Jis kartu pranešė, kad nuo šiol bus galima rinktis vakciną iš tuo metu vakcinavimo centre esančių skirtingų vakcinų, taigi, kiekvienas galės laisvai apsispręsti, ar nori vakcinuotis „AstraZeneca“ vakcina.
„Jeigu norimos kitos vakcinos tuo metu nebus, su gyventoju bus susiekiama vėliau. Taigi kiekvienas gali laisvai apsispręsti, ar nori vakcinuotis „AstraZeneca“ vakcina. Antras pokytis – nuo šiol vakcinavimo centrai galės greičiau vykdyti vakcinavimo perėjimą iš vienos prioritetinės grupės į kitą.
Trečias pokytis – vakcinos nuo šiol bus skirstomos vakcinavimo centras, savivaldybėms ne tik pagal tam tikros prioritetinės grupės gyventojų skaičių, bet ir atsižvelgiant į to vakcinavimo centro skiepijimo tempus. Ketvirtas pokytis – jeigu atsitiks taip, kad kai kurios savivaldybės nepanaudos pristatytų vakcinų dozių, bus svarstoma apie jų perskirstymą kitoms savivaldybėms, kitiems vakcinavimo centrams“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo jis.
Imasi atsargumo priemonių
Kaip komentuodamas EVA sprendimą informavo Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis, dabar rekomenduojama tęsti vakcinavimą.
„Taip nuspręsta todėl, kad į visus iškeltus klausimus ir hipotezes yra gauta dauguma atsakymų. Todėl tiek EVA, tiek nacionaliniu lygmeniu yra sutarta imtis papildomų farmakologinio budrumo ir saugumo užtikrinimo priemonių. T. y. operatyviau keisimės informacija tarp VVKT, ministerijos ir vakcinavimo centrų, operatyviau informuosime gydančius ir skiepijančius gydytojus apie preparatų charakteristikos santraukos reikalavimus“, – pasakojo jis.
Gydytojams specialistams ketinama išplatinti vadinamus laiškus gydytojams, kur bus visa informacija, kuri svarbi prieš pacientams skiriant „AstraZeneca“ vakciną.
„Aktyviai konsultuosime pacientus ir specialistus apie nepageidaujamas reakcijas į vakciną, taip pat kitą informaciją. Reguliariai tiek su ministerija, tiek vakcinavimo centrais vertinsime naujausius duomenis“, – aiškino G. Andrulionis.
Jis pabrėžė, kad šios vakcinos nauda aiškiai nusveria galimą riziką, ypač pandemijos metu. Tačiau yra sutarta toliau atlikti saugumo stebėseną, konsultuotis su mokslininkais. Visos saugumo priemonės įvedamos nuo penktadienio.
Vakcina saugi, bet ragina įvertinti rizikas
Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį paskelbė, kad išnagrinėjusi turimą informaciją daro išvadą, jog „AstraZeneca“ vakcina yra „saugi ir veiksminga“, nepaisant pranešimų, kad kai kuriems paskiepytiems asmenims susidarė kraujo krešulių.
Kaip pranešė EVA vadovė Emer Cooke, komitetas, remdamasis šios agentūros vakcinų saugumo komiteto atliktu tyrimu, priėjo aiškios mokslinės išvados, kad ši vakcina yra saugi ir veiksminga.
„Komitetas taip pat padarė išvadą, kad ši vakcina nėra susijusi su tromboembolijos atvejų arba kraujo krešulių [susidarymo] bendrosios rizikos padidėjimu“, – pridūrė ji.
E. Cooke sakė, kad EVA „negali galutinai atmesti ryšio“ tarp „reto tipo kraujo krešulių ir vakcinos, tad ekspertai rekomenduoja skatinti gydytojus ir skiepijamuosius atkreipti dėmesį į tikėtiną riziką“.
EVA rekomendavo pridėti šių atvejų aprašymą į preparato informacinius lapelius, kad sveikatos apsaugos darbuotojai ir pacientai žinotų apie retų kraujo krešulių susidarymo atvejų tikimybę.
Portalas tv3.lt primena, kad antradienį vakare Lietuva nusprendė pasekti kitų Europos Sąjungos šalių pavyzdžiu ir laikinai stabdyti skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina, iki kol bus gautos galutinės tyrimo išvados dėl galimų kraujo krešėjimų sutrikimų sąsajų su skiepais.
Sprendimas priimtas po Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos rekomendacijos, jai gavus tris pranešimus kraujo krešulių atvejus, pasireiškusius po skiepijimo, tačiau tarnyba teigia neturinti įrodymų, kad negalavimus sukėlė būtent vakcina.
Statistikos departamento duomenimis, pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze praėjusią parą paskiepyti 2452 žmonės, antra doze – 6926 asmenys. Iš viso šalyje pirmąja doze paskiepyti 269 tūkst. 135 žmonės, abiem dozėmis – 111 tūkst. 907 asmuo.