Nuo šių mokslo metų tarpiniai patikrinimai tampa valstybinių brandos egzaminų dalimi: tarpinio patikrinimo rezultatas sudarys 40 proc. valstybinio brandos egzamino įvertinimo.
„Mokinys, per tarpinį patikrinimą surinkęs ne mažiau nei 35 taškus iš 40 galimų, dvyliktoje klasėje į brandos egzaminus ateis žinodamas, kad valstybinis egzaminas jau išlaikytas, nepriklausomai nuo to, kokį balą gaus”, – spaudos konferencijoje sakė NŠA direktorė Rūta Krasauskienė.
Jos teigimu, tarpinių patikrinimų prireikė tam, kad mokiniai „galėtų išskaidyti didžiulį mokymosi krūvį baigiamojoje klasėje ir kaupti įvertinimą dalimis, mokytis nuosekliau ir atsiskaityti palaipsniui, visko nenukeliant į vieną brandos egzaminą“.
Prastai šį patikrinimą išlaikę vienuoliktokai per vienerius metus galės jį perlaikyti, tačiau ši galimybė bus taikoma tik pirmaisiais metais – iki 2025 m. pavasario sesijos. Jeigu mokinys dėl pateisinamų priežasčių negalės dalyvauti tarpiniame patikrinime, jį galės laikyti kitais metais kartu su tuometiniais vienuoliktokais. Neatvykusieji į tarpinį patikrinimą, jį turės išlaikyti eksternu, o neišlaikę negalės laikyti baigiamojo brandos egzamino.
Kitaip atrodys ir būsimų abiturientų brandos atestatai. Juose atsiras įvertinimai ir iš brandos egzaminų, ir iš tarpinio patikrinimo. Jeigu mokinys savo noru nuspręs nelaikyti kurio nors dalyko brandos egzamino, jo brandos atestate bus įrašytas tik tarpinio patikrinimo įvertinimas.
Tarpiniai patikrinimai – jau kovą
Tarpiniai patikrinimai rengiami iš privalomųjų ir privalomai pasirenkamųjų dalykų, t.y. lietuvių kalbos ir literatūros, tautinių mažumų gimtosios kalbos ir lieratūros, matematikos, užsienio kalbų, visuomeninio, gamtos mokslų ir technologinio ugdymo dalykų.
Jeigu mokinys nuspręs nelaikyti brandos egzamino to dalyko, kurio tarpinis pasiekimų patikrinimas įvyko, jo brandos atestate bus įrašytas tik tarpinio patikrinimo įvertinimas.
Šiemet tarpiniai patikrinimai vyks nuo kovo 5 d. iki balandžio 5 d. ir gegužės 7 d.
Visi tarpiniai patikrinimai bus vykdomi elektroniniu būdu. Užduočių, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros kalbėjimo, preliminarius rezultatus mokiniai sužinos automatiškai – iš karto po užduočių atlikimo.
Vieno tarpinio patikrinimo trukmė bus 90 minučių. Lietuvių kalbos ir literatūros I-ojo tarpinio patikrinimo (kalbėjimo dalies) metu vienam kandidatui bus skiriama iki 30 minučių. Matematikos I-asis ir II-asis tarpiniai patikrinimai truks po 45 minutes.
Kada tiksliai vyks II-asis lietuvių kalbos ir literatūros bei matematikos tarpinio žinių patikrinimo etapas, kol kas nėra žinoma. Anot NŠA asiekimų departamento direktoriaus Vidmanto Jurgaičio, datos dar derinamos, bet numatoma, kad tai bus kitų mokslo metų gruodžio-sausio mėn.
Tai pirmieji Nacionalinės švietimo agentūros organizuojami tarpiniai patikrinimai, kuriuose gali dalyvauti visi Lietuvos mokyklų vienuoliktokai. Planuojama, kad šiemet juose dalyvaus 26 tūkst. vienuoliktokų.
Anot NŠA direktorės R. Krasauskienės, tarpiniai patikrinimai taikomi Danijoje, Prancūzijoje ir Slovėnijoje.