Tačiau dabar bandoma nuspręsti, kokią įtaką turi Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) gaminamos „Himars“ raketų sistemos, kuriomis ukrainiečiai bando sustabdyti Rusijos veržimąsi į priekį. Taip pat svarstoma, ar šie ginklai gali sudaryti palankias sąlygas sėkmingai atgauti Chersoną – vieną didžiausių užimtų miestų.
Kovo pradžioje užgrobtas Chersonas jau seniai yra ukrainiečių dėmesio centre. Nuo balandžio mėnesio gynėjai sugebėjo tik nežymiai pasistūmėti į priekį kaimo vietovėse tarp Mykolajivo ir jų tikslu tapusio Chersono. Tačiau pasitelkę didesnio nuotolio ginklus, kurie gali sėkmingai pasiekti taikinius, esančius net už 80 km, ukrainiečiai įgavo daugiau pasitikėjimo savo jėgomis.
Chersono srities administracijos vadovo pavaduotojas Sergijus Chlanas vienai Ukrainos televizijai sakė, kad lūžio taškas jau buvo pasiektas, o regionas „bus tikrai išvaduotas iki rugsėjo.“ Bet atsižvelgus į turimus faktus, tampa aiškų, jog toks pareiškimas yra per drąsus. Todėl nenuostabu, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis verčiau kalba apie laipsnišką Chersono išvadavimą.
„Himars“ sistemos, kurių Ukraina dabar turi 12, bet greitu metu šalį pasieks dar keturi įrenginiai, atrodo, turi nemažą poveikį, nes leidžia Kyjivo pajėgoms nusitaikyti į keturis svarbius tiltus, vedančius į Chersoną. Šis miestas, tapęs vienintele tvirta Rusijos pozicija vakariniame Dniepro krante, strategiškai taps lengvai pažeidžiamu, jeigu Ukraina sugebės sutelkti jėgas, kurių reikia, norint išstumti okupantus.
Tiesa, šie tiltai iš dalies atspindi vieną iš problemų, su kuriomis susiduria Ukraina, bandydama atkovoti tankiai apgyvendintas vietoves. S. Chlanas savo socialinių tinklų įrašuose tikina, kad Ukrainos tikslas nėra sunaikinti svarbiausius tiltus (šiuo atveju, į rytus nuo miesto esantį Darivo tiltą per Inhulecio upę). Ukrainos kariuomenė siekia tik pakankamai apgadinti šiuos tiltus, kad rusai nebegalėtų jais transportuoti sunkios įrangos.
Ukrainos pajėgos norit užtikrinti, kad į miestą ir toliau būtų įmanoma atvežti maisto, taigi, kaip pabrėžė S. Chlanas, valstybės kariuomenė stengsis: „Daryti viską, kas įmanoma, kad išsaugotų jo struktūrą.“ Deja, tai padaryti nėra taip paprasta, net ir naudojant daug taiklesnes „Himars“ sistemas. Negana to, tai gerokai apriboja Ukrainos galimybes smogti atgal.
Rusijos pareigūnai, kaip praneša „RIA Novosti“ naujienų agentūra, pripažino, kad buvo pažeistas kitas strategiškai svarbus tiltas per Dnieprą, esantis netoliese Kachovkos hidroelektrinės, maždaug 65 km į rytus nuo Chersono. Pasak rusų, šią žalą padarė „Himars“ raketos. Tiesa, gana greitai po šio pranešimo išplatinimo, naujienų agentūra pasidalino nuotraukomis, kuriose yra užfiksuoti duobes kelyje taisantys darbininkai.
Jeigu miesto izoliavimas naikinant tiltus kelia nemažai sunkumų, nekyla abejonių, jog atgauti šį miestą, atsižvelgiant į jame likusių civilių skaičių, bus dar sunkiau. Rusija jau ne kartą parodė, kad jos pajėgos yra pasiruošusios sunaikinti miestus prieš juos užimant. Taip nutiko su Mariupoliu ir Severodonecku. Tačiau ukrainiečiai, siekiantys išlaisvinti savo teritorijas, tokio sprendimo, akivaizdu, priimti negali. O išvaryti rusus bus dar sunkiau, jeigu jie nuspręs pasilikti mieste.
Sunku nuspėti ir ar vieno tolimesnio nuotolio ginklo atvykimas gali sukurti tinkamas sąlygas spartesniam progresui. Ukraina neturi stiprių oro pajėgumų, taigi jiems telieka tikėtis, kad jie turės pakankamą persvarą prieš priešą, kuris miestą valdo jau beveik penkis mėnesius. Tuo metu Vakarų siunčiami ginklai šalį pasiekia palaipsniui – ne tokiais kiekiais, kokių reikia Ukrainai.
Pirmadienį Ukrainos gynybos ministras Oleksejus Reznikovas pranešė, kad į Ukrainą iš Vokietijos atvyko pirmieji trys iš 15 pažadėtų „Gepard“ mobiliosios artilerijos ginklų. Jų buvo laukiama dar nuo balandžio. Jis taip pat tikisi, kad šalį greitai pasieks kelios dešimtys „Leopard“ tankų. Labiausiai tikėtina, kad jie atkeliaus iš Ispanijos. Didėjanti ginkluotė gali leisti Ukrainai įgauti persvarą vienoje fronto dalyje, tačiau kol kas nėra įrodymų, kad gynėjams pavyks pasiekti proveržį.
Po keturis mėnesius trukusio lėto Rusijos progreso Ukrainos rytuose ir pietuose, „Himars“ ir raketų artilerijos gavimas, atrodo, leido bent šiek tiek sulyginti dviejų kariuomenių pajėgumus. Bet vis dar nėra aišku, ar įsibrovėliai bus išstumti. Galbūt todėl S. Chlanas optimistiškai pasiūlė, kad geriausias sprendimas, kurį galėtų priimti rusai, yra savanoriškai palikti Chersoną.