• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastarąją savaitę nuaidėjus žinioms, kad kaimyninėje Lenkijoje, ir kitose Vakarų Europos valstybėse, siaučia galingi potvyniai, privertė nerimauti ir Lietuvą. Kai tokie stichiniai reiškiniai vyksta visai šalia, norisi žinote, ar to sulauksime ir mes. Ekspertai atsako, kodėl susidaro šie potvyniai, ir kaip Lietuvai apsisaugoti nuo jų.

Pastarąją savaitę nuaidėjus žinioms, kad kaimyninėje Lenkijoje, ir kitose Vakarų Europos valstybėse, siaučia galingi potvyniai, privertė nerimauti ir Lietuvą. Kai tokie stichiniai reiškiniai vyksta visai šalia, norisi žinote, ar to sulauksime ir mes. Ekspertai atsako, kodėl susidaro šie potvyniai, ir kaip Lietuvai apsisaugoti nuo jų.

REKLAMA

Aplinkos ministerijos atstovai papasakojo, kad tokius dažnus klimato kaitos įvykius sukelia intensyvūs krituliai bei kiti aspektai.

„Vienas iš klimato kaitos padarinių – intensyvesni krituliai ir audros, o tai lemia didesnį paviršinio vandens kiekį, kuris sunkiai absorbuojamas dirvožemio“, – teigė ekspertai.

Ateityje – galimi didesni potvyniai

Anot specialistų, tokie potvyniai, kurie pasitaikė Vakarų Europoje, ateityje pasirodys ir vėl.

REKLAMA
REKLAMA

„Vakarų Europoje potvyniai galimi ir ateityje, regionai, kurie jau patyrė intensyvius kritulius, yra ypač pažeidžiami“, – sakė Aplinkos ministerijos darbuotojai.

REKLAMA

Remiantis potvynių grėsmės ir rizikos žemėlapiais, didžiausia potvynių tikimybė Lietuvoje yra vakarinėje šalies dalyje: pajūryje, Klaipėdos apskrityje, Šilutėje bei kituose regionuose.

Potvynių grėsmė taip pat gali atsirasti Kauno apskrityje, Kauno mieste, galimai, dėl esančios hidroelektrinės.

Potvyniai Lietuvoje vis atsiras ir dažnės

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, potvyniai kelia riziką apie 28 tūkst. ha miestų ir gyvenviečių, užliejamose teritorijose gyvena daugiau nei 42 tūkst. gyventojų, o vieno ekstremalaus potvynio sukelti nuostoliai galėtų viršyti 250 mln. Eur.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje su potvyniais susiję ekstremalūs reiškiniai formuojasi 54 upėse, taip pat Baltijos jūros bei Kuršių marių pakrantėse.

Hidrologijos specialistai atkreipia dėmesį, kad potvynių dinamiką vis labiau lemia ne sniego danga, bet didėjantis kritulių kiekis, ypač liūtys, dėl kurių gali kilti staigūs lietaus poplūdžiai įvairiais metų laikais.

Prognozuojama, kad ateityje liūtys bus dar dažnesnės ir intensyvesnės, todėl potvynių problemos bus aktualios ir ateityje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip minėjo aplinkos ministerijos ekspertai, potvyniai Lietuvoje jau dabar kelia iššūkių, ypač vakariniuose rajonuose, kur per stiprias liūtis upės išsilieja ir sukelia didelę žalą.

„Vienas iš pavyzdžių, praėjusių metų lapkričio pradžioje Kretingoje po stipraus lietaus kilęs potvynis, užpylęs gatves ir kiemus“, – prisiminė specialistai.

Ko reikėtų iš anksto imtis?

Anot Aplinkos ministerijos, reikia bendradarbiauti su gyventojais, kurie gyvena vietovėse su didele potvynių rizika. Jie atkreipia dėmesį, kad savivaldybės turėtų daryti tam tikrus tyrimus, kad būtų priimti sprendimai.

REKLAMA

„Labai svarbu savivaldybių lygmenyje aktyviai dirbti su rizikingose zonose žemes valdančiais ir veiklą vykdančiais gyventojais, konsultuojant juos, potvynių grėsmės ir apsisaugojimo būdų klausimais.

Taip pat savivaldybėms rekomenduojama atlikti labiausiai linkusių į lokalius poplūdžius teritorijų vertinimą, ištirti poplūdžių priežastis ir numatyti galimus techninius sprendimus“, – kalbėjo atstovai.

REKLAMA

Įrankis, kuris padės žmonėms apsisaugoti

Anot Aplinkos ministerijos, savivaldos institucijos ir gyventojai gali naudotis ekstremalioms situacijoms padedančiu pasiruošti įrankiu – interaktyviu žemėlapiu ir švieslente, kuriuose galima matyti, kaip keisis klimatas kiekvienoje Lietuvos savivaldybėje iki 2100 m.

Švieslentėje galima pasirinkti optimistinį arba pesimistinį klimato kaitos scenarijų, laikotarpius bei prognostinius rodiklius ir matyti bendrą situaciją Lietuvoje, o pasirinkus dominančią savivaldybę – apibendrintą prognozių informaciją pagal minėtus rodiklius šiai šalies teritorijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei taip ir toliau vyks, bus tik blogiau

Jei klimato kaitos poveikis ir toliau stiprės, pasak Aplinkos ministerijos ekspertų, tikėtina, kad ateityje Lietuvoje susidursime su dažnesniais ir intensyvesniais potvyniais, ypač regionuose, esančiuose prie upių ir jūros pakrančių.

Kartu su kritulių didėjimu ir vandens lygio kilimu gali iškilti infrastruktūros ir žemės ūkio problemos. Miestai turės prisitaikyti prie klimato kaitos investuodami į atsparią infrastruktūrą, didesnį dėmesį skirdami miestų planavimui.

3 dienas virs galvos skraide lektuvai ir purske cholera kad apniauktu dangu...baikit skiest tas savo nesamones apie klimato kaita. Karas Ukrainoj, karas Gazoj, dabar Libane kiek co2 ismeta? Schwabu, Geicu ir kitu ponu skraidymai privaciais lektuvais?! Lai patys dviraciais vazineja ir lervas eda
Kokius dūmus pučia visą dieną lėktuvai,baisus dangus tampa , geoinzinerija dirba???
kas BLT per pridurkai ten pas susirinkę? Yra technologijos nurodančios galimus orus ir gan tikslios technologijos, pasižiūrite, informuojate gyventojus ir tiek.

Tuo tarpu savo, BLT, nerimą nešatės pas, BLT, psichiatrus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų