Koronavirusas nesitraukia. Per praėjusią parą nustatytas 2861 naujas atvejis, 28 mirtys, vis daugiau gyventojų atsiduria COVID-19 skyriuose.
Spaudimas, tenkantis ligoninių darbuotojams didėja. Sunku ne tik prieš akis matyti sergančius žmones, bet ir spėti jais pasirūpinti.
Joniškio ligoninė: esame „ant ribos“
Pagal sergamumą COVID-19 Joniškio rajonas pirmauja Lietuvoje. Čia naujų atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų per paskutines 14 dienų siekia 1887, kai bendras Lietuvos vidurkis yra perpus mažesnis.
Joniškio ligoninėje, trečiadienio duomenimis, yra gydoma 20 pacientų.
COVID-19 pacientus Joniškio ligoninėje gydanti medikė Ieva Enčerytė pasakoja, kad absoliuti dauguma į ligoninę patenkančių pacientų yra neskiepyti arba paskiepyti, tačiau nuo paskutinės vakcinos dozės jau yra praėję daug laiko.
I. Enčerytė pripažįsta, kad medikai šiuo metu susiduria su dideliu ne tik fiziniu, bet ir psichologiniu krūviu. Pasak medikės, rankų ligoninėje trūksta visada, tačiau papildomų darbuotojų poreikis ypatingai jaučiamas šiuo metu.
„Pacientai yra tikrai sunkūs, sudėtingi. Darbas intensyvus, pacientų rotacija didelė. Ypač neskiepytus pacientus labai sunku gydyti, kadangi jie yra mažiau imlūs mūsų gydymui“, – tv3.lt pasakoja I. Enčerytė.
Medikė pripažįsta, kad stebint ligonius dažnai apima neviltis.
„Liūdna, kad žmonės, turėdami galimybę pasiskiepyti, šią galimybę praleido ir dabar turime, ką turime“, – sako I. Enčerytė.
Pasak medikės, kai kuriems specialistams dėl išaugusio pacientų kiekio reikėjo dirbti papildomai.
Joniškio ligoninės personalo specialistė Julija Čerbauskienė taip pat pripažįsta, kad rankų ligoninėje trūksta. Kol kas neketinama pagalbos kreiptis į savanorius, tačiau tai tik laiko klausimas ir tokia galimybė nėra atmetama.
„Esame ties riba, kai gali bet kada trūkti. Dar bandome suktis savais rezervais, nes vis tiek žmonės, kurie yra tam apmokyti, bet kokiu atveju yra geriau nei savanoriai. Jei reikės, būtinai kreipsimės savanorių pagalbos. Prieš tai bendradarbiavome su „Raudonuoju kryžiumi“, buvo atsiųsti super žmonės. Laiko klausimas, labai tikimės, kad neprireiks, bet reikalui esant, tikrai kreipsimės ir prašysime pagalbos“, – tv3.lt komentuoja J. Čerbauskienė.
Ligoninės atstovė sako, kad personalo stygius pasijautė padidėjus ligoninėje gydomų pacientų skaičiui. Be to, koronavirusu užsikrėtė ir keletas ligoninės darbuotojų.
„Nuotaikos laikosi jau antri metai maždaug tokios pat. Visąlaik tikimės, kad tai kažkada baigsis. Laukimo nuotaikos, kad bus geriau. Pervargimas, žinoma, yra, ypač darbuotojams, kurie dirba tiesiogiai su COVID-19 ligoniais“, – sako J. Čerbauskienė.
Papildoma pora rankų praverstų ir Alytuje
COVID-19 situacija įtempta ir Alytaus mieste. Čia 100 tūkst. gyventojų per paskutines dvi savaites tenka 1266 nauji užsikrėtimai.
Alytaus ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas sako, kad ligoninė su COVID-19 pacientais dirbo dar pirmos bangos metu, tada ligoninėje buvo 100 COVID-19 pacientams skirtų lovų. Todėl patirties dirbant tokioje situacijoje jau turi.
Tačiau nors koronavirusas jau nebėra naujiena, įtampa kolektyve jaučiama.
„Mums reikia derinti ir vienų pacientų, COVID-19 sergančių, gydymą, kartu reikia teikti visas likusias paslaugas. Šiandien yra atidaryta 70 lovų COVID-19 skyrius ir septynios vietos reanimacijoje. Tuo pačiu teikdami šias papildomas paslaugas sugebame vykdyti visus sutartinius įsipareigojimus su Valstybine ligonių kasa, pagal licenciją teikiame visas paslaugas, kurias iki šiol teikdavome ligoninėje“, – tv3.lt pasakoja A. Vasiliauskas.
