• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Psichologinės atmosferos gerinimas pandemijos akivaizdoje yra vienas iš svarbiausių veiksnių žmonių kasdienės veiklos apsuptyje. (SAM) iniciatyva vykdomos programos leidžia gyventojams kreiptis į profesionalius specialistus, kurie suteiks reikiamą pagalbą iškilus emociniams sunkumams.

Psichologinės atmosferos gerinimas pandemijos akivaizdoje yra vienas iš svarbiausių veiksnių žmonių kasdienės veiklos apsuptyje. (SAM) iniciatyva vykdomos programos leidžia gyventojams kreiptis į profesionalius specialistus, kurie suteiks reikiamą pagalbą iškilus emociniams sunkumams.

REKLAMA

​​​​​Norėdami sumažinti neigiamas koronaviruso pandemijos pasekmes, dalyje Vilniaus ir Kauno apskričių nuo spalio pradėjo veikti mobiliosios psichologinių krizių įveikimo komandos.

Profesionalių specialistų pagalba suteikiama žmonėms, bendruomenėms, kolektyvams, savivaldybėms, švietimo įstaigoms, seniūnijoms bei kitoms organizacijoms, kurių nariai susiduria su gyvenimiškais sunkumais ir dėl to kyla reali ar įsivaizduojama grėsmė žmogaus sveikatai, gyvybei.

Kreiptis į mobiliosios krizių įveikimo komandos narius taip pat bus galima ir tada, kai gyventojai yra patyrę šoką po įvykusio nelaimingo atsitikimo, avarijos, kurioje nukentėjo ar žuvo žmonės, taip pat specialistai galės suteikti pagalbą jų artimiesiems ar liudininkams smurtinės mirties atvejais.

REKLAMA
REKLAMA

Pastebima, kad individualios krizinio konsultavimo paslaugos galės būti teikiamos ir kitiems besikreipiantiems asmenims, kurie susiduria su psichologiniais sunkumais. 

REKLAMA

Mobilioji krizių komanda dirbs daugelyje Lietuvos vietų: Vilniaus ir Vilniaus rajono, Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionų, Trakų, Ukmergės, Kauno miesto, Birštono, taip pat šešių rajono – Kauno, Kėdainių, Kaišiadorių, Jonavos, Prienų ir Raseinių savivaldybėse.

Priduriama, kad profesionalūs psichologai asmenims, patiriantiems emocinį lūžį, suteiks visapusę pagalbą: sumažins savižudybės, potrauminio streso riziką, leis rasti išeitį iš keblių gyvenimiškų situacijų. 

REKLAMA
REKLAMA

Gerins psichologinę atmosferą darbo vietose ir mokyklose

Be kita ko, siekdami pagerinti psichologinę atmosferą darbo vietose ir ugdymo įstaigose, SAM specialistai pabrėžia, kad bus vykdomos skirtingos programos. 

Pavyzdžiui, ruošiami nuotoliniai mokymai arba individualūs pasitarimai su specialistais švietimo įstaigų atstovams leis suvokti, kaip tinkamai reaguoti į iškilusias konfliktines situacijas, agresijos požymius, kuomet yra bendraujama su vaikais ar paaugliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, siekiant gerinti Lietuvos darbuotojų gebėjimus rūpintis savo psichikos sveikata, mažinti perdegimo sindromo ir kitų psichosocialinės rizikos veiksnių poveikį darbuotojų sveikatai, numatytas didesnis lankstumas mokymuose dalyvaujantiems darbdaviams ir jų darbuotojams, patikslintas mokymų turinys, atnaujinta rezultatų stebėsenos ir matavimo tvarka.

Gyventojai galės pasinaudoti nemokamomis konsultacijomis

SAM specialistai praneša, kad nuo šiol gyventojai, kurie susiduria su COVID-19 pandemijos sukeliamu stresu ar kitais psichologiniais sunkumais, gali gauti nemokamą psichologų konsultaciją. Pastebima, kad tokia paslauga galės būti anoniminė, o specialaus gydytojo siuntimo neprireiks. Gyventojams tereikės paskambinti į Visuomenės sveikatos biurą, užsiregistruoti ir atvykti sutartu laiku.

REKLAMA

Tiesa, tokia galimybe turėtų naudotis asmenys, kuriems nėra diagnozuotas psichinis sutrikimas. Žmonės, kuriems yra nustatytos rimtos psichologinės problemos, turėtų kreiptis į Psichikos sveikatos centrą.

Informuojama, kad gyventojai galės nemokamai gauti iki 5 individualių anoniminių psichologo konsultacijų. Taip pat vyks grupiniai užsiėmimai apie streso ir konfliktų valdymą, emocijų atpažinimą, psichologinės konsultacijos asmenų grupėms.

REKLAMA

Šios paslaugos pradėtos teikti rugsėjo-spalio mėnesiais, tačiau planuojama jas tęsti bei plėtoti ir kitais metais. 

Pagalba tūkstančiams tėvų

Trylikoje Lietuvos savivaldybių taip pat startavo SAM inicijuotas projektas, pavadinimu „Neįtikėtini metai“. Būtent ši iniciatyva  tūkstančiams tėvų surasti svarbiausius atsakymus į klausimus, kodėl 3–6 metų atžalos, susiduriančios su elgesio ir emocijų sunkumais, bendrauja arba elgiasi skirtingose situacijose netinkamai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pažymi Visuomenės sveikatos technologijų centro specialistė, projekto „Neįtikėtini metai“ vadovė Neringa Pieslikaitė, viliamasi, kad nauja iniciatyva pagerins tėvų ir jų atžalų bendrystę, emocinę savijautą.

„Ši programa ne tik suteikia auklėjimo įgūdžių tėvams, auginantiems elgesio sunkumų turinčius vaikus, bet ir užkerta kelią tolesniam problemų  progresavimui. Tikimės, kad įgyvendinamas projektas padės Lietuvoje skatinti kokybiškesnį vaikų ir tėvų santykių vystymą ir tuo pačiu pagerins mažųjų šalies piliečių psichikos sveikatą ir šeimų gerovę“, – kalbėjo projekto vadovė N. Pieslikaitė.

REKLAMA

Pirmieji mokymai prasidėjo Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio ir Marijampolės miestuose. 

2021 m. sausį, antrame projekto etape tokio tipo mokymai vyks Alytaus mieste, Kėdainių, Kupiškio, Plungės, Tauragės, Telšių ir Utenos rajonų savivaldybėse. Iniciatyvos metu siekiama apmokyti 840 tėvų, o vėliau ir dar 2000 tėvų. 

REKLAMA

Svarbu nebijoti prašyti psichologų pagalbos

Tuo metu Lietuvos psichologų sąjungos prezidentė Valija Šap sako, kad kiekvienas žmogus, susidūręs su skirtingais psichologiniais sunkumais, neturėtų bijoti kreiptis į profesionalius specialistus, kad šie suteiktų reikiamą pagalbą.

„Psichikos sveikatos klausimai mūsų šaliai yra tikrai aktualūs ne vienerius metus, o per pandemijos laikotarpį tokie klausimai turbūt tik dar labiau paaštrėjo, kadangi žinome ir apie didelį savižudybių mastą, alkoholio suvartojimo skaičius mūsų šalyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Psichikos sveikata jau daugelį metų neramino psichologus ir psichikos sveikatos ekspertus, o psichologinių paslaugų prieinamumas mūsų šalyje tikrai buvo nepakankamas.

Tai, kad dabar pandemijos situacijoje yra imamasi aktyvesnių veiksmų, kurie prisidėtų gerinant mūsų visuomenės psichikos sveikatą, yra labai sveikinti žingsniai, nes labai svarbu, kad visuomenė žinotų, jog yra normalu susidurti su psichologiniais sunkumais, nereikia bijoti kreiptis į psichologus, taip pat labai svarbu žinoti, kur reikia kreiptis.

REKLAMA

Įgyvendinami projektai rodo, kad po truputį pradedama vis labiau atkreipti dėmesį į žmonių poreikius, šios iniciatyvos tikrai gali prisidėti stiprinant mūsų visuomenės psichikos sveikatą“, – kalbėjo psichologų atstovė V. Šap.

SAM informuoja, kad su mobilios krizių komandos specialistais besikreipiantys asmenys gali susisiekti nuo 8 iki 20 val., įskaitant savaitgalius, telefonu 861622252 arba el. paštu: [email protected]

REKLAMA

Taip pat suteikiama galimybė, kad mobilioji specialistų komanda atvyktų ir dirbtų bendruomenės patalpose, įstaigose. Užmezgus bendradarbiavimo ryšį, paslauga toliau galės būti teikiama ir nuotoliniu būdu. 

Per 2019 m. ir 2020 m. I pusmetį, darbuotojų kompetencijos psichikos sveikatos srityje didinimo mokymuose sudalyvavo 2513 dalyviai iš 125 įmonių, o mokyklų darbuotojų kompetencijos psichikos sveikatos srityje didinimo mokymuose – 1760 mokyklos darbuotojų iš 150 mokyklų.

Siekiantiems gauti aktualią ir patikimą informaciją apie psichologinę pagalbą ir psichikos sveikatos paslaugas, gyventojus raginama apsilankyti www.pagalbasau.lt puslapyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų