Pirmąja SARS-CoV-2 vakcinos doze jau paskiepyta apie 80 tūkst., visiškai vakcinuota daugiau kaip 45 tūkst. gyventojų. 77 proc. asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų ir 72 proc. globos įstaigų gyventojų bei darbuotojų turi SARS-CoV-2 imunitetą ar yra vakcinuoti bent iš dalies.
Šiuo metu toliau skiepijami didelės medicininės rizikos pacientai. Siekiant atnaujinti ugdymą ir padidinti moksleivių saugumą, dabar pradedami skiepyti pradinių klasių mokytojai.
Taip pat taryba svarstė dėl ugdymo institucijose dirbančių ir neturinčių kontakto ar turinčių minimalų kontaktą su moksleiviais asmenų vakcinavimo. Šiam vakcinavimo prioritetų plėtimui nepritarta.
Ekspertų taryba ragina vadovautis jau nustatytais prioritetais ir kuo greičiau pradėti 70 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų, kuriems mirties nuo COVID-19 rizika yra didžiausia, vakcinaciją.
Amžiaus „cenzo“ dėl „AstraZeneca“ vakcinos nėra
„AstraZeneca“ vakcinai amžiaus ribojimas netaikytinas. Santaros klinikų prof. Ligita Jančorienė posėdyje pristatė „AstraZeneca“ SARS-CoV-2 vakcinos klinikinių tyrimų rezultatus.
Pažymėta, kad ši vakcina yra Europos vaistų agentūros (EMA) registruota 18 metų ir vyresniems asmenims, o jos sukeltas imuninis atsakas vyresniems kaip 70 metų asmenims nesiskiria nuo imuninio atsako jaunesniems asmenims. Tyrimai taip pat rodo, kad vyresniems asmenims šalutinių reiškinių stebima mažiau, vakcina 100 proc. apsaugo nuo sunkios ligos formos, hospitalizacijos ir mirties dėl COVID-19.
Atsižvelgdama į šiuos rezultatus ir į tai, kad mirtingumui nuo COVID-19 sumažinti ypač svarbu vakcinuoti vyresnius didžiausios rizikos asmenis, Ekspertų taryba išreiškė nuomonę, kad „AstraZeneca“ vakcina turėtų būti vakcinuojami asmenys, vadovaujantis registruota vakcinos indikacija, įskaitant ir vyresnius kaip 65 metų asmenis.
Mokslinių tyrimų duomenimis, „AstraZeneca“ vakcinos imunogeniškumas didėja, antrąja vakcinos doze asmenis skiepijant bent 12 savaičių po pirmosios. Ekspertų taryba sveikatos apsaugos ministrui siūlo nustatyti, kad antroji vakcinos dozė asmenims būtų skiriama EMA rekomenduojamo intervalo tarp vakcinos dozių pabaigoje, t. y. 12 savaičių po pirmosios.
Platus prevencinis testavimas bei kontaktų atsekimas – sudėtinė saugaus karantino atvėrimo dalis. Ekspertų taryba taip pat aptarė kaupinių tyrimo laboratorinės validacijos rezultatus ir pritarė, kad šis metodas būtų taikomas prevenciniam testavimui. Šiuo metu toliau vykdomi trumposios skambučių linijos 1808 ir ESPBI informacinių sistemų parengiamieji darbai.
Ekspertų taryba nusprendė atlikti tarpinį savo veiklos ir rekomendacijų vykdymo vertinimą. Vertinimą planuojama paskelbti atskirai.