Daug diskusijų sukėlė ligoninės bombardavimas Gazoje. Koks tikslas tą daryti?
JAV planuoja artimiausiu metu išslaptinti savo informaciją, tai manau, ten bus daugiau vizualios informacijos, dėl kurios mes galėsime įsitikinti, kas dėl to kaltas. Bet panašu, kad JAV žvalgyba yra tikri savo teiginiais.
Jei tai iš tiesų padarė „Islamo džihadas“ arba kita grupuotė, tai neabejotinai yra klaida. Neatrodo, kad būtų tikslinga numesti bombą ant savo žmonių. Dabar matome kovą dėl širdžių ir proto – jei bus įrodyta, kad tai Izraelio kaltė, bus dar labiau pralaimima viešosios opinijos ne tik regione, bet ir pasaulyje.
Į Izraelį atvyko Džo Baidenas, tačiau Jordanijos karalius, Egipto prezidentas, Palestinos lyderis atsisakė su juo susitikti. Ar iš tiesų JAV prezidentas gali kažką padaryti?
JAV diplomatinės pastangos yra labai didelės. Daug nematomos diplomatijos tikrai vyksta – tikslas yra, kad neįvyktų eskalacija už Izraelio ir Palestinos teritorijos ribų. Visi atsisakymai susitikti su Baidenu yra simboliniai žaidimai, kuriais norima parodyti palaikymą Palestinai ir kritiką Izraelio atžvilgiu.
Vyksta daugiasluoksniai žaidimai ir Jordanijos karalius supranta, kad susitikimas būtų dėl vaizdo, o kadangi yra didžiulis įvykis, visi nori pasirodyti griežti ir atsakingai žiūrintys į konfliktą. Supraskime, kad regione tai yra kova ne tik dėl palestiniečių gyvybių, bet ir dėl įtakos bei parodymo, kas kuo rūpinasi.
Kiek tikėtina, kad į konfliktą įsivels kaimyninės šalys – Sirija ar Iranas?
Net nėra kalbos apie Jordaniją ar Egiptą, nes jiems nebūtų prasmės. Vienintelis klausimas – ar Iranas būtų linkęs įsitraukti? Pagal dabartinius ženklus yra nepanašu, kad jie yra suinteresuoti karu su Izraeliu.
Visgi, yra daug raketų, nukreiptų iš Izraelio į Iraną. Izraeliui vienas iš pagrindinių valstybinių priešų daug metų yra Iranas, nes Irano ideologija yra sunaikinti Izraelį. Iranui dabar daug naudingiau tokia suirutė ir didelė įtampa Izraelyje. Aišku, galbūt galima laukti provokacijų iš Libano „Hezbollah“, bet ten irgi yra imtasi daug atgrasymo veiksmų. Bent jau dabar nesimato galimybių konfliktui plėstis toliau.
Ar gali protestai ir įvairūs neramumai išplisti visame pasaulyje?
Įtampos galimos, ypač, jei bus dramatiškų vaizdų iš Gazos Ruožo. Musulmonų diasporos jaučia palankumą Palestinai. Klausimas – kaip susitvarkys vidaus saugumo tarnybos ir kiek bus noro didinti neramumus. Pagrindo Vokietijoje, Prancūzijoje, Belgijoje dėl musulmonų diasporos tikrai yra. Dar vienas potencialus iššūkis yra migracijos klausimas. Neaišku, kaip palestiniečiai pajudės iš Gazos Ruožo į Egiptą ir kur jie keliaus toliau. Ir neramumai, ir migracijos klausimas paaštrėjo Europos Sąjungos kontekste.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.