• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visai šalia ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ gyvenantis Vitalijus netveria pykčiu. Vyras skundžiasi aplink namus nuolat besimėtančiais panaudotais švirkštais ir kruvinomis servetėlėmis. Negana to, jam ramybės neduoda ir triukšmaujantys bei esą grasinantys asociacijos kabinete besilankantys asmenys. Pati asociacija stebisi ir teigia gyventojų skundus girdinti pirmą kartą.

8

Visai šalia ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“ gyvenantis Vitalijus netveria pykčiu. Vyras skundžiasi aplink namus nuolat besimėtančiais panaudotais švirkštais ir kruvinomis servetėlėmis. Negana to, jam ramybės neduoda ir triukšmaujantys bei esą grasinantys asociacijos kabinete besilankantys asmenys. Pati asociacija stebisi ir teigia gyventojų skundus girdinti pirmą kartą.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt vilnietis Vitalijus teigė, kad gyvena prie pat ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacijos „Demetra“, esančios Kauno gatvėje Vilniuje.

Vitalijus pasakoja kaskart išeidamas iš namų pastebintis besimėtančius panaudotus švirkštus, kruvinas servetėles ir kitas medicinines priemones. Be to, kaip pasakoja vyras, tenka taikytis su triukšmaujančiais bei grasinančiais asmenimis kieme.

REKLAMA
REKLAMA

Įsiutino besimėtantys švirkštai

Asociacija „Demetra“ nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų priklausantiems asmenims nemokamai dalina naujus švirkštus bei adatas, fiziologinį skystį, dezinfekcines ir kitas medicinines priemones. Asociacija šiems asmenims taip pat suteikia ir socialinę pagalbą.

REKLAMA

Vilniečiui Vitalijui kyla įtarimas, kad iš „Demetros“ kabineto pasiėmę naujų švirkštų ir dezinfekcinių priemonių, asociacijos lankytojai galimai ateina į namo kiemą ir ten platina bei vartoja narkotines medžiagas.

Kaip pasakoja Vitalijus, šie asmenys panaudotas medicinines priemones palieka ten, kur jas ir panaudojo, o paprašius jų šiukšles susirinkti, esą ima grasinti.

Atvaro į tarpuvartę, pasideda švirkštus, jiems duoda „Demetra“ natrio chlorido, fiziologinį tirpalą specialiai injekcijoms, susimaišo tą brudą ir susileidžia. Baltą dieną jie nesijaudina, kad vaikšto žmonės ir panašiai. Būna, grasina, jei kažkokias pastabas išsakai“, – tv3.lt sako Vitalijus ir priduria, kad asmenys baugina susirasiantys, kur vyras gyvena.

REKLAMA
REKLAMA

Nerimą vilniečiui kelia tai, kad kieme kartais žaidžia jo vaikai. Vitalijus bijo, kad mažamečiai gali paimti švirkštus ar kitas šiukšles, įsidurti ir galbūt užsikrėsti per kraują plintančiomis ligomis.

„Vaikai žaidžia tame pačiame kieme ir būna net prie tos pačios laiptinės švirkštai, laiptinėje švirkštai, vaikas natūraliai pakels tą švirkštą, įsidurs, neaišku su kokia medžiaga, plius kraujo likučiai su ŽIV, hepatitu, tai čia žiaurus dalykas yra“, – sako Vitalijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) leidinyje „Per kraują plintančių infekcijų prevencijos darbo vietoje metodinės rekomendacijos“ nurodoma, kad užsikrėtimui HBV, HCV adatos dūrio metu gali pakakti 0,001 ml infekuoto kraujo, o ŽIV infekcijai perduoti reikalingas didesnis, apie 1 ml, kraujo kiekis.

„Demetra“: švirkštus surenkame, bet skundų negavome

Portalas tv3.lt susisiekė su „Demetros“ vadove Svetlana Kulšis. Vadovė pripažįsta, kad asociacijos darbuotojai aplink pastatą kartais randa primėtytų panaudotų medicininių priemonių, jas surenka, tačiau gyventojų skundų dėl „Demetros“ lankytojų ar jų paliktų šiukšlių sako negirdėjusi.

REKLAMA

„Demetroje“ lankosi priklausomybes nuo psichotropinių medžiagų turintys asmenys, taip pat sergantys lytiškai plintančiomis infekcijomis, socialinės pagalbos ieškantys asmenys. „Demetra“ jiems suteikia nemokamų prezervatyvų, naujų švirkštų ir adatų, fiziologinio skysčio, dezinfekcinių priemonių, vienkartinių kaukių ir kitų medicininių priemonių. „Demetroje“ taip pat galima grąžinti panaudotus švirkštus.

REKLAMA

Asociacijos vadovė abejoja, kad vidiniame pastato kieme būtų vartojami ar platinami narkotikai. Esą taboro, kuriame netoliese anksčiau galimai buvo platinamos narkotinės medžiagos, jau seniai nebėra, o prekyba narkotinėmis medžiagomis čia vykti negali – „Demetra“ yra per daug atviroje vietoje.

„Aš nepastebėjau apie tokius atvejus. Mes esame vidury gatvės, labai abejoju, kad prie mūsų galima pardavinėti narkotikus. Man sunku patikėti, kad taip gali būti, kad žmogus tai gali pastebėti. <…>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi kiemai uždaryti, vartai uždaryti, į kiemą neįmanoma patekti, mes esame iš gatvės pusės, kur judri gatvė, nuolat žmonės vaikšto, transportas važinėja, tame tarpe ir visuomeninis. Labai abejoju, kad visa tai galima suorganizuoti prie mūsų kabineto“, –  tv3.lt komentuoja S. Kulšis.

Paklausta, kaip vertina tai, kad asociacijos lankytojai galimai grasina praeiviams, „Demetra“ vadovė sako apie tai nieko negirdėjusi ir skundų dėl to taip pat nesulaukusi.

REKLAMA

„Tai kodėl iš karto nebuvo iškviesta policija? Man asmeniškai niekas neatėjo ir nepasakė, neinformavo, aš tai girdžiu iš jūsų. Tai labai abejoju, kad tokie atvejai buvo. Žmogus, kuris viską pamatė, galėjo kreiptis arba į mus, arba iškviesti policiją. Jeigu įtartina, kad vyksta prekyba narkotikais, kad yra grasinama ir t.t.

Mes dirbame nuo 10:00 iki 17:00, nuolat yra kabinete, durys atidarytos, žmogus tikrai galėjo ateiti išreikšti savo nepasitenkinimą arba pasidalinti su mumis ta informacija“, – komentuoja S. Kulšis.

REKLAMA

Policija ir savivaldybė skundų negavo

Portalui tv3.lt skaitytojas Vitalijus teigė dėl „Demetros“ lankytojų kreipęsis į pačią asociaciją, į policiją ir į Vilniaus miesto savivaldybę. Vyras sako skundus pateikęs ir telefonu, ir raštu, tačiau vietoje atsakymų neva sulaukęs tik pašaipų.

Vilniaus miesto savivaldybė tv3.lt teigia jokių skundų negavusi: „Viešosios tvarkos skyrius skundų dėl „Demetra“ nėra gavęs, tokias veikas daugiausiai kontroliuoja policija.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus policijos komisariatas tv3.lt taip pat sako skundų dėl galima narkotikų vartojimo ar platinimo minėtoje vietoje negavęs.

Švirkštus išmėto, nes bijo

Baudžiamasis kodeksas nurodo, kad asmenys, neteisėtai laikę, gabenę, gaminę, perdirbę, įgiję ar siuntę narkotines ar psichotropines medžiagas be tikslo jas platinti, gali būti baudžiami viešaisiais darbais, laisvės apribojimu, bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

REKLAMA

Asmenys, neteisėtai disponavę narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis su tikslu jas platinti, gali būti baudžiami areštu arba laisvės atėmimu iki penkiolikos metų.

„Demetra“ vadovė S. Kulšis sako, kad narkotines ar psichotropines medžiagas vartojantys asmenys yra linkę dažniau palikti švirkštus ten, kur ir panaudoję. Pašnekovės teigimu, taip yra todėl, nes priklausomi asmenys bijo būti nubausti.

REKLAMA

„Mikrokiekis švirkšte, jei sulaikys policija, jeigu asmuo bus sulaikytas ir policija nustatys likučius švirkšte, už tai yra keliama baudžiamoji atsakomybė, gresia kalėjimas. Dėl to žmonės, turintys priklausomybę, stengiasi kuo greičiau atsikratyti ten, kur vartoja“, – komentuoja S. Kulšis.

Pagal ULAC leidinį „Per kraują plintančių infekcijų prevencijos darbo vietoje metodinės rekomendacijos“, prie per kraują ir (ar) kraujo skysčius plintančių infekcijų yra priskiriamos šios: ŽIV, virusiniai hepatitai B, C, Kroicfeldo-Jakobo liga, Maliarija, Sifilis, Leptospirozė, virusinės hemoraginės karštligės, bruceliozė, I ir II tipo žmogaus T – limfotropinis viruso (HTLV-I, HTLV-II) sukelta leukemija, babeziozė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų