Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.
Pagarsėję prorusiški veikėjai – Erika Švenčionienė, Kazimieras Juraitis šiuo metu vis dar teisiami dėl padėjimo priešiškai valstybei veikti prieš Lietuvą. Tokių kaltinimų iš prokurorų jie sulaukė, nes ne tik Lietuvoje skleidžia rusišką propagandą, bet ir keliavo į Baltarusiją, kur pasakojo propagandos mašinai reikalingus pramanus apie Lietuvą, jos žmonių nuotaikas ir valdžią.

E. Švenčionienės būreliui uždraudus važiuoti į Baltarusiją jų vietą ir darbą perėmė Eduardas Vaitkus. Jis šiomis dienomis taip pat nuvyko į Minską ir vietos žiniasklaidai pripaistė panašių dalykų – neva Lietuvoje atgimsta fašizmas, kad Gitanas Nausėda yra neteisėtas prezidentas ir kad paprasti Lietuvos žmonės palankiai žiūri į Baltarusiją bei Rusiją, nori su jomis draugauti.
„Lietuvoje yra žmonių, kurie nori nepriklausomos, laisvos Lietuvos, kuri būtų neutrali, ir kur lietuviai būtų šeimininkai, o ne taip, kaip dabar“, – paistė buvęs kandidatas į prezidentus E. Vaitkus.
E. Vaitkaus žodžius plačiai ištiražavo pagal A. Lukašenkos nurodymus propagandą skleidžiančios baltarusių valstybinės agentūros ir televizijos: „Ne visi lietuviai išprotėję ir nori, kad šalis būtų demokratinė ir nepriklausoma. Tai pareiškimas gerai žinomo politiko ir pernai rinkimuose buvusio kandidato į prezidentus Eduardo Vaitkaus.“
Generalinė prokurorė ėmėsi veiksmų
Ironiška, kad E. Vaitkus apie neva Lietuvoje pažeistus įstatymus, per prezidento rinkimus, nuvažiavo papasakoti baltarusių rinkimų komisijai. Nors visas demokratinis Vakarų pasaulis netiki, kad Baltarusijoje apskritai vyksta normalūs rinkimai. Tik eiliniai falsifikuoti A. Lukašenkos perrinkimai. E. Vaitkus kalba ir apie neva fašizmą Lietuvoje.
„Hitleris ne pats blogiausias žmogus. Rusijoje dabar yra blogesnių. Atviru tekstu taip sakoma. Vyksta rusų gyventojų nužmoginimas“, – aiškino E. Vaitkus.
„Tai, ką daro ponas Eduardas Vaitkus, yra arba kažkokia medicininė indikacija, arba akivaizdus veikimas prieš Lietuvos interesus. Tai yra antivalstybinė veikla“, – patikino premjeras Gintautas Paluckas.
Dėl tokios E. Vaitkaus kelionės ir kalbų Minske, konservatorius Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, kad ši iškeltų panašią bylą, kaip iškėlė E. Švenčionienei ir K. Juraičiui.
„Už tokius dalykus reikia kirsti per rankas, ir sakyčiau kirsti reikia stipriai. Nes tokių apraiškų daugėja, jos tampa ir sisteminėmis“, – teigė konservatorių pirmininkas L. Kasčiūnas.
Tačiau Generalinė prokurorė dar vakar pavedė Policijos departamentui išsiaiškinti aplinkybes ir nuspręsti – reikia pradėti ikiteisminį tyrimą, ar ne.
„Aš manau, kad tai yra labai gera iniciatyva ir tam nereikia ir neturėtų reikėti politinių kreipimųsi“, – tikino G. Paluckas.
„Šitą Generalinės prokurorės žinią aš vertinu labai teigiamai. Aš sakyčiau, kad mes tikrai turime tokią įdomią situaciją, kai asmenys atvirai veikia prieš valstybę, ir mes labai mandagiai tam tikrose situacijose, jiems leidžiame tai daryti“, – teigė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Pataria tokių asmenų saugotis
E. Vaitkaus, o ir kitų prorusiškų veikėjų garsiai sakomi žodžiai, rusų ar baltarusių auditorijai piešia vaizdą, neva Lietuvoje eiliniai žmonės nori taikos ir draugystės su ukrainiečius žudančia Rusija ir Baltarusija, bet to neva neleidžia neteisėtai valdžioje atsidūrę politikai, kurie skatina atgimstantį fašizmą ir rusofobiją. Kai tokie teiginiai įkalami žmonėms į galvas, jie kur kas suprantamiau žiūrėtų į Kremliaus norus neva „išvaduoti“ Lietuvos žmones iš tariamos priespaudos.
„Aišku, kad... kiekvieną nesąmonę aš neturėčiau vertinti, nesąmonė yra nesąmonė. Mes esame demokratinė šalis, tai jeigu kiekvienas gali reikšti savo nuomonę, bet jeigu tai kryptinga, ar kursto nesantaiką, tai šiuo atveju tada būtų kitas vertinimas“, – teigė vidaus reikalų ministras Vladyslav Kondratovič.
Ukrainiečiai tokių veikėjų pataria saugotis.
„Jie aiškiai sako: žiūrėkite nelojalius elementus valstybės viduje. X dieną jie bus tie, kurie šaudys žmonėms į nugaras. Jie bus tie, kurie užtikrins priešo atėjimui kuo geresnes sąlygas“, – perspėjo L. Kasčiūnas.
L. Kasčiūnas kreipėsi ir į saugumo departamentą, prašydamas išaiškinimo, ar E. Vaitkus padeda priešiškoms valstybėms. Nors E. Vaitkaus kelionės VSD ir nekomentuoja, bet iš esmės apie tokias situacijas jau pasisakė viešame grėsmių saugumui vertinime:
„Nesėkmingai pasirodę per 2024 m. vykusius rinkimus, prorusiški visuomenės veikėjai skleidė tikrovės neatitinkančius teiginius, kvestionuojančius rinkimų Lietuvoje teisėtumą, demokratiškumą ir skaidrumą. Žvalgybos vertinimu, šia veikla jie padėjo priešiškų valstybių – Rusijos ir Baltarusijos – propagandistams, kurie naratyvus apie neva Lietuvoje vykstančius nedemokratinius ir neteisėtus rinkimus naudoja Lietuvą diskredituojančiose informacinėse kampanijose.“
Ir nors visi tikisi, kad saugumiečiai visus antivalstybinius veikėjus išgaudys, realybė kiek kitokia. VSD vadovybė ne kartą kalbėjo, kad jų finansavimas nepakankamas, darbo yra daugiau, nei įdarbinta pačių specialistų, o ir teisinė bazė gerokai apriboja jų veikimą.
„Mes savo žvalgybą stengiamės laikyti ant tokio trumpo pavadėlio, tarsi gyventumėme rojaus saloje, o ne šalia šalių agresorių“, – teigė D. Šakalienė.
E. Vaitkus vis dar bando prasimušti į valdžią Lietuvoje. Prezidento rinkimuose už jį balsavo 100 tūkstančių rinkėjų, bet pernai Seimo rinkimuose jau trigubai mažiau – 30 tūkstančių. Tiek nepakako, kad jis būtų išrinktas į Seimą.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:



































































































































































































































































