Šiuo metu šiems asmenims šalpos neįgalumo pensija siekia nuo 184 iki 276 eurų, bet ministrų kabinetas sutarė, kad nuo liepos šiems žmonėms pensija sudarys nuo 184 iki 368 eurų. Kitaip tariant pakeliama, viršutinė riba, o pačios išmokos skirtumai priklauso nuo darbingumo netekimo lygio.
Seimo narės Monika Ošmianskienė ir Morgana Danielė pasiūlė kitokią viziją, bet Vyriausybė jai nepritarė. Parlamentarės siūlė, kad 24 metų ar vyresni asmenys, kurie netenka 60 proc. ir daugiau darbingumo, gautų ne 184 eurus, o 368 eurus, nes, pavyzdžiui, nuo vaikystės neįgalūs pilnamečiai asmenys, kurie yra netekę 45 proc. ir daugiau darbingumo, gauna didesnę šalpos neįgalumo pensiją – nuo 184 iki 414 eurų.
Taip yra todėl, kad daroma prielaida, jog nuo vaikystės negalią turintys žmonės negalėjo įgyti išsilavinimo, kad ir trumpai dirbti, todėl nesukaupė stažo netekto darbingumo pensijai gauti – tai jau kita pensijos rūšis, kurią gauna neįgalieji, kai jie turi sukaupę reikiamą stažą. Panaši prielaida taikoma ir tėvams, kurie penkiolika metų slaugė vaikus, ar mamoms, kurios išaugimo penkis ir daugiau vaikų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pasiūlė nekeisti esamo įstatymo esmės, kai išmokos priklauso nuo darbingumo lygio procento, bet šiek tiek padidinti šalpos neįgalumo pensijas žmonėms, kurie yra netekę 60 proc. ir daugiau darbingumo po 24 metų ir vėliau, mamoms, kurios išaugino penkis ir daugiau vaikų bei įgijo negalią, taip pat tėvams ar globėjams, kurie mažiausiai penkiolika metų slaugė neįgaliuosius su specialiais poreikiais ir dėl to neteko darbingumo.
Iš biudžeto tam reikės apie 1 mln. eurų šiems metams. Pakeitimai įsigaliotų nuo liepos 1 dienos, jeigu tam pritars Seimas.