Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Arši kova įsiplieskė prie Vilniaus apygardos teismo praeitą savaitgalį. Praėjus 2 dienoms po to, kai Nacionalinio susivienijimo atstovai ant teismo pastato sienos pakabino atminimo lentą, skirtą birželio sukilimo organizatoriui, vienam ryškiausių Lietuvos nepriklausomybės kovotojų – Kaziui Škirpai.
Policija prieš besipriešinančius naudojo jėgą – guldė ant žemės, naudojo antrankius. Galiausiai lentą „Grindos“ darbuotojai nulaužė laužtuvais.
„Vatnikai! Vatnikai!“, – skandavo susirinkusieji.
Iš viso pie 40 piketuotojų – Nacionalinis susivienijimas ir partijos bendražygiai prie Vilniaus savivaldybės susirinko į piketą.
Nacionalinio susivienijimo pirmininkas, profesorius Vytautas Radžvilas sako, kad partija reikš pretenziją policijai tiek dėl „Grindos“, tiek dėl pareigūnų veiksmų.
„Tai jau grįžimas prie praktikų, įprastų sovietmečiu, ir kurios dabar galioja Blatarusioj ar Putino Rusijoj. Taip policija taikių žmonių nevaiko“, – sako V. Radžvilas.
Kreipėsi Apeliacinis teismas
Savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskis paklaustas, kas liepė savaitgalį, Škirpos atminimo lentai ant pastato sienos būnant vos kelias dienas, ją staigiai nulaužti, atsako, kad į savivaldybę kreipėsi Apeliacinis teismas.
„Čia iš principo vandalizmas toks pats, kaip mieste paaugliai, vaikai ateina, „pritagina“ ant svetimo turto grafičių“, – komentuoja A. Bužinskis.
O štai Nacionalinio susivienijimo lyderiai sako, kad lentą kabinti neteisėtai buvo vienintelis būdas prisibelsti iki abejingos, į jų raštus dėl atminimo lentos Lietuvos didvyriui Škirpai, 3 metus neatsakančios Vilniaus miesto valdžios.
„Jei nėra pačios valdžios supratingumo ir veiksmo, savaime subręsta momentas, kai žmonės turi kažką daryti“, – kalba Nacionalinio susivienijimo pirmininkas.
„Mes turim Kultūros paveldo departamento pritarimą“, – aiškina Vilniaus tarybos narys Almantas Stankūnas.
Tačiau savivaldybės administracijos direktorius neigia faktą, kad leidimą departamentas buvo suteikęs.
„Jūsų žinios neteisingos. Aš vieną kartą pasakiau, ir gana aiškiai sakiau, kad nepritarė“, – teigia A. Bužinskis.
Istorijos interpretaciją vadina klaidinga
Vis tik, TV3 Žinios gavo dokumentą, kuriame departamentas išreiškia poziciją, pritardamas Škirpos atminimo lentai.
„Paveldosauginiu požiūriu atminimo lentos įrengimui neprieštaraujame, tačiau informuojame, kad prieš įrengimo darbus yra privaloma gauti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pritarimą“, – rašoma gautame dokumente.
Škirpa yra dalies visuomenės vertinamas prieštaringai dėl savo antisemitinių pasisakymų. O kai kurie jį vadina nacistinės Vokietijos kolaborantu. Sinica sako, kad tokia istorijos interpretacija yra klaidinga.
„Žmogus turėjo pažiūrų, kurios šiandien skamba nekorektiškai ir gal net baisiai. Bet yra visiškas melas, kad jis kaip nors sukurstė Holokaustą ar nusikaltimus prieš žydus Lietuvoje“, – komentuoja Vilniaus tarybos narys Vytautas Sinica.
„Žymus diplomatas, visą laiką ieškojęs kaip Lietuvai tose sunkiose sąlygose išlikti kaip tautai, valstybei. O tai yra tam tikri nemalonūs epizodai jo gyvenime, kurių, aišku, ignoruoti irgi nereikia. Pirmiau jis turėtų būti matomas kaip tautinis, antisovietinis veikėjas“, – sako istorikas dr. Simonas Jazavita.
Vilniaus savivaldybė kaltina Nacionalinį susivienijimą ne tik neteisėtai pakabinus lentą, bet ir neteisėtai susibūrus prie savivaldybės. Dėl to žada kreiptis į policiją.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipnio viršuje.
Konservatoriai ir socdemai naikina sostinę ir didvyrių atminimą !