Tarp esminių sprendimų įvardijamas didžiausių pajamų apmokęstinimas progresiniais tarifais nepriklausomai nuo jų rūšies, antros pensijų pakopos pertvarkymas, didinant kaupiančiojo teisę disponuoti sukauptomis lėšomis bei įtraukiant darbdavius, tačiau tam tikrais klausimais, kaip dėl „Igničio“ delistingavimo, būsimi valdantieji bendro sutarimo neturi.
„Nemuno aušra“ ragina kol kas nedaryti mokestinių pakeitimų
Nors koalicinėje sutartyje numatomi pokyčiai dėl didžiausių pajamų apmokestinimo progresiniais tarifais, „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, kad yra pasiektas susitarimas metus laiko nedaryti jokių pakeitimų mokesčių sistemoje.
„Mes manome, kad reikalingas mokesčių sistemos stabilumas, tarėmės dėl to ir su socialdemokratais, norėjome, kad dvejus metus nebūtų daromi jokie pakeitimai, galiausiai sutarėme dėl metų, tai pereinam prie šito varianto“, – Eltai teigė R. Žemaitaitis.
Tuo metu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas, potencialiu ekonomikos ir inovacijų ministru įvardijamas Lukas Savickas pabrėžia matantis papildomų lėšų poreikį viešojo sektoriaus paslaugoms ir todėl, anot jo, reikia kalbėti apie progresinį apmokestinimą atsižvelgiant į pajamas.
„Jeigu norime užtikrinti, kad viešojo sektoriaus paslaugos, kaip švietimo, sveikatos... Būtų realiai sprendžiamas jų prieinamumas, tai reikalaus papildomų lėšų, geopolitinė situacija reikalauja ženklių lėšų gynybos sričiai. Atsižvelgiant į tai, programoje esame nusimatę didesnį progresyvumą kalbant apie pajamų pusę“, – sakė L. Savickas.
Antroje pensijų pakopoje – daugiau pasirinkimo teisės žmonėms
Kalbėdamas apie antrą pensijų pakopą L. Savickas tvirtino, kad gyventojams turi būti daugiau pasirinkimo teisės norint išsiimti lėšas, tačiau tam tikri apribojimai turės būti palikti.
„Matau, kad mūsų matymas galėtų sudaryti kompromisą, sudarant daugiau pasirinkimo teisės žmonėms, bet tai paliekant tam tikrais atvejais. Tačiau ne tas atvejis, kad palaikytume apribojimų nebuvimą“, – kalbėjo „Vardan Lietuvos“ atstovas.
Vis tik R. Žemaitaitis mano, kad valstybė gali sudaryti sąlygas žmonėms išsiimti lėšas iš pensijų fondų ir juos investuoti, pavyzdžiui į planuojamą įkurti kelių fondą, kuris numatytas koalicinėje sutartyje.
„Buvo labai baisių dalykų padaryta, prieštaravau tam ir prieš daug metų, ir prie Lino Kukuraičio sakiau, kad tai ydingas, blogas dalykas. Valstybė gali sudaryti sąlygas išsiimti žmonės pinigus iš antros pakopos pensijų, kad jie galėtų investuoti, pvz. į kuriamą kelių fondą“, – teigė „Nemuno aušros“ lyderis.
Apie valstybinį banką – neužsimenama, nors „Nemuno aušra“ ragina jį kurti
Koalicinėje sutartyje nėra užsimenama apie valstybinio banko kūrimą, vis tik „Nemuno aušros“ vadovas tikina kalbėjęs apie tai su potencialiu premjeru Gintautu Palucku ir visos rinkiminės kampanijos metu tai vardijo kaip vienu iš esminių savo vadovaujamos politinės jėgos tikslų būsimoje kadencijoje.
„Gintautui Paluckui sakiau, kad mūsų tikslas lieka sukurti valstybinį banką arba mokėjimo platformą. Per ateinančius metus susėsime su specialistais ir tai padarysime. Tai būtų ne valstybinis bankas, kuris išduoda kreditus, paskolas ir pan., mūsų tikslas sukurti tokią mokėjimų platformą, kaip „Foxpay“, kur baudos, mokesčiai, įvairios išmokos būtų mokamos per šį fondą“, – aiškino R. Žemaitaitis.
Tačiau Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ nuomone, Seime priimtas sprendimas dėl nacionalinio plėtros banko yra pakankamas, o toliau, šios politinės jėgos teigimu, būtų išmintinga peržiūrėti, plėsti jo funkcijas.
Dėl „Igničio“ delistingavimo nuomonės visiškai skirtingos
Vienas iš klausimų, dėl kurio koalicijos partneriai turi kardinaliai skirtingas nuomones – bendrovės „Ignitis“ delistingavimas. „Nemuno aušrai“ raginant to imtis bei pateikiant galimus variantus, kaip tai būtų galima įgyvendinti, „Vardan Lietuvos“ delistingavimą įvardija kaip techniškai neįmanomą arba „kainuojančią beprotiškai didelius pinigus“ idėją.
„Dėl „Igničio“ delistingavimo yra gal variantas, kad net valstybė galėtų „Igničio“ akcijas išpirkti, bet yra variantas, kad pats „Ignitis“ gali išsipirkinėti savo pelno, dividendų sąskaita. Kada gauni dividendus, išsipirkinėji akcijas ir taip didini savo valstybinį akcijų paketą“, – Eltai kalbėjo R. Žemaitaitis.
„Faktiškai tai neįmanoma ir politikai, kurie apie tai kalbėjo, tikiuosi, kad galės savo rinkėjams paaiškinti nuostatas šiuo klausimu. Mes visą laiką sakėme, kad toks veiksmas techniškai beveik neįmanomas arba kainuotų beprotiškai didelius pinigus, o apčiuopiamos vertės nesukurtų“, – tvirtino L. Savickas.
Mažinamas PVM vaisiams ir daržovėms, dėl maitinimo sektoriaus – vieningo sprendimo nėra
Koalicinėje sutartyje taip pat numatytas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mažinimas vaisiams ir daržovėms, tačiau dėl lengvatinio PVM tarifo maitinimo sektoriui – nesutariama. Socialdemokratams teigiant, kad lengvatos galėtų prireikti, „Vardan Lietuvos“ abejoja, ar tai šiandien padaryti įmanoma, o „Nemuno aušra“ teigia, kad yra geresnių būdų spręsti maitinimo sektoriaus bėdas.
R. Žemaitaitis išskiria ir ekonominių santykių su Kinija atstatymą
Galiausiai „Nemuno aušros“ lyderis tarp prioritetų būsimam keturių metų laikotarpiui išskyrė ir ekonominių bei politinių santykių su Kinija atstatymą.
„Ekonominių ir politinių santykių atstatymas su Kinija mums labai svarbus dalykas“, – sakė R. Žemaitaitis. G. Paluckas taip pat yra pareiškęs, kad reikėtų gerinti dvišalį kontaktą su Pekinu.
Tuo metu socialdemokratė, potencialia kandidate į finansų ministrus įvardijama Rasa Budbergytė savaitės eigoje kalbėdama su ELTA nesiėmė išskirti socialdemokratų prioritetų ekonominėse srityse bei ragino palaukti paviešintos koalicinės sutarties.