Dar praėjusios savaitės pabaigoje paaiškėjo, kad bus keičiamas krašto apsaugos ministras. Manoma, kad juo turėtų tapti dabartinis Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Laurynas Kasčiūnas.
Kubilius: „Čia nėra žemės drebėjimas“
Apie tai jis pirmadienį pasisakė TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.
„Tikrai nežinau visų premjerės motyvų ir tikrai nei patarinėjau, nei labai konsultavomės tuo klausimu. Galėčiau pajuokauti, kad <...> žiniasklaidoje labai plačiai būdavo svarstoma, kodėl premjerė nekeičia ministrų. Žiniasklaida ir ekspertai labai dėl to jaudinosi. Dabar jaudinasi, kodėl pakeitė vieną ministrą“, – sako jis.
A. Kubiliaus vertinimu, A. Anušauskas gali būti keičiamas dėl įvairių priežasčių.
„Gali būti ir dėl tempo, ir dėl iššūkių matymo – jis skiriasi ar ne“, – svarsto politikas.
Jis pabrėžia, kad ministrų, pareigūnų keitimas dažniausiai nėra kažkoks neįprastas įvykis.
„Aš visą laiką kartoju, kad pas mus ministrų keitimai yra dramatizuojami, sakoma, kad ne taip buvo komunikuota. Bet kaip tik visai neseniai dar kartą, gal penktąją Čerčilio biografiją skaitydamas stebėjausi, kad karo metais jis keisdavo kabineto sudėtį kas tris mėnesius. Ir karo vadus keisdavo. Ir nieko – laimėjo karą, po to pralaimėjo rinkimus, vėliau vėl laimėjo. Čia nėra žemės drebėjimas“, – sako A. Kubilius.
Šimonytė: naujas krašto apsaugos ministras turės įtikinti opoziciją dėl gynybos finansavimo
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad opozicinėms Seimo partijoms pasitraukus iš susitikimo dėl lėšų gynybai, iniciatyva žlugusi nėra. Pasak jos, dėl gynybos finansavimo opoziciją įtikinti turės naujas krašto apsaugos ministras.
„Ir verslas, ir nevyriausybinės, ir profesinės sąjungos pirmadienį susitikime dalyvavo. Manau, kad turėjome labai gerą susitikimą. (...) Gaila, kad opozicija pasirinko tokį būdą“, – laidoje „Info komentarai su Arnu Mazėčiu“ teigė I. Šimonytė.
Visgi, Vyriausybės vadovės teigimu, svarstymų susitikimą atidėti buvo.
„Gerbiu tą opozicijos argumentą, kad neva nėra ministro, tai jie lauks tol, kol ministras bus. Formaliai tai yra tarsi teisingas argumentas. (...) Pati svarsčiau, ar atidėti šitą susitikimą, ar jį vis dėlto turėti, bet mes jį turėjome“, – pažymėjo I. Šimonytė.
Anot premjerės, dėl lėšų gynybai bus siekiama kuo platesnio sprendimo, todėl naujas krašto apsaugos ministras opoziciją šiuo klausimu turės įtikinti grįžti.
„Ciniškai elgiantis būtų galima iš viso šio klausimo (dėl lėšų gynybai – ELTA) nesvarstyti, bet, man atrodo, nėra padoru šį klausimą palikti kaboti ore ir po to strimgalviais bėgti po rinkimų“, – pabrėžė politikė.
„Naujasis ministras turės dvi užduotis. Pirma užduotis vis dėlto – įtikinti opoziciją grįžti. (...). O kitas dalykas, jeigu pavyks susitarti dėl siauresnio nei 3 proc. gynybos finansavimo ar kažkokių kitų alternatyvų, tada reikės atsisėsti ir labai nuoširdžiai perdėlioti prioritetus bent jau 2025 metams“, – aiškino I. Šimonytė.
ELTA primena, kad Seimo opozicinės partijos nusprendė nedalyvauti premjerės pirmadienį organizuotame susitikime dėl lėšų gynybai.
Politinių jėgų atstovai tikino nematą prasmės dalyvauti diskusijose, kol nėra paskirtas naujas krašto apsaugos ministras. Be to, mažumos atstovams nerimą kelia ir A. Anušausko pareiškimai apie gali korupciją gynybos srityje.
„Diskutuoti apie papildomą finansavimą gynybai, kol neatsakyti klausimai dėl galimos korupcijos viešuosiuose KAM pirkimuose, su ministre pirmininke būtų netikslinga“, – šeštadienį žiniasklaidai išplatintame pranešime teigė opozicijos atstovai.
Opozicinių partijų frakcijų atstovai savo ruožtu ketina aptarti situaciją antradienį ir pateikti savo pasiūlymus dėl papildomo finansavimo krašto apsaugai.
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas anksčiau yra sakęs, kad, siekiant įgyvendinti užsibrėžtus gynybos siekius, kitų metų biudžete krašto apsaugai turėtų būti skiriama 400 mln. eurų daugiau lėšų.
I. Šimonytė tvirtina, kad iki 2030-ųjų kasmetinį Lietuvos krašto apsaugos finansavimą reikėtų padidinti 0,7 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP). Krašto apsaugos finansavimas šiemet sudarys 2,75 proc. nuo BVP.