Penktadienį „European Energy“ biuro Lietuvoje vadovas Tadeušas Konkovskis patvirtino, jog šiuo metu renkamasi tarp kelių vietų, tarp jų – Kretingos bei Akmenės rajonuose.
„European Energy“ vadovas taip pat patvirtino, jog vietoj anksčiau planuotų 250 mln. eurų investicijų „European Energy“ į gamyklą ketina investuoti 400 mln. eurų – ji būtų didesnė nei planuota anksčiau.
Pasak bendrovės, būsimoms statyboms svarstomos dar kelios teritorijos.
„Kai kuriose svarstomose vietovėse – Naujojoje Akmenėje ir Kretingoje – jau pradėti atlikti ekonominiai ir ekologiniai vertinimai. Remdamiesi jų rezultatais, taip pat tokiais kriterijais, kaip veikianti infrastruktūra, elektros tinklai, spręsime dėl vietovės tinkamumo gamyklos statybai“, – teigė T. Konkovskis.
Bendrovė preliminariai planuoja, kad PAV procedūros užtruks apie metus, vietą gamyklai parinkti numatoma 2025 metais, o pradėti veiklą – 2028 metais.
Darbėnų gyventojai – pasirinkta netinkama vieta
Su naujienų portalu tv3.lt susisiekė keli nedidelio Darbėnų miestelio gyventojai. Vienas iš šių gyventojų – Antanas (vardas redakcijai žinomas) prisistatė kaip iniciatyvinės grupės pirmininkas. Gyventojas teigė, jog nors pritaria žaliosios energetikos plėtrai, jo nuomone, buvo pasirinkta netinkama vieta – esą gamyklai numatomas sklypas yra per arti gyvenamųjų pastatų.
„Nesame nusistatę visiškai prieš. Daug neramumų sukelia pasirinkta vieta sklypui – 1800 metrų nuo gimnazijos. Artimiausias gyventojas yra per 45 metrus nuo planuojamos gamyklos. Netoli sklypo gyvena ne vienas gyventojas“, – teigė Antanas.
„Sutinku su investicijomis ir darbo vietų kūrimu, esu už žaliąją energiją ir ateitį“, – pridūrė Darbėnų gyventojas
Naujienų portalo tv3.lt kalbintas gyventojas taip pat piktinosi, jog gyventojai yra prastai informuojami – esą apie planus statyti gamyklą jie sužinojo tik prieš porą dienų.
„Žmonės sunerimo, nes viskas buvo bandoma įvykdyti tyliai – kad žmonės nepastebėtų, nekiltų nerimo“, – sakė Antanas.
Baiminasi užterštumo ir galimų pavojų
Kaip buvo skelbiama anksčiau, būsima gamykla turėtų iškilti iki 15 hektarų teritorijoje, bei užimti apie 5 hektarų plotą, per metus bus pagaminama 19,25 tūkst. tonų vandenilio ir 100 tūkst. tonų e-metanolio – šiuos žaliuosius degalus daugiausia turėtų naudoti laivybos įmonės.
Gyventojai baiminasi, jog gamykla gali kelti pavojų žmonių sveikatai – ir labai nedideli pasklidusio metanolio kiekiai gali būti mirtini.
„40 gramų metanolio dozė yra mirtina žmogui. O vandenilis yra ypatingai sprogus. Negana to, jis bus ne tik gaminamas, bet ir transportuojamas į Klaipėdos uostą. Įvyks daug papildomo eismo“, – perspėjo Antanas.
Darbėnų gyventojo taip pat neįtikino ir įmonės vykdomi tyrimai dėl poveikio aplinkai – esą tyrimo rezultatai bus tokie, kokių reikės įmonei.
„Poveikio aplinkai tyrimų rezultatų dar reikėtų palaukti, bet mes žinome, kaip būna – kas užsako tyrimą, nori gauti tokius rezultatus, kokių reikia. Gamtos apsaugos agentūra yra tik tikrinančioji agentūra – sutikrina duomenys, ar jie atitinka reikalavimus“, – teigė gyventojas.
Darbėnų gyventojas taip pat sakė, jog dėl planuojamos gamyklos dar 2021 metais buvo koreguotas miesto bendrasis planas – tai galbūt susiję ir su poreikiu keisti sklypų paskirtį – įmonės pasirinkti sklypai patenka yra oro uosto apsaugos zoną, o ir pačiam miestui buvo svarstoma suteikti kurortinės zonos statusą.
„Ta vieta vis dar yra oro uosto apsaugos zonoje – greičiausiai padarė klaidą vertindami tos vietos lokaciją. Be to, Darbėnų miestelis Kretingos savivaldybėje buvo svarstomas įtraukti į kurortinę zoną. Kurortinė zona ir kaminai – kaip tai suderinama?“, – klausė gyventojas.
Antano teigimu, nepaisant įmonės teiginių apie tik pradedamus poveikio aplinkai tikrinimo planus, įmonė jau yra sudariusi sklypų planus ir nuomos sutartis su sklypų savininkais.
„Iš keturių savininkų, trys savininkai yra pasirašę sutartis ilgametei nuomai. Kas kelia gana daug nuostabos – įmonė su tūkstančiu eurų įstatiniu kapitalu išduodama galimybė dalyvauti tokiuose projektuose. Aišku, žinome, kad įmonės turi galimybę gauti apie 4 mln. europinių pinigų, bet tai vis tiek maža suma. Dėl vietos pasirinkimo – yra tikslus jų planas“, – pabrėžė Antanas.
Pasak pašnekovo, įmonę „European Energy“ Darbėnų gyvenvietė domina dėl gero susisiekimo – esą netoliese yra ir geležinkelio bėgiai, geros kokybės kelias, karjeras.
„Šalia yra geležinkelis ir geras (praktiškai naujas) kelias maršrutais Darbėnai-Kretinga ir Darbėnai- Lieposios plentas. Ten būtų ypatingai patogu vežti vandenilį ir autovežiais, ir traukiniais“, – aiškino Antanas.
Tiesa, Antanas taip pat pridūrė, jog intensyvus karjero eksploatavimas galėtų nulemti prastėjančią aplinkinių gyvenviečių gyvenimo kokybę.
„Netoliese yra karjeras, iš kurių galima imti vandenį. Bet mes kalbame apie tūkstantį kubinių metrų vandens per parą. Bus paimti tokie dideli kiekiai vandens, jog aplink gyvenantys žmonės neteks vandens šuliniuose ir gręžiniuose, o vėliau kils susirūpinimas dėl pačio geriamojo vandens kokybės. Žmogiškos klaidos yra realios, technika irgi genda“, – svarstė Antanas.
„European energy“ atstovas – tai tik darbų pradžia
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su „European Energy“ biuro Lietuvoje vadovu Tadeušu Konkovskiu, siekiant sužinoti, ar įmonė iš tiesų statyti gamyklą Darbėnų gyvenvietėje. Pasak jo, nors ši vieta yra pasirinkta kaip potencialiai tinkama, šiuo metu nuveikta nedaug – tik pradėtos poveikio aplinkai vertinimo procedūros.
„Dviejose vietose yra pradėtos poveikio aplinkai vertinimo procedūros, tam, kad būtų galima suprasti, ar vietos būtų tinkamos teoriškai“, – sakė T. Konkovskis.
„European Energy“ atstovas taip pat pridūrė, jog ateityje bus numatomi ir daugiau aplinkos vertinimų, susitikimai su bendruomene.
„Ten kur mes matome potencialą, ten mes pradedame vertinimus. Tų vertinimų bus atliekamas ne vienas. Vertinimų metu bus organizuojami susitikimai, jų bus ne vienas. Aptarsime visus galimus poveikius, kurie galėtų atsirasti dėl gamyklos. Ten kur matysime potencialią vietą, ten gyventojai ir bus informuojami. Aš nežinau, kaip gyventojai įsivaizdavo informavimą. Yra paskelbiama, vėliau susitinkama, šnekama. Manau, kad viskas vyksta atvirai ir viešai, o ne slaptai“, – pasakojo „European Energy“ atstovas.
T. Konkovskis portalui tv3.lt teigė, jog tiksli vieta, kur potencialiai galėtų būti statoma gamykla Darbėnų gyvenvietėje dar nėra nustatyta, tad ir atstumai iki gyvenviečių nėra žinomi.
„Dėl vietos artumo iki gyvenviečių. Tuos vertinimus ruošia specialistai, dar tik pati darbų pradžia. Vertinimas tik buvo paskelbtas, jis prasidės artimiausiu metu. Konkretūs atstumai ir visos aplinkybės bus vertinamos aplinkosauginio vertinimo metu. Dar šiek tiek per anksti kažką plačiau komentuoti“, – pabrėžė T. Konkovskis.
„European Energy“ atstovo teigimu, gyventojų abejonės dėl oro taršos taip pat yra perdėtos.
„Klausimas būtų, apie kokią oro taršą kalbama. Turbūt tai žinių stoka, nes gaminant tą produkciją vienintelis šalutinis produktas yra deguonis“, – paaiškino „European Energy“ atstovas.
Paklausus, ar dėl įmonės planų atverti gamyklos duris buvo koreguotas miesto bendrasis planas, „European energy“ atstovas teigė, jog 2021 m. įmonė planų regione neturėjo, tad atidaroma gamykla ir anksčiau keistas miesto bendrasis planas – nesusiję dalykai.
„Mes taip seniai tų dalykų nebuvom planavę. Savivaldybės bendrasis planas ir kiti savivaldybės reikalai buvo daromi savivaldybės iniciatyva. Mes nelabai susiję su tais dalykais. Tokių planų tuo metu neturėjome“, – teigė T. Konkovskis.
„European energy“ atstovas taip pat neatskleidė, ar buvo sudarytos sutartys su sklypų savininkais.
„Čia jau komerciniai dalykai, nekomentuosiu“, – sakė jis.
Kretingos meras: dalis žmonių nuogąstauja dėl taršos, kvapų
Kretingos rajono meras Antanas Kalnius BNS teigė sulaukęs įvairių gyventojų nuomonių apie „European Energy“ planus rajone statyti žaliojo kuro gamyklą.
„Buvo visokiausių nuomonių – ir gerų, ir blogų. Vieni džiaugiasi, kad kuriasi gamyklos, kiti – prieš. Gyventojai nuogąstauja, kad gamykla galbūt bus tarši, bus kvapai ar dar kažkas“, – BNS teigė A. Kalnius.
Pasak mero, bendrovė gyventojus apie planus turi informuoti, kol dar nėra priimti konkretūs sprendimai bei nepradėti darbai.
„Todėl mes ėmėmės iniciatyvos, kad tos diskusijos neišvirstų į neigiamą ar kažkokią kitą priemonę, todėl nusprendėme kuo greičiau sukvieti gyventojus ir jiems pristatyti, kas yra daroma“, – sakė A. Kalnius.
„Ateis įmonė, viską pristatys. Jeigu gyventojai pasakys, kad kažkas yra blogai, reaguosime“, – pridūrė jis.
Su „European Energy“ atstovais prieš kelis mėnesius susitikęs A. Kalnius teigė palaikantis bendrovės planus.
„Kiekviena investicija rajonui yra naudinga. Tai yra darbo vietos, pridėtinė vertė, prie kiekvienos didelės gamyklos tuoj pat atsiranda mažesnių įmonių, kurios aptarnauja didžiąsias, ir maitinimo paslaugų sektorius, užsikuria visa pramonė“, – kalbėjo meras.
V. Mitrofanovas: „Man tai buvo naujiena“
Tarp kitų „European energy“ svarstomų gamyklai statyti svarstomu vietų – Papilės miestelis Akmenės rajone. Akmenės meras Vitalijus Mitrofanovas sako, kad „European Energy“ savo planų dėl gamyklos Naujojoje Akmenėje su savivaldybe neaptarė. Todėl, pasak jo, apie šį projektą pozicijos neturi nei rajono valdžia, nei gyventojai.
„Mes tik dabar bandome gilintis, kokia tikra ta situacija ir tada žiūrėsime, kokios pozicijos laikytis. Ar tikrai įtikinėti žmones, kad čia nebus jokių ekologinių trukdžių, kad su kvapais problemų nebus, nes mes jau kaip ir pripratę gyventi šalia „Akmenės cemento“, – BNS penktadienį sakė V. Mitrofanovas.
„Pamačius šitą skelbimą (apie poveikio aplinkai vertinimo pradžią – BNS) man asmeniškai buvo naujiena“, – pridūrė jis.
Mero teigimu, sklypas, kuriame „European Energy“ svarsto statyti gamyklą, yra „Akmenės cemento“ teritorijoje. Pasak T. Konkovskio, sklypas yra nuomojamas iš cemento įmonės.
V. Mitrofanovas teigė taip pat kviesiantis „European Energy“ atstovus pristatyti savo planus vietos gyventojams bei neatmeta, kad su jais bandytų tartis dėl gamybos proceso metu išsiskiriančios perteklinės šilumos tiekimo miestui.
„Kai kur gal netgi tikimės išpešti kitokios naudos, nes dažniausiai tokios įmonės susijusios su pertekline šiluma. Gal bandyti tartis, kad jeigu tokios perteklinės šilumos bus, ją bus galima tiekti mūsų miesto šilumos tinklams, kad atpigintų šildymą gyventojams“, – sakė V. Mitrofanovas.
Jo teigimu, „European Energy“ Akmenės savivaldybę anksčiau buvo informavusi apie planus žaliojo kuro gamyklą bei 17 vėjo jėgainių parką statyti netoli Papilės miestelio. Vis dėlto, anot mero, tam savivaldybė nepritarė, nes tai prieštaravo rajono bendrajam planui. Apie tai, kad Papilė svarstoma kaip galima šių projektų vieta, BNS penktadienį patvirtino ir „European Energy“ biuro Lietuvoje vadovas T. Konkovskis: „Tai kol kas tik kaip opcija, bet ji neprioritetinė“.
Ir skaudžiausia tai, kad statytojams yra visiškai “nusišvilpt”, kad jie bus per arti gyvenvietės ir jos geriamojo vandens saugyklos