviu BNS praėjusią savaitę sakė komisijai vadovaujanti vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
„(...) apsvarstę, pritarę, keliausime su šituo planu į Vyriausybės posėdį“, – teigė ji.
Portalas tv3.lt primena rašęs, kad atitinkamų laisvinimų konkrečiose srityse galima tikėtis pasiekus 200, 150, 100 atvejų sergamumą. Jam mažėjant toliau, apribojimų visai neliktų.
„Kalbant apie tam tikrus atpalaidavimus – ar tai būtų prekyba, ar paslaugų sektorius, tai matytume, kad turėtų būti mažiau kaip 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Galbūt tai galėtų būtų kovo pradžia, jei pavyks su tais skaičiais“, – pavyzdį pateikė A. Dulkys.
Ministro patarėja Aistė Šuksta portalui tv3.lt patvirtino, kad viena galimų karantino atlaisvinimo strategijų – situacijos vertinimas atskirose savivaldybėse.
„Situacija savivaldybėse šiuo metu stebima šviesoforo principu. Šiandien 58 savivaldybės vis dar yra „raudonos“, o dvi – Rietavo ir Neringos – „geltonos“. Rodikliams gerėjant bus vykdomi atlaisvinimai. Viena iš galimų strategijų – savivaldybėms taikomi atlaisvinimai, remiantis jų rodikliais“, – komentavo ji.
Kas laisvėtų pirmiausiai?
Nors kol kas sergamumo rodikliai dar nėra tokie maži, kad būtų galimi karantino draudimų pokyčiai, premjerė Ingrida Šimonytė anksčiau užsiminė, kad, jei leis duomenys, vasario viduryje jau būtų galima galvoti apie tam tikrus karantino švelninimus.
Tarp pirmųjų svarstomų atlaisvinimų – galimybė leisti bendrauti dviem namų ūkiams, taip pat gydymo įstaigose būtų didinamas planinių stacionarinių paslaugų skaičius. Būtų svarstoma grąžinti į mokyklas pradinukus. Toliau lauktų sprendimas dėl leidimo veikti ne maisto prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko.
Lietuvoje karantinas paskelbtas pernai lapkričio 7 dieną, nuo gruodžio 16 dienos jo režimas sugriežtintas ir praėjusią savaitę pratęstas iki kovo pradžios.
Šiuo metu šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose.