„Tai buvo aukščiausio rango ir gebėjimų šalies politikas. Nuomonės vienu ar kitu klausimu išsiskirdavo, bet jis turėjo retą politikų tarpe gebėjimą ieškoti kompromiso, šnekėtis ir nepamesti iš akių šalies nacionalinių interesų“, – BNS sakė buvęs socialdemokratų partijos pirmininkas, parlamentaras Gintautas Paluckas.
Anot jo, G. Kirkilas paliko ryškų pėdsaką „Lietuvos politikos istorijos puslapiuose“.
G. Paluckas buvusį bendražygį prisimena ne tik kaip politiką, bet kaip ir daugybę pomėgių turėjusią asmenybę.
„Visi įsivaizduoja, kad politikai yra pilki ir neįdomūs. Man teko pažinti tą įdomesnę pusę. Gediminas buvo žvejys, dalindavomės ir trofėjų nuotraukomis, maloniai kalbėdavome ir apie tuos dalykus, kurie yra už politikos. Kai politika supykdo, tai žmogiškumas ir gebėjimas bendrauti suartina“, – pasakojo socialdemokratas.
„Labai netikėta, nes jis iki paskutinės dienos buvo darbštus, viešo gyvenimo reikalų į šalį nebuvo paleidęs. Tikrai didelis netikėtumas“, – pridūrė jis.
Juršėnas: tai buvo įvairialypė asmenybė
Buvęs Seimo pirmininkas, LSDP garbės pirmininkas Česlovas Juršėnas teigė, kad G. Kirkilas buvo vienas ryškiausių šalies politikų.
„Prisimenu jį kaip įvairialypį, šakotą ir įdomų veikėją. (...) Jis buvo aktyvus, kartais ginčydavomės, bet dažniausiai sutardavome. Kai kur mūsų nuomonės išsiskirdavo, bet tai netrukdė darbuotis Lietuvos labui iki pat pabaigos“, – BNS sakė Č. Juršėnas.
Pasak jo, Atgimimo laikotarpiu G. Kirkilas suvaidino svarbų vaidmenį Lietuvos komunistų partijai atsiskiriant nuo Sovietų Sąjungos komunistų partijos.
„Jis aktyviai reiškėsi mums atsiskiriant nuo Maskvos“, – pasakojo Č. Juršėnas.
Į Seimą G. Kirkilas pirmą kartą į Seimą išrinktas 1992-aisiais. Buvusį bendražygį Č. Juršėnas prisimena kaip vieną aktyviausių Seimo narių visose kadencijose, kuomet dirbo drauge.
„Tai buvo žmogus, kuris dalyvavo aptariant įvairiausius klausimus“, – sakė buvęs Seimo pirmininkas.
Č. Juršėnas teigimu, išskirtinis įrašas G. Kirkilo biografijoje yra jo darbas premjero poste ir vadovavimas mažumos vyriausybei.
„Tai pirmas kartas mūsų naujoje istorijoje“, – teigė jis.
Č. Juršėno teigimu, G. Kirkilas visą gyvenimą mėgo rašyti.
„Jis juk iki paskutinių dienų rašė komentarus internetinėse svetainėse“, – dalijosi buvęs parlamento vadovas.
2K projektas išliks istorijoje
Seimo narys Algirdas Sysas kartu su G. Kirkilu Seime dirbo nuo 1996-ųjų. Parlamentaras vadovavimą mažumos vyriausybei taip pat išskyrė kaip vieną ryškiausių G. Kirkilo politinės karjeros momentų.
„Garsus susitarimas su Andriumi Kubiliumi – 2K projektas. G. Kirkilo vadovavimas išliks istorijoje, kai jis diplomatiškai sugebėjo sutarti ir su dešiniaisiais, kad Vyriausybė veiktų, kad būtų vykdomas biudžetas, kad būtų priimami sprendimai“, – pasakojo A. Sysas.
Socialdemokratas prisimena, kad su G. Kirkilu būdavo galima kalbėti įvairiausiomis temomis.
„Gediminas buvo šiltas, atviras, bendraujantis žmogus“, – sakė A. Sysas.
Apie buvusio premjero G. Kirkilo mirtį pranešta šeštadienį. Jam buvo 72-eji.
2006–2010 metais G. Kirkilas ėjo ministro pirmininko pareigas, 1992–2020 metais G. Kirkilas buvo Seimo narys, 2004–2006 metais ėjo krašto apsaugos ministro pareigas.
2007–2009 metais buvo LSDP pirmininkas, 2017 metais iš partijos pasitraukė ir įkūrė Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (dabar Lietuvos regionų partija), iki 2021 metų buvo jos pirmininku.