Kaip pasakojo jis, pagrindinis rodiklis kalbant apie galimus ribojimų švelninimus konkrečiose srityse – 14 d. sergamumo 100 tūkst. gyventojų vertinimas. Taip pat būtų vertinama teigiamų COVID-19 testų procento dalis, skaičiuojama nuo visų atliktų testų.
„Kalbant apie tam tikrus atpalaidavimus – ar tai būtų prekyba, ar paslaugų sektorius, tai matytume, kad turėtų būti mažiau kaip 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Galbūt tai galėtų būtų kovo pradžia, jei pavyks su tais skaičiais“, – sakė A. Dulkys.
Kartu jis tikslino, kad leisti veikti parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, būtų galima kalbėti, kai tų atvejų bus mažiau kaip 200.
Kada mokiniai grįžtų į klases?
Komentuodamas, kada moksleiviai galėtų grįžti gyvai mokytis į klases, ministras vėlgi pateikė laipsnišką scenarijų.
„Jei mes pasiektume rezultatą, kad turime mažiau kaip 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, būtų galima kalbėti apie kontaktinį arba mišrų pradinių klasių ugdymą, aišku, užtikrinant tam tikrus reikalavimus.
Jei tų atvejų būtų mažiau kaip 150, tada galėtume kalbėti apie vyresnių mokinių kontaktinį ir mišrų ugdymą. Esant mažiau nei 100 atvejų, jau ir pagrindinis, ir vidurinis ugdymas vyktų klasėse taikant mokytojų ir moksleivių reguliarų testavimą“, – dėstė A. Dulkys.
Anot ministro, atitinkamai esant mažiau nei 200 atvejų, būtų galima siūlyti bendrauti dviem pastoviems namų ūkiams. Pasiekus 100 atvejų, galėtų būti trys pastovūs namų ūkiai.
„Tuo metu pasiekus sergamumo rodiklį mažiau nei 50 atvejų, būtų galima siūlyti, kad jokių ribojimų ir nebūtų“, – sakė A. Dulkys.
Karantiną atšauktų balandžio mėnesį?
„Dar detaliai planuojame visa tai apgalvoti ir tada pateikti visuomenei. Šią savaitę, pagal ekspertų rekomendacijas, negalime dar kažkokių dalykų pasiūlyti“, – pridūrė A. Dulkys.
Jis pabrėžė, kad bus pateikiama visų siūlymų suvestinė, kurie liestų ir socialinių paslaugų, maitinimo įstaigų, paslaugų sektorius, susibūrimus ir kultūrinės, pramoginės veiklos organizavimą.
„Visa tai planuojame išdėlioti per tuos mūsų etapus, kurie būtų prognozuojami kas dvi savaites“, – sakė SAM vadovas.
Anot ministro, prognozės, kada galėtų būti pasiektas bent 200 atvejų sergamumas, nėra dėkingos, tačiau vylėsi, kad vasario antroje pusėje tai galėtų būti įmanoma.
„Jei mums toliau seksis kaip dabar, tai mažiau kaip 200 atvejų sergamumas galėtų būti antroje vasario pusėje. Ir ką planuojame pasiūlyti, kad nuolat kas dvi savaites būtų stebima ir galėtume teikti priemones. (...)
Galbūt balandžio pirmąją karantino išvis galėtų nebebūti, o gal gegužės pirmai galėtume turėti mažiau nei 25 atvejus. Bet sutarkim, kad tai yra tik prognozė prie visų sąlygų, kad mums seksis vakcinuotis, planuojam pradėti testavimą (...) ir, tikimės, visuomenė sąmoningai tai palaikys“, – aiškino A. Dulkys.
Šiuo metu karantinas galioja iki sausio 31 d., tačiau, kaip pranešė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, jį Lietuvoje Vyriausybei bus siūloma pratęsti iki vasario 28 dienos.
Iš karantino ketinama išeiti palaipsniui, atsižvelgiant į sergamumą Covid-19 šalyje. Prioritetinėmis sritimis bus laikoma sveikatos apsauga, švietimo paslaugos bei atlaisvinimai verslui.