Pasak direktoriaus, nors paslaugos ir yra teikiamos visos, vis dėlto buvo sumažintas kai kurių planinių operacijų skaičius. Jos vyksta, tačiau ne tokiu tempu, kaip buvo anksčiau.
„COVID-19 pacientų skaičius svyruoja. Buvo labai didelė įtampa po šeštadienio, sekmadienio, buvo užpildytos šešios reanimacijos vietos, beveik visas COVID-19 skyrius, buvo likusios viena ar dvi vietos. Įtampa yra ne tik su COVID-19 ligoniais, bet ir su vidaus ligų profilio ligoniais, kadangi vienas skyrius užsidaręs, šių ligonių yra labai didelis srautas. Taip pat reikia teikti paslaugas, padėti žmonėms, buvo labai daug emocinių įtampų, daug darbo“, – sako A. Vasiliauskas.
Specialistas sako, kad medikai kasdieniniame darbe nuolat susiduria su stresu, kai prieš akis tenka matyti sergančius žmones. A. Vasiliauskas džiaugiasi, kad šiuo metu COVID-19 serga vos vienas kitas darbuotojas.
Trečiadienio duomenimis, serga devyni darbuotojai, du iš jų yra gydytojai. Čia matyti aiškus vakcinacijos rezultatas – pirmos bangos metu, direktoriaus skaičiavimais, sirgo apie 30 proc. darbuotojų. Be to, iš tų, kurie susirgo dabar, didžioji dalis nepasiskiepiję arba pasiskiepiję jau seniau nei prieš pusę metų.
Kol kas stipraus personalo trūkumo ligoninė nejaučia, tačiau svarsto, kad ateityje galėtų į pagalbą priimti savanorių. Šiuo metu ligoninėje padeda vienas savanoris. Pirmos bangos metu ligoninėje jų dirbo daugiau.
„Personalo, kada niekas neserga, kvalifikacijos kelti išvykusių nėra, kada neatostogauja, personalo ir slaugos yra tiek, kiek reikia. Gyvenime visaip būna, galbūt reikėtų papildomų ne specialistų, o slaugytojų padėjėjų, priimtume vieną kitą, trūktų“, – teigia A .Vasiliauskas.
Darbuotojų sąnaudos COVID-19 skyriuose padvigubėja
Utenos rajono savivaldybėje sergamumas panašus, kaip ir bendras Lietuvos vidurkis – čia per paskutines dvi savaites 100 tūkst. gyventojų tenka 998 nauji atvejai.
Utenos ligoninės direktorius Dalius Drunga sako, kad ligoninėje nuo rugsėjo pradžios atsidarė COVID-19 skyrius. Šį pirmadienį skyrius buvo kone dvigubai padidintas – nuo 25 lovų išsiplėtė iki 40. Direktorius sako, kad Utena patenka į juodąją sergamumo COVID-19 zoną, tad pacientų ligoninėje netrūksta. Trečiadienio duomenimis, užimtos 27 iš 40 lovų.
Pasak direktoriaus, kol nereikėjo plėsti COVID-19 skyriaus, ligoninė funkcionavo taip, kaip ir vasarą, kai susirgimų buvo sumažėję. Dabar, išplėtus skyrių, likusi ligoninės veikla buvo apsunkinta, paslaugų prieinamumas blogėja.
„Sunku pasakyti, kaip bus ateityje, bet kažkokios šviesos tunelio gale aš nematau. Kol kas tik didėja. Jei prisiminsime praeitų metų rugsėjį, spalio pradžią, dabar susirgimų ženkliai daugiau. Pernai COVID-19 Utenoje pradėjome gydyti tik lapkričio mėnesį“, – tv3.lt sako D. Drunga.
Ligoninės vadovas sako, kad personalas yra pavargęs. Dirbant medikams jau beveik dvejus metus reikėjo stipriai saugantis, dėvint specialią aprangą.
Pasak D. Drungos, medikai yra pasiskiepiję, kolektyve buvo fiksuota vos keletas užsikrėtimų.
„Nuovargis tikrai jaučiasi, laukiame, kad gal kitais metais pandemija pasibaigs. Kolektyvas pavargęs, pasakysiu, ir visuomenė pavargusi. Pacientai jautrūs, nervingi, visko būna, visa Lietuva pavargusi“, – teigia D. Drunga.
Kol kas ligoninei personalo užtenka, tačiau pastebima, kad atsidarius COVID-19 skyriams, darbuotojų sąnaudos padvigubėja.
„Dvigubos brigados. Kas dirba COVID-19 skyriuje, dirba keturias valandas, tada eina ilsėtis, juos keičia kiti. Žmonių dvigubai daugiau nei įprastame skyriuje“, – sako D. Drunga.
Savanorių ligoninėje nedirbo nei anksčiau, nei dabar. Ligoninės direktorius sako, kad kol pavyksta išsiversti su savais darbuotojais, savanorių pagalbos prašyti neplanuojama.
„Jeigu matysime, kad visiškai negalime apsieiti – taip. Labai gerai savanoriai, bet o jeigu jie susirgs? Kol galime susitvarkyti patys, kol kas patys tvarkomės“, – teigia D. Drunga.
Motyvaciją numušė žmonių nenoras skiepytis
Telšių savivaldybėje sergamumas taip pat vienas aukščiausių. Čia 100 tūkst. Gyventojų per paskutines dvi savaites tenka 1398 atvejai. Situacija įtempta išlieka ir Telšių ligoninėje.
Ligoninės direktoriaus pavaduotoja Simona Simaitytė sako, kad ligoninėje veikia 22 lovų skyrius, skirtas COVID-19 pacientams gydyti, taip pat yra trys reanimacinės lovos. Trečiadienio duomenimis, užimtos 18 lovų skyriuje ir visos trys reanimacijos lovos.
„Nebūna, kad turėtume pustuštį skyrių, paprastai turime tik vieną, antrą vietą laisvą. Nuo rugsėjo 1-osios esame atidarę skyrių, visąlaik įtemptai dirbame ir laisvų lovų tikrai neužsibūna“, – tv3.lt komentuoja S. Simaitytė.
Specialistė pasakoja, kad per visą laiką, kol ligoninėje veikia COVID-19 skyrius, į jį buvo patekę tik du pilnai vakcinuoti pacientai. Abu jie buvo hospitalizuoti dėl plaučių uždegimo, tačiau persirgo lengvai ir po kelių dienų buvo išleisti namo. Visi kiti pacientai yra nepasiskiepiję arba pasiskiepiję tik dalinai.
Pasak S. Simaitytės, jei pernai sirgo daugiau vyresni žmonės, dabar pastebima, kad į ligoninę patenka vis jaunesni pacientai.
Ligoninės atstovė džiaugiasi, kad ši koronaviruso banga yra kiek lengvesnė ligoninei. Jei pirmųjų bangų metu sirgo ir personalas, dabar visi yra sveiki ir dirba.
„Kažkokio trūkumo personalo atžvilgiu labai nejaučiame, gal pradžioje motyvacijos reikėjo vėl atidaryti skyrių ir eiti į jį dirbti. <…> Kažkokių nuovargio požymių nėra, bet pradžioje jautėsi motyvacijos stygius, kad tai pagrinde yra nepasiskiepiję asmenys, kurie neprisiėmė jokios atsakomybės dėl savo sveikatos – šiuo atžvilgiu. Personalas, gydytojai irgi eina rizikuodami savo sveikata. Visi COVID-19 skyriuje yra pasiskiepiję, bet rizika išlieka“, – sako S. Simaitytė.
Savanorių Telšių ligoninėje nebuvo nei ankstesnių koronaviruso bangų metu, nėra ir dabar. Pasak S. Simaitytės, buvo Vienas kitas savanoryste besidomintis žmogus, tačiau ligoninėje nesusiduriama su personalo trūkumu.
Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotojas Zigmas Juzumas tv3.lt kiek anksčiau teigė, kad apie savanorius ligoninė taip pat svarsto.
„Mes esame pakvietę per socialinius tinklus, užsiminę, kad laukiame, bet šiuo metu neturime savanorių, kaip buvo praeitais metais. Tada buvo žmonių noras padėti, o dabar gal ir savanoriai pavargo. Nes gal jiems atrodė, kad tai bus laikina epidemija, o ji tęsiasi ir savanorių šiuo metu neturime“, – kalbėjo Z. Juzumas.
Apie savanorius kalba ir Respublikinė Šiaulių ligoninė. Ligoninės atstovė Sonata Tenytė teigė, kad šiu metu savanoriai nėra kviečiami, tačiau šios galimybės taip pat neatmeta.
„Dėl savanorių – ir su kolegomis padiskutuojame, bet iš ankstesnių patirčių tenka girdėti, kad ir su savanoriais nėra taip paprasta. Žmones reikia apmokyti ir sužiūrėti, kad ir jų pagalba būtų tikslinga, ir jų saugumą užtikrinti. Tai šiuo metu nekviečiame savanorių, bet negali žinoti, kaip toliau bus“, – tv3.lt sako S. Tenytė.
Statistikos departamento ketvirtadienio duomenimis, dėl COVID-19 laikinai yra nedarbingi 23 gydytojai, vienas yra izoliacijoje. Laikinai nedarbingi yra 48 slaugytojai.