Naujoje tvarkoje reglamentuota, kokią informaciją privalu skelbti mokyklos valgykloje:
- einamosios savaitės valgiaraščiai;
- maisto pasirinkimo piramidės plakatas ar kita sveiką mitybą skatinanti informacija;
- Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nemokamos telefono linijos numeris (skambinti maisto saugos ir sudėties klausimais) bei Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro telefono numeris (skambinti maitinimo organizavimo ir valgiaraščių klausimais);
- asmuo, teikiantis vaikų maitinimo ir (ar) maisto produktų tiekimo paslaugas;
- šaltų užkandžių, jei jie tiekiami, sąrašas ir svoris.
Anksčiau pietų metu vienas iš karštų patiekalų turėjo būti tausojantis virškinimo sistemą – pagamintas verdant vandenyje ar garuose arba troškintas. Naujoje tvarkoje nustatyta, kad bent vienas karštas patiekalas pietų metu turi būti tausojantis ir patiekalas, pagamintas tik iš augalinės kilmės maisto produktų. Valgiaraščiuose šie patiekalai ar patiekalas (jei tausojantis patiekalas yra pagamintas tik iš augalinės kilmės maisto produktų) pažymimi žodžiu „Tausojantis“ ir (ar) „Augalinis“.
Anksčiau darželių ir ikimokyklinių mokymo įstaigų maitinimo tvarka buvo reglamentuojama taip pat, kaip ir bendrojo ugdymo mokyklų. Savivaldybė nusprendė išskirti keletą tik darželiams skirtų nuostatų. Pavyzdžiui, įtvirtinta, kad vaikams, kuriems reikalingas pritaikytas maitinimas, tėvams pateikus gydytojų pažymas, sudaromi individualūs valgiaraščiai.
Taip pat nustatyta, kad mokyklų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, vaikų priėmimo ir nusirengimo patalpoje teisės aktų nustatyta tvarka turi būti skelbiama:
- einamosios savaitės valgiaraščiai;
- maisto pasirinkimo piramidės plakatas ar kita sveiką mitybą skatinanti informacija;
- Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nemokamos telefono linijos numeris (skambinti maisto saugos ir sudėties klausimais) bei Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro telefono numeris (skambinti maitinimo organizavimo ir valgiaraščių klausimais);
- asmuo, teikiantis vaikų maitinimo ir (ar) maisto produktų tiekimo paslaugas;
- vaikų maitinimui mokyklose draudžiamos naudoti maisto produktų grupės.
Nemokamas maitinimas karantino metu
Ankstesnė tvarka priimta prieš ketverius metus, kai koronavirusas buvo ateities klausimas, tad naujojoje tvarkoje įtvirtintas ir nemokamas mokinių maitinimas karantino ir ekstremalios situacijos metu.
Karantino, ekstremaliosios situacijos, ekstremaliojo įvykio ar įvykio laikotarpiu, jei tuo metu sustabdomas maitinimo paslaugų teikimas mokykloje, o mokinių ugdymas organizuojamas nuotoliniu būdu, taip pat, kai mokiniui skirtas mokymas namuose, ar reikalingas pritaikytas maitinimas, tačiau pritaikyto maitinimo patiekalų mokykloje pagaminti nėra galimybių, maitinimas gali būti organizuojamas išduodant maisto davinius, skirtus maitinti ne mokykloje.
Asmenys atsakingi už nemokamo maitinimo mokykloje organizavimą ekstremalios situacijos ar karantino metu:
- peržiūri ir patikslina mokinių, kuriems paskirtas nemokamas maitinimas mokykloje, sąrašus, papildomai nurodo mokinių gyvenamąją vietą ir kontaktinį telefono numerį;
- informuoja mokinio, kuriam paskirtas nemokamas maitinimas mokykloje, tėvus apie maitinimo organizavimo sąlygas ekstremalios situacijos ar karantino metu (pavyzdžiui, galimybę gauti maisto davinį), išsiaiškina, ar visos šeimos pageidauja gauti maisto davinį;
- mokinio tėvams patvirtinus, kad pageidauja gauti maisto davinį, sudaro mokinių, gausiančių maisto davinius, sąrašus ir išsiaiškina, ar šeima turi galimybę atsiimti maisto davinį mokykloje;
- informuoja vaikų ir mokinių tėvus apie maisto davinių išdavimą pranešimu elektroniniame dienyne, telefonu ar kitu būdu.
Sprendimą dėl nemokamo maitinimo karantino metu miesto taryba priėmė dar rugpjūčio pabaigoje, tačiau juo nebuvo papildyta maitinimo mokyklose tvarka, kuria ir vadovaujasi švietimo įstaigos.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad mokiniai turi teisę į nemokamą maitinimą (pietus ugdymo įstaigoje ir maitinimą mokyklų organizuojamose vasaros poilsio stovyklose) ir 80 eurų dydžio paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 192 eurai.
Išimties atvejais nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti gali būti skiriama ir esant didesnėms pajamoms, tai yra, kai pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 256 eurų. Tokie atvejai gali būti, pavyzdžiui, liga, nelaimingas atsitikimas, netekus maitintojo, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką, kai bendrai gyvenantys asmenys augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra neįgalus.
Patikrinus šeimos gyvenimo sąlygas, savivaldybės nustatyta tvarka mokiniams gali būti skiriama parama ir jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 320 eurų.
Svarbu atkreipti dėmesį, jog į vidutines pajamas neįskaitomi vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo ir darbo paieškos išmokų (priklausomai nuo vaikų skaičiaus ir šeimos sudėties – nuo 20 iki 40 proc.).
Nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama mažas pajamas gaunančių šeimų vaikams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar bendrojo ugdymo programas.