Ekspertai „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ kalbėjo, kad kelias link bažnytinį ir pasaulietinį gyvenimą sukrečiančių seksualinio smurto tarp kunigų atvejų – viešumas ir kuo greitesnis nepriklausomos komisijos sudarymas.
K. Mišinienė papasakojo daugiau apie K. Pališos istoriją
Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovės K. Mišinienės teigimu, dabartinė bažnyčios reakcija yra nepakankama ir veidmainiška.
„Reakcija iš bažnyčios atstovų, kurie realiai gali priimti sprendimus, kažką įtakoti, yra labai silpna. Nepabijosiu to žodžio – jų reakcija yra veidmainiška. Jie pradeda kalbėti apie tai kaip kancleris jaučiasi, kaip jam sunku, kad jis sukrėstas, jam blogai. Visus šiandien yra sukrėtęs Kurijos kanclerio atvejis.
Pasižiūrėkime kas vyksta – šiandien šis žmogus nusisamdė vieną geriausių advokatų kovoje prieš paauglį (kuris jau yra pilnametis). Nereikia visų pasakų apie gailestį, kai tuo pačiu metu vyksta, sakyčiau, brutali kova prieš paauglį“, – „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ kalbėjo K. Mišinienė.
K. Mišinienės nuomone, tik nepriklausomos komisijos tyrimas, būtų tinkama reakcija į bažnyčios skandalus.
„Mes norime ne šito, mes norime ne dirbtinių press konferencijų, ar kažkokių abstrakčių pareiškimų spaudoje, kai jau esi priverstas kalbėti, kuomet faktai jau padėti ant lėkštutės. Mes norime rimtų veiksmų, nepriklausomos komisijos tyrimo. Norime žinoti, kas vyko per 30, 50 metų šioje srityje. “, – teigė Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė.
Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovės teigimu, svarbu, jog bažnyčia turėtų aiškų veiksmų planą, kaip dirbti su priklausomybėmis.
„Taip, mokytojai, būrelių vadovai, pareigūnai, gydytojai, jie taip pat gali turėti šiuos potraukius. Ir jie ieško vietų, kur gali prieiti prie vaikų. Šiandien labai norisi nuimti mistikos aureolę ir paklausti – kaip dirbama su priklausomybėmis? Jeigu tarp bažnyčios tarnautojų yra žmonių, turinčių priklausomybę nuo sekso, turinčių sutrikusį lytinį potraukį – kas konkrečiai yra daroma?“, – klausė K. Mišinienė.
Ekspertės nuomone, aukoms atsiveriant, pasakojant apie patirtą smurtą, bažnyčia dažnai yra linkusi kaltinti aukas.
„Aš norėčiau, kad mes nesuvienodintume galių tarp aukos ir kunigo. Kai tik aukos prabyla, jos yra sutrypiamos. Vaikai sako – suaugusieji yra susivieniję prieš mus, suaugusieji nėra mums draugiški. Suaugusieji turi sukurti tiltus, kaip vaikams saugiai prabilti, kaip patikėti jais.
Vaikai labai retai išsigalvoja tokius dalykus. Ir apie vaikiną, nukentėjusį nuo Kęstučio Palikšos, sakoma, kad jis gausybę ydų turėjo, kad jam patiko ir t.t. Mums gyvybiškai reikia komisijos. Mums reikia žinoti kokia yra reali situacija, kokių priemonių gali imtis bažnyčia“, – teigė Kristina Mišinienė.
Kunigas – išgelbės tik viešumas
Šiluvos vikaro, kunigo Roberto Urbanavičiaus teigimu, neseniai Lietuvą sukrėtę kunigų pedofilijos atvejai, leidžia pasauliečiams bažnyčią matyti kaip nenuoseklią, tylėti linkusią organizaciją.
„Mane tai stebina. Kaip galima suderinti kunigystę, kuri kviečia į tarnystę ir sakykime, tą kitą, tamsiąją pusę. Tiems kurie nėra susisaistę su bažnyčia, jiems tai yra dar didesnis papiktinimas. Bažnyčia tarsi moko vieno, o gyvena visai ką kitą. Ir jeigu tu tyli, vadinasi tai nuomonei pritari – kad bažnyčia yra tylos organizacija, kuri bando arba nutildyti arba savo metodais susitvarkyti. Popiežius Pranciškus dabar ir sako – tik viešumas ir bendradarbiavimas išgelbės“, – teigė kunigas.
Kunigo teigimu, trūksta supratimo, kodėl kunigai privalo laikytis celibato.
„Celibatą reikia priimti ne kaip suvaržymą ar bausmę, reikia integralaus paaiškinimo, kurio trūko ir vis dar trūksta. Reikia paaiškinti ne tik teologinę, bet ir psichologinę prasmę. Seminaruose neturėtų būti tabu apie tai kalbėti“, – sakė kunigas.
„Manau niekam tas potraukis (mažamečiams) neatsirado iškart tapus kunigu. Tas žmogus turbūt atėjo su tuo potraukiu“, – priduria kunigas.
Seksualinio smurto problemos nėra būdingos tik bažnyčiai
Vilniaus Universiteto profesoriaus, Lietuvos katalikų mokslų akademijos akademiko Pauliaus Subačiaus teigimu, seksualinio smurto problemos nėra būdingos tik religinėms bendruomenėms. Tačiau, religinių bendruomenių atveju, situaciją apkartina jų noras būti moraliniu autoritetu.
„Kiti pašnekovai teisingai pastebėjo, jog svarstome problemas kurios nėra būdingos tik religinėms bendruomenėms ar tik bažnyčiai. Jokia bendruomenė savo noru, kol nėra išorinio spaudimo, kol teisinės ir visuomeninės