„Kurį laiką galvojau, kad socialdemokratai, turėdami tokį mandatą, turi bent jau vieną racionalų kelią –sudaryti koaliciją su demokratais (...) Tada nebūtų reikėję teptis bendradarbiavimu su Žemaitaičiu. Dabar aš matau net ne koalicijos klijavimą, o įnirtingas pastangas skalbti Žemaitaičio mundurą. Ieškoma priežasčių, kodėl Žemaitaitis, kaip koalicijos partneris, yra tinkamas“, – Eltai teigė Seimo pirmininkė.
Maža to, akcentavo politikė, pasibaigę rinkimai parodė, kad negalima pasikliauti nei Vilijos Blinkevičiūtės, nei jos vedamų socialdemokratų žodžiais.
„Socialdemokratų pažadai tapo melų objektu. LSDP per labai trumpą laiką labai devalvavo savo sakomus žodžius. Nuo Blinkevičiūtės geležinio įsipareigojimo pergalės atveju eiti į premjeres iki ne kartą kartoto dalyko, kad su „Nemuno aušra“ LSDP niekaip negalės formuoti koalicijos. Tiek daug žodžių pasakė, kurie pasirodė nesantys tiesa“, – tvirtino politikė.
Jos įsitikinimu, socialdemokratų lyderiai visuomenę apgavo, nes išsigando, jog naujame Seime nesulauks pakankamo palaikymo savo iniciatyvoms net iš partijos frakcijai priklausančių politikų.
„Nugalėjo baimės ir nepasitikėjimas savimi. Netikėjimas, kad frakcijoje pakaks disciplinos pabalsuoti už svarbiausius klausimus. Nepasitikėjimas viduje nugalėjo. Apmaudu tai matyti, juk LSDP save pozicionavo kaip politinę tradiciją turinčią partiją. Šis derybų procesas ir paskelbtoji koalicija daugelį privers susimąstyti, ar LSDP išlieka politinės kultūros ir tradicijos tęsėja. Dabar atrodo, kad nebėra jokių raudonųjų linijų, kurių negalėtų peržengti ši partija, kad galėtų užsitikrintų ramesnį gyvenimą būnant daugumoje“, – svarstė politikė.
Sprendimo dėl koalicijos pasekmės tarptautiniu lygiu nebus geros
V. Čmilytės-Nielsen įsitikinimu, socialdemokratų parodyti principai formuojant valdančiąją daugumą neigiamai atsilieps ne tik vidaus politikoje. Kadenciją baigiančio Seimo vadovė neabejoja, kad dėl socdemų lyderių sprendimo pasikviesti „Nemuno aušrą“ Lietuva nukentės ir tarptautiniu lygiu.
„Socialdemokratai legitimizavo visus Žemaitaičio pasisakymus, neapykantos kalbą“, – sako V. Čmilytė-Nielsen, pridurdama, kad tai nepraslys be pasekmių.
„Nesvarbu, ar jis bus ministras, ar svarbaus komiteto vadovas. Tai reprezentuoja Lietuvą. To pasekmės nebus geros“, – teigė politikė.
Pasak jos, belieka tik viltis, kad nenukentės Lietuvos saugumui itin svarbūs projektai su strateginėmis partnerėmis.
„Labai tikiuosi, kad mūsų planai tiek su Vokietijos brigada, tiek mūsų strateginė partnerystė su kitomis šalimis išliks stipri. Bet rizika yra“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.
„Tačiau bendras fonas, žinoma, keičiasi. Keičiasi ne į gerąją pusę. Tą tikrai galima konstatuoti, nepaisant to, kokias pastangas socialdemokratai ar demokratai dės mėgindami išplauti Žemaitaičio politinį rūbą. To padaryti iš esmės neįmanoma“, – apibendrino Liberalų sąjūdžio pirmininkė.
ELTA primena, kad penktadienį socialdemokratai sutarė naująją valdančiąją daugumą formuoti iš Sauliaus Skvernelio vedamų demokratų „Vardan Lietuvos“ bei Remigijaus Žemaitaičio vadovaujamos „Nemuno aušros“.
Minėtų trijų politinių jėgų koalicija naujajame Seime turėtų užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Tiesa, dar prieš rinkimus LSDP lyderiai tikino, jog koalicija su „Nemuno aušra“ yra neįmanoma. Tą partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, iš pradžių ketinusi vadovauti ir būsimai Vyriausybei, patvirtino ir po pirmojo rinkimų turo.