Avionika – kas tai?
Galbūt nuo vaikystės domėjotės elektroniniais prietaisais – ardydavote sugedusius radijus, bandydavote sutaisyti nebeveikiančius telefonus ar krapštydavotės prie sugedusio virdulio? O galbūt užvertę galvą aukštyn, akimis lydėdavote padangę skrodžiančius lėktuvus ir svajojote prisidėti prie jų kūrimo? Tuomet nėra abejonės, kad avionikos studijos – kaip tik jums!
AGAI dekanas L. Juknevičius pasakoja, kad avionika apima visus prietaisus, jutiklius ir elektroninę įrangą bei elektros sistemas, jungiančias viską tarpusavyje, taip pat ir aviacinių transporto priemonių valdymo sistemas. Avionikos specialybė – išties išskirtinė, be to, tampanti vis paklausesnė.
Reikalingas žinių bagažas ir asmeninės savybės
Dekano teigimu, kadangi avionikos studijos yra inžinerinės pakraipos, stojantieji turėtų įvertinti savo tiksliųjų mokslų (matematikos ir fizikos) žinias.
„Avionikos studijose yra aviacijos, elektronikos ir programavimo dalykų, todėl bendras išmanymas apie elektros grandines, signalų apdorojimą, navigacines sistemas ir programavimo pagrindai būsimajam studentui tikrai pravers“, – teigia pašnekovas.
Žinoma, svarbu suprasti, kad daugybę žinių ir gebėjimų studentas įgaus studijų metu. L. Juknevičius pasakoja, kad VILNIUS TECH avionikos studijų programa yra sukurta taip, kad būtiniausi įgūdžiai būtų formuojami per paskaitas, laboratorinius darbus ir praktinius užsiėmimus.
Kalbant apie asmenines savybes, avionikos srityje labiausiai reikalingas kruopštumas, atidumas detalėms, tikslumas, kritinis mąstymas, kūrybiškumas ir gebėjimas spręsti kylančias problemas.
Ko tikėtis studijų metu?
Avionikos studijų metu studentai įgauna tiek teorinių, tiek praktinių žinių. Dekanas atkreipia dėmesį, kad avionikos studijų programoje galima rinktis ir bepiločių orlaivių sistemų specializaciją, kurios tikslas yra ne tik suteikti žinių apie dronų konstravimą, bet ir apie jų valdymą bei įvairių sensorių naudojimą duomenų rinkimui.
„Visai nesenai AGAI avionikos studentai, kartu su Aeronautikos laboratorijos mokslininkais, sukūrė pirmąjį Lietuvoje virtualios realybės „Cessna 172“ skrydžio simuliatorių, kuris leidžia kiekvienam pasijausti orlaivio pilotu“, – džiaugiasi L. Juknevičius ir sako, kad studentų smalsumas, noras mokytis ir kurti yra vienos svarbiausių tobulėjimą skatinančių savybių.
Rinkoje jaučiamas trūkumas
Svarstantiems apie avionikos specialybės perspektyvas, dekanas turi gerų žinių – avionikos specialistų poreikis didžiulis tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
„Lietuvoje aviacijos sektorius sparčiai auga, ypač orlaivių techninės priežiūros srityje. Viena didžiausių Europoje techninės priežiūros įmonių „FL Technics“ ateinančius tris metus netgi skirs stipendijas stojantiesiems į avionikos studijų programą. Tai tik dar kartą įrodo specialistų trūkumą aviacijos sektoriuje“, – sako Antano Gustaičio aviacijos instituto dekanas.
Taip pat sparčiai auga ir bepiločių orlaivių specialistų poreikis. L. Juknevičiaus teigimu, pastaruoju metu vis labiau pastebima, kad dronų pritaikymas yra kur kas platesnis, nei atrodė iš pradžių.
„Dronai taikomi labai įvairiose srityse – statyboje, žemės ūkyje, policijoje, valstybinės sienos apsaugoje ir, žinoma, kare“, – pasakoja pašnekovas.
Avionikos studijų absolventų laukia šviesi ateitis – specialistų poreikis jau dabar didelis, o dėl sparčiai besivystančių technologijų neišvengiamai augs ir ateityje. AGAI dekanas pabrėžia, kad šios srities specialistų išsilavinimas yra universalus, todėl avionikos profesionalai savo karjeros aukštumų gali siekti visame pasaulyje.
Plačios karjeros galimybės
VILNIUS TECH universiteto avionikos studijos suteikia plataus spektro žinias, todėl baigę studijas, absolventai gali rinktis ne vieną karjeros kryptį.
L. Juknevičius išskiria keletą avionikos specialistų darbo sričių:
- orlaivių techninė priežiūra ir remontas,
- aviacinių sistemų projektavimas ir kūrimas,
- oro uostų ir aviakompanijų plėtra,
- mokslinių tyrimų vykdymas.
„Pastebime, kad bepiločių orlaivių specializacijos studentai neretai pradeda savo verslus arba dirba inovatyviose, augančiose įmonėse“, – sako pašnekovas.
Kaip atrodo avionikos specialisto darbo kasdienybė?
„FL Technics“ atstovas ir AGAI avionikos absolventas V. Lapinskas šiuo metu dirba bazinio orlaivių aptarnavimo projektų vadovo pavaduotoju.
„Lėktuvų techninis aptarnavimas yra sudėtingas ir dinamiškas darbas, todėl teisingas darbų organizavimas ir greitas iškilusių problemų sprendimas yra labai svarbus. Dar prieš lėktuvui atskrendant į mūsų stotį, drauge su kolegomis peržiūrime kliento užsakytus darbus, planuojame savo veiksmus, vertiname numatomą darbų pabaigą ir nustatome lėktuvo grąžinimo klientui datą“, – pasakoja V. Lapinskas.
Taip pat AGAI avionikos absolventas turi užtikrinti, kad projektas vyktų pagal planą, komunikuoti su klientu apie vykdomus darbus ir iškilusias problemas.
„Mano darbe reikalingi puikūs bendravimo ir komunikacijos įgūdžiai. Kasdien dalyvauju susirinkimuose, kur drauge su komanda sprendžiu iškilusius sunkumus, koreguoju projekto planus ir vertinu, kaip mums sekasi“, – sako specialistas.
Už karjerą dėkoja VILNIUS TECH universitetui
Pasak V. Lapinsko, studijuodamas avioniką jis nebuvo tikras, kaip atrodys jo karjera, kokias pareigas jis užims ar kokioje įmonėje dirbs. Vis dėlto, dar mokydamasis VILNIUS TECH universitete vyriškis ėmėsi praktikos „FL Technics“ įmonėje, kur vėliau ir įsidarbino.
„Įsidarbinęs supratau, kad tai – mano svajonių darbas. Baigęs bakalauro studijas, nieko nelaukiau ir stojau į avionikos magistro studijų programą. Studijų metu gavau daug teorinių ir praktinių žinių, kurias galėjau pritaikyti ir darbo vietoje. Na, o vėliau ėmiau kilti karjeros laiptais. Darbas, kurį šiuo metu dirbu, nėra tiesiogiai susijęs su aviacine elektronika, tačiau be jokios abejonės, studijų metu įgytos žinios padėjo užsitikrinti puikią darbo vietą ir ateities perspektyvas augančioje įmonėje“, – džiaugiasi pašnekovas.
Susidomėjote karjera avionikos srityje? Plačiau apie VILNIUS TECH avionikos bakalauro studijų programą galite sužinoti čia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!