Prezidentą G. Nausėdą išskirtiniame interviu kalbina TV3 žurnalistė, laidos „Dienos komentaras“ vedėja Jolanta Svirnelytė.
Kaip dabar bus su premjere? Su Vilija Blinkevičiūte esate bendravęs ne kartą. Ar ji eis premjerauti ar visgi apsisuks?
Visai nenoriu kvestionuoti ar iš naujo versti kandidatę ir potencialią premjerę pasirašyti krauju, kad ji tikrai bus premjerė. Visi esame suaugę žmonės, tame tarpe ir ponia Blinkevičiūtė. Ji pasakė tai ne kartą ir pakartojo, tai aš remiuosi jos pateikta informacija, nes į žmogaus vidų aš negaliu įlįsti ir nenoriu to daryti.
Kaip vertintumėte, jeigu Gintautas Paluckas atsidurtų premjero pozicijoje?
Palucko kandidatūra bus problemiška, bus nemalonių klausimų, kurie jį persekios nuo pat pirmųjų jo darbo dienų, tai aš manau, kad mes šiandien negaiškime daug laiko ir apie tai nediskutuokime. Pirmadienį išauš gražus rytas, tikėkimės, ir mes tada jau tikrai labai konkrečiai kalbėsime apie tai, kas Lietuvą valdys artimiausius ketverius metus.
Už poros dienų bus antrasis Seimo rinkimų turas. Dėliojamos įvairios dėlionės dėl koalicijos, žiūrima, kad būtų socialdemokratai, Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis, bet sakoma, kad be ketvirto dėmens koalicijos niekaip nebus. Kaip jūs įsivaizduojate, kokia bus koalicija ir kaip jūs vertintumėte koalicijoje Remigijų Žemaitaitį?
Žiūrėkite, mes apie Žemaitaitį kalbame kiekvieną dieną, bet istorija yra visiškai ne apie Žemaitaitį. Aš pripažįstu, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai tikrai turi gerų partinių strategų ir taktikų. Kartais nesusidaro toks įspūdis žvelgiantį tai, kaip jie elgiasi, bet jie turi tokių žmonių. Ir ką nusprendė šitie žmonės artėjant rinkimams? Rinkimai tikrai nebus tokie sėkmingi kaip 2020-aisiais metais ir galimai kai kurie partneriai net nepateks į Seimą, kas, beje, ir atsitiko – Laisvės partija nepateko. Reiškia, suformuoti tos pačios valdančiosios koalicijos net ir prie didžiausio optimizmo bus neįmanoma.
Ką reikia padaryti? Reikia sugalvoti baubą, žinant, kad konservatoriai per ilgus savo metus sugebėjo įgyti vieną labai keistą svertą savo rankose – jeigu jų lyderis išeina ir pasako, kad kažkokia partija yra toksiška, kad reikia suformuoti sanitarinę kordoną, atsiras labai nemaža Lietuvos žmonių dalis, kuri eis ir balsuos, ir balsuos būtent priešingai.
Taip ir atsitiko. Tėvynės sąjunga Žemaitaičio partijai („Nemuno aušrai“ – red. past.) laimėjo daug balsų.
Kas po to? Antras žingsnis yra svarbiausias. Tie balsai buvo surinkti iš dalies ir paimant juos iš partijos „Vardan Lietuvos“, Karbauskio partijos (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – red. past.). Buvo mėginama sukurti vakuumą toje galimoje centro kairės koalicijoje, kad suformuoti tos koalicijos be Žemaitaičio būtų neįmanoma.
Bet Žemaitaitis toksiškas. Ir kas tada prašosi į pavairuoti šitą valdančiosios koalicijos automobilį? Prašosi Tėvynės sąjunga. Ir štai šitas planas negaliu pasakyti, kad išdegs. Labai daug priklauso nuo to, kaip žmonės aktyviai balsuos antrajame rinkimų ture, bet kol kas panašu, kad jiems neblogai sekasi įgyvendinti šitą planą.
Bet, jūsų nuomone, kokia bus ta koalicija? Nes socialdemokratai žegnojasi, sako, su konservatoriais jokiu būdu į koaliciją neis.
Iš tikrųjų jiems tai būtų pražūtinga. Pirmiausia, ne dėl to, kad jų lyderiai labai nemėgsta konservatorių partijos – ne apie tai kalba. Kalba apie tai, kad jiems tai būtų pražūtinga jų rinkėjų atžvilgiu. Jų, šitų partijų rinkėjai jiems to neatleistų.
Todėl tikrai bus mėginama suformuoti centro kairės Vyriausybę, išnaudojant visas galimybes, išnaudojant ir galimybes pritraukti ir atskirus Seimo narius, kurie laimėjo vienmandatėse. Ir jeigu ta valdančioji koalicija turės apie bent 75 balsus, iš tikrųjų ji galės funkcionuoti, priimti svarbius sprendimus. Aš kaip prezidentas, be abejo, būsiu suinteresuotas, kad ta valdančioji koalicija būtų stabili, kad jos neištiktų krizė pačiomis pirmosiomis darbo savaitėmis.
Prezidente, jūsų pozicija dėl Žemaitaičio? Mes irgi girdėjome, kad Prezidentūra švelnina toną, vadinasi, kaip ir ruošia žmones, kad koalicijoje atsiras Žemaitaitis. Tai jūsų pozicija – ką jūs manote?
Tai yra sudėtinė plano dalis. Mes vėl kalbame apie Žemaitaitį, apie tai, ką jis pasakė vakar, ką jis pasakė užvakar, prisimenu dar tą 150 intelektualų laišką – viskas yra ta sudėtinė plano dalis, apie kurį aš jums kalbėjau.
Bet dabar tokia realybė.
Realybė yra tokia, kad mes turime pirmiausia žiūrėti į tai, kas ateina su šita partija: ar Žemaitaičio asmeninė problema yra šitie nevykę jo pasisakymai, kurie jau tikrai sukūrė tam tikrą jo įvaizdį Vakaruose tarp mūsų partnerių, nuo kurių priklauso, ar bus čia Vokietijos brigada, ar bus čia rotacinis Jungtinių Amerikos Valstijų batalionas, tai yra nepaprastai svarbūs mums partneriai ir tikrai mes negalėsime į jų nuomonę nereaguoti.
Bet aš negaliu pasakyti, kad ten visi jų partijoje yra antisemitai ar kažkokiu būdu pasižymėję šitoje srityje. Kai kuriuos žmonės aš pažįstu, tiesa, daugumos ten aš net nepažįstu, bet jų retorika apie žydų tautą man yra nežinoma.
Ponas Žemaitaitis, aišku, šiuo metu daro viską, kad surinktų dar daugiau balsų prieš rinkimų antrąjį ratą, o po to, kai baigsis rinkimai, tada turbūt bus tiesos momentas. Mes pamatysime visų partijų dabartinę retoriką, kiek ji yra lemta to fakto, kad artėja antrasis rinkimų ratas, o kiek ji yra iš tikrųjų.
Daug kas čia dabar kalba apie raudonas linijas, apie tai, kad negalės bendrauti su tuo, su anuo. Visa tai kol kas yra rinkimų proceso dalis. Po rinkimų pamatysime, kas iš tikrųjų ir su kuo yra linkę sudaryti tas koalicijas.