A. Dulkys džiaugėsi, kad skiepijimo startas šalyje yra puikus, tačiau apgailestavo dėl tokio žmonių elgesio.
„Lenktynės dėl skiepo yra pats blogiausias pasirinkimas, koks šiandien galėtų būti šioje situacijoje. Prioritetų grupės ir sudarytos ta ,kad pirmiausia būtų skiepijami tie, kurie dalyvauja priešakinėse linijose, kuriems didžiausia rizika užsikrėsti.
Skiepijimo procesas yra sklandus, startas yra puikus, turime gerus pirminius rezultatus. Labai gaila ir nemalonu dėl pasitaikančių tokių dalykų, kurie pastaruoju metu buvo paviešinti. (...) Šioje srityje būtinas absoliutus skaidrumas ir viešumas.
Pokalbyje su prezidentu taip pat akcentavome, kad kontrolės procesai neturi trukdyti skiepijimo greičiui, kontrolės procesai neturi kainuoti daugiau nei galutinis rezultatas, o jis yra išsaugotos žmonių gyvybės“, – kalbėjo jis.
„Išlenda privilegijų kultūra“
Ministras pažymėjo, kad imamasi papildomų priemonių – jau buvo skelbta, kad kartu STT organizuojamas skiepijimo proceso vertinimas. A. Dulkys taip pat informavo pavedęs savivaldybėms kontroliuoti vakcinų paskirstymo procesus ir prireikus kreiptis į teisėsaugos institucijas.
„Negalime gyventi visuomenėje tokioje nepasitikėjimo atmosferoje, visi procesai sveikatos apsaugos sistemoje negali būti centralizuoti, nes tik pačios gydymo įstaigos, savivalda geriausiai žino, kokie konkretūs žmonės dirba su Covid-19 pacientais ir kokie asmenys atitinka numatytas sąlygas“, – sakė A. Dulkys.
Anot jo, ši situacija – proga pamatyti savo, kaip žmonių, fotografiją:
„Matyt, ta privilegijų kultūra išlenda ir visi mes, politikai, galios centrai, galėtų savo tiesioginiu elgesiu rodyti pavyzdį ir nesinaudoti privilegijomis sveikatos sistemoje, kaip jau yra įprasta daugelį dešimtmečių.“
Ar gaus antrą dozę?
Paklaustas, ar be eilės paskiepyti asmenys gaus antrąją skiepo dozę, kad susidarytų pilnas imunitetas, A. Dulkys kol kas sakė negalintis atsakyti.
„Situacija tikrai unikali. Kokie dar bus sprendimai, matysime, nes čia vėl, matyt, bus dvi stovyklos – ar čia skiepas išpiltas, ar apskritai turime moralinę teisę, kad tokie žmonės būtų skiepijami toliau. Tai čia dar laukia atsakymai“, – sakė jis.
Prezidento vyriausiojo patarėjo, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovo Simono Krėpštos teigimu, yra nustatyta labai aiški vakcinavimo eilė ir jos reikia laikytis.
Tai jeigu tiems žmonėms pagal tą eilę nepriklauso gauti vakciną, ji ir neturėtų, kaip ir neturėjo, būti gauta. Taigi ir žvelgiant į ateitį reikėtų laikytis nustatytos vakcinavimo eilės“, – sakė jis.
Prezidento patarėjas teigė, kad šis klausimas nebuvo aptartas su sveikatos ministru ir premjere, tačiau jis akcentavo, jog pagrindinis dalykas yra sąžiningai laikytis nustatytos vakcinavimo eilės.
„Tai yra pagrindinis tikslas ir jis yra labai svarbus stiprinant visuomenės pasitikėjimą valstybės institucijomis.“
Tirti imasi STT
Portalas tv3.lt primena, kad skandalas po skiepijimo prioritetų kilo po to, kai, kaip įtariama, COVID-19 vakcina pasiskiepijo asmenys, kuriems ji nepriklausė.
Dar penktadienį pranešta apie Žalgirio klinikoje pasiskiepytus sutarčių su ja neturinčius VU dėstytojus.
Taip pat pranešta, kad Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotyje medikams skirtomis vakcinomis nuo COVID-19 buvo paskiepytas ir šią stotį valdančios įmonės „Ambulansas“ vadovas Ričardas Ūselis bei jo šeimos nariai.
Generalinė prokuratūra sekmadienį pranešė, kad įtariamus vakcinavimo tvarkos pažeidimus Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikoje, Šilalės greitosios medicinos pagalbos stotyje bei Šilutės ir Panevėžio ligoninėse bus pavesta ištirti Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).
Vos 775 nauji atvejai
Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 775 nauji COVID-19 atvejai, mirė 32 žmonės, pirmadienį pranešė Statistikos departamentas.
Praėjusią parą taip pat detalizuotos trys mirtys nuo koronaviruso, kai faktinė mirties data yra ankstesnė.
Praėjusią parą nuo COVID-19 pasveiko dar 133 žmonės.
Iš viso Lietuvoje registruoti 160 tūkst. 446 šios infekcinės ligos atvejai, 92 tūkst. 608 asmenys pasveiko, 64 tūkst. 642 – tebeserga.
Nuo koronaviruso iš viso mirė 2232 žmonės. Nuo COVID-19 Lietuvoje pirma vakcinos doze paskiepyta 22 tūkst. 549 žmonės.
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydoma 2212 COVID-19 pacientų, 176 iš jų – reanimacijoje, deguonis papildomai tiekiamas 1096, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 108 pacientams.
Praėjusią parą Lietuvoje atlikti 4 tūkst. 269 tyrimai dėl koronaviruso, iš viso nuo pandemijos pradžios jų atlikta 1 mln. 742 tūkst. 958.