Juk ir mums sėdėti automobilyje būna karšta net su pravertais langais. Todėl tokiomis dienomis šunį geriau palikti specialioje vietoje pririšus prie parduotuvės, kad nors gryname ore (šešėlyje) pabūtų.
Deja, bet kai kurie žmonės toliau nemąsto, ar tiesiog užsimiršta, jog saulėtą vasaros dieną mašinos viduje pasidaro vos ne kaip orkaitėje. Karštis automobilyje ganėtinai greitai gali pražudyti ne tik gyvūnus, bet ir mažus vaikus (deja, retkarčiais pasitaiko, kad paliekami net ir jie).
Blogiausiu atveju, jeigu jau norite gyvūną palikti mašinoje, tuomet palikite jį tik labai trumpam ir būtinai su įjungtu oro kondicionieriumi. Bet geriau nedarykite net ir taip. Neprisišaukit nelaimės.
Beje, penktadienis bus dar truputį karštesnis. Gaivesni orai prognozuojami kitą savaitę. Vėl bus galima skųstis ne dėl karščio, o kad truputį per vėsu.
Ketvirtadienį beveik pasiektas dienos karščio rekordas
Remiantis 17–18 val. preliminariais meteorologijos stočių duomenimis, ketvirtadienį karščiausia buvo Pakruojyje kur oras įkaito iki 32,8 °C. Iki naujo birželio 27-osios karščio rekordo užfiksavimo pritrūko vos pusės laipsnio. Karščiau nei šiandien buvo lygiai prieš du metus (2022-06-27) Kretingoje, kuomet oro temperatūra pasiekė net 33,2 °C.
Kaip ir įprastai, karštomis dienomis padaugėja nuotraukų su buitinių termometrų rodmenimis. Kai kurie žmonės kartais teigia, jog (kažkur Lietuvoje) būtent pas juos buvo užfiksuotas rekordas. Deja, dalis gyventojų paprasčiausiai nežino, kad oro temperatūra negali būti matuojama bet kaip ir bet kur. Yra tam tikri reikalavimai termometrams ir vietovei, kurioje atliekami oro temperatūros stebėjimai.
Norint tiksliai išmatuoti (foninę) oro temperatūrą, nereikėtų termometro tvirtinti prie namo sienos ar langų. Prietaisą reikėtų atitraukti nuo medžių , krūmų, bei šaligatvių ir gatvių, kurios dieną įšyla. Paprastai sakant, vietovė aplink prietaisą turi būti kuo atviresnė. Taip pat, termometras turėtų būti apsaugotas (t. y. paslėptas šešėlyje) nuo tiesioginių Saulės spindulių baltu bei gerai ventiliuojamu narveliu ir įrengtas virš retkarčiais nupjaunamos žolės 1,5 metro aukštyje. Kas tam tikrą laikotarpį termometras turėtų būti pakeičiamas nauju arba kalibruojamas (kuomet patikrinama ar jis vis dar tiksliai matuoja). Jeigu šių esminių reikalavimų nesilaikoma, išmatuojamos reikšmės dažnai būna bent 1–2 laipsniais aukštesnės už realias.
Jei galimybių teisingai įsirengti termometrą neturite, tuomet rekomenduojame jį kabinti bent jau prie šiaurinės namo sienos arba langų t. y. tų vietų, kuriose termometras niekada nebus apšviestas tiesioginių Saulės spindulių, o įšilę namo sienos turės mažiausiai įtakos termometro rodmenims.
P. S. jeigu šiandien išmatavote gerokai daugiau nei 30–33 °C, tuomet tai reiškia, kad jūsų termometras rodė netikslius rodmenis. Jį reikėtų pakeisti nauju ir/ar perstatyti į kitą vietą.
Karščiai sieks net 34 laipsnius
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) skelbė, kad artimiausiomis dienomis oro temperatūra Lietuvoje vietomis pasieks net 32–34 laipsnius, todėl visuomenės sveikatos priežiūros specialistai pataria pasisaugoti ir dalijasi rekomendacijomis.
Sinoptikai praneša, kad penktadienį lietaus tikimybė maža, vėjas pietryčių, naktį 3–8 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį 15–20, o dieną kais net iki 28–33 laipsnių karščio.
Karštą dieną visuomenės sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja stengtis būti patalpose, kuriose yra įrengti ventiliatoriai ar oro kondicionieriai, dažniau gerti skysčių – visą dieną po truputį, nelaukiant, kol pradės kamuoti troškulys.
Taip pat patartina vengti riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų. Einant į lauką, užsidėti galvos apdangalą ir dėvėti saulės akinius su UVA ir UVB filtru.
Specialistai rekomenduoja dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius, naudoti apsauginius kremus nuo saulės su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi (30 SPF ir daugiau).
Poilsiui gamtoje rekomenduojama pasirinkti vietą pavėsyje, vengti saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių, riboti buvimo atviroje saulėje laiką, būti po skėčiais.
Svarbu nepalikti uždarytame automobilyje vyresnio amžiaus ar neįgalių žmonių, vaikų, gyvūnų, net ir tuomet, jei visi langai atviri.
Karštomis dienomis raginama riboti fizinį aktyvumą, ypač nuo 11 iki 17 valandos, palaikyti namų aplinką vėsią. Jeigu yra galimybė, miegoti vėsesniame kambaryje.
Sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, rekomenduojama stebėti savo sveikatos būklę. Pasitarti su šeimos gydytoju dėl nuolat vartojamų vaistų dozės koregavimo.
Skubiai kreiptis medicinos pagalbos:
– esant gausiam prakaitavimui ir raumenų mėšlungiui (traukuliams);
– kūno temperatūrai pakilus >40°C, esant karštai ir šlapiai odai;
– radus sumišusį ar be sąmonės žmogų.
Po rekortinės kaitros – orų permainos
Garsi sinoptikė Elvyra Latvėnaitė praneša, kad po rekordinės kaitros numatomos orų permainos.
„Anticiklonas, vardu Bie, atnešęs sausus ir karštus orus lėtai trauksis į rytus, bent pora dienų dar gerokai pakepins. Bet jau penktadienio pavakare, prie Lietuvos pajūrio priartės ciklono slėnis, vardu Zoe, su atmosferos frontų debesimis. Kadangi bus dar labai karšta, atmosferos frontų sistemos įgaus dar daugiau energijos, tad perkūnas gerokai trankysis, gausokas lietus nušniokš.
Nerami ir audringa bus ir šeštadienio naktis, o dieną vakariniuose rajonuose gerokai atvės. Sekmadienis vėl gali būti labai šiltas, o beveik visą kitą savaitę laukia permainingi orai-dažnai palis, kartais ir perkūnijos dundės. Savaitės pradžia dar bus maloniai šilta, antroje savaitės pusėje vėl turėtume vėsesnių orų sulaukti“, – praneša sinoptikė E. Latvėnaitė.
Šeštadienio naktį daugelyje rajonų trumpas lietus, kai kur smarkus, vietomis perkūnija, dieną vietomis, daugiausia rytiniuose rajonuose, trumpai palis, galima perkūnija. Vėjas pietų, pietvakarių, pereinantis į vakarų, šiaurės vakarų, 7–12 m/s, naktį per perkūniją kai kur gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 14–19, dieną 23-28 laipsniai šilumos.