Penktadienį EK pirmininkė U. von der Leyen vieši Lietuvoje. Čia susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda ir premjere Ingrida Šimonyte. Po susitikimo surengta spaudos konferencija.
EK pirmininkė teigė, kad pastebima, jog Delta variantas yra kur kas užkrečiamesnis nei kiti. Taip pat pastebima, kad daugėja ir naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų.
„Mums kelia nerimą Delta variantas, stebime, kad šis variantas daug užkrečiamesnis nei kiti. Matome, kad daugėja atvejų ir žinome, kad jų daugės“, – žurnalistams Lietuvoje kalbėjo EK pirmininkė.
Vis dėlto U. von der Leyen teigė įžvelgianti ir gerų naujienų.
„Matome, kad vakcinos yra veiksmingos prieš Delta atmainą. Pilnai pasiskiepiję žmonės yra apsaugoti nuo Delta. Pirmąjį skiepą gavę žmonės – jiems užsikrėtus ligos simptomai nėra tokie sunkūs“, – pastebėjo U. von der Leyen.
EK pirmininkė pabrėžė, kad šiuo metu yra svarbūs du dalykai.
„Pirma, turime vakcinuoti, vakcinuoti, vakcinuoti. Raginu visus pasiskiepyti, taip apsaugosite save ir savo aplinką. Antra, kurį laiką paprastos higienos priemonės – atstumas, kaukių dėvėjimas, jos veikia. Jei pažvelgsime į Mančesterį, kur vyko pirmasis protrūkis, naudojant šias higienos priemones, protrūkį pavyko suvaldyti“, – kalbėjo EK pirmininkė.
Į paveiktų šalių sąrašą įtrauktos visos valstybės
Portalas tv3.lt primena, kad pasaulyje ėmė plisti pavojingesne laikoma Delta atmaina. Penktadienį dėl šios atmainos plitimo į paveiktų šalių sąrašą buvo įtrauktos visos pasaulio šalys.
Nuo pirmadienio, liepos 5 d., atvykstantiems iš žaliosios zonos valstybių vėl reikės atlikti tyrimą dėl COVID-19, atvykstantiems iš geltonosios zonos valstybių reikės ne tik atlikti tyrimą iki kelionės, tačiau atlikti ir antrą tyrimą jau atvykus į Lietuvą.
Brazilija, Indija ir Pietų Afrikos Respublika, kurios buvo priskiriamos šalims, iš kurių atvykus taikomos sustiprintos užkrečiamųjų ligų kontrolės priemonės, nuo šiol priskiriamos pilkajai zonai, kaip ir visos trečiosios šalys.
Pagal atnaujintą tvarką išsitirti dėl COVID-19 iki kelionės privalės asmenys, atvykstantys į Lietuvą iš bet kurios pasaulio valstybės, išskyrus numatytas išimtis. PGR tyrimas turi būti atliktas ne anksčiau kaip 72 val. prieš atvykstant į Lietuvą, antigeno testas – ne anksčiau kaip prieš 48 val. iki atvykimo. Kaip ir iki šiol, neigiamą tyrimo rezultatą reikės parodyti vežėjui prieš lipant į lėktuvą, autobusą, keltą ir kt. Izoliuotis atvykstantiems iš žaliosios zonos valstybių nereikia.
Izoliacija taip pat nėra taikoma atvykstantiems iš geltonosios zonos valstybių, tačiau šiems asmenims įvedamas reikalavimas atlikti antrą tyrimą 3–5 atvykimo į Lietuvą dieną. Išsitirti galima mobiliajame punkte, užsiregistravus Karštosios linijos interneto svetainėje www.1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808. Reikalavimas atlikti tyrimą netaikomas COVID-19 liga persirgusiems arba nuo šios ligos pilnai paskiepytiems žmonėms, oficialių delegacijų nariams ir vaikams iki 7 metų.
Atvykstantiems iš raudonosios zonos valstybių reikalavimai lieka tokie patys: privalomas tyrimas prieš atvykstant į Lietuvą ir 10 dienų izoliacija. Izoliaciją galima sutrumpinti ne anksčiau kaip 7-tą atvykimo dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą.
Iki šiol toks tyrimas turėjo būti atliekamas paties gyventojo lėšomis, tačiau nuo pirmadienio tai bus galima padaryti nemokamai mobiliajame punkte. Registruotis tyrimui reikia Karštosios linijos interneto svetainėje www.1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808.
Atnaujintos izoliacijos taisyklės numato griežtesnius reikalavimus nustatytų kategorijų darbuotojams, kuriems taikoma izoliacija ir kuriems izoliacijos metu leidžiama nuvykti į darbo/verslo reikalams tvarkyti būtiną vietą ir atlikti su tuo susijusias funkcijas.
Nuo pirmadienio tai padaryti jie galės tik po to, kai atvykę į Lietuvą atliks PGR tyrimą ir gaus neigiamą rezultatą.