„Šiaip jie vykdė savo pareigą, tikrino vagoną, o traukinys pajudėjo, kol kas nežinome, kodėl“, – sakė Muitinės departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Vitas Volungevičius.
„Normali procedūra, kad muitininkai tikrina pagal rizikos informaciją ir jie nuėjo tikrinti pašto vagono“, – pridūrė Komunikacijos skyriaus vadovas.
Paprastai tranzitinius traukinius tikrina ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos, ir Muitinės departamento pareigūnai. Šiuo konkrečiu atveju pasieniečiai baigę patikrą iš traukinio pasišalino, o muitininkai netikėtai išvyko į Kaliningrado sritį.
„Pasieniečiai pabaigę tikrinimo procedūras, tiksliau pamainos vyresnysis, praneša geležinkelio stoties budėtojui apie tikrinimo pabaigą. Toks pat pranešimas turėtų būti ir muitininkų. Ar jis buvo, ar ne, mes pasakyti negalime. Tada budėtojas leidžia traukiniui išvykti ir mašinistas išvažiuoja. Tai pasieniečiai baigė patikrą, nustatyta tvarka informavo ir po to jau sužinojo, kad tie du kolegos netyčia išvažiavo į Rusiją“, - pasakojo Valstybės sienos apsaugos tarnybos patarėjas viešiesiems ryšiams Giedrius Mišutis.
Penktadienį iškart dėl to įvyko Lietuvos ir Rusijos valstybės sienos įgaliotinių susitikimas. Paprastai tokiu formatu sprendžiami Lietuvos ir Rusijos pasienio incidentai.
„Buvo perduoti dokumentai nustatyti tapatybei, o vakar jie buvo perduoti jau Lietuvos pusei“, – sakė G. Mišutis.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad incidentas tikriausiai susijęs su žmogiška klaida, tačiau jis bus tiriamas, kad tokie atvejai ateityje nepasikartotų. Pasak jo, tikriausiai reikės keisti algoritmą, kaip duodamas ženklas apie baigtą patikrą, po kurio budėtojas leidžia traukiniui pajudėti.
Artėjant Rusijos ir Baltarusijos karinėms pratyboms „Zapad“, ekspertai perspėja dėl įvairių incidentų ir provokacijų, kurie gali būti organizuojami tikslingai.
Lietuva šiuo metu kovoja su migracijos krize, kuri siejama su oficialiuoju Minsko režimu. Į Baltarusiją atvykę migrantai iš įvairių Azijos ar Afrikos šalių yra nukreipiami į Lietuvą, Latviją ir Lenkiją. Nuo rugpjūčio pradžios Lietuva yra suteikusi įgaliojimus pasienio pareigūnams apgręžti migrantus atgal į Baltarusiją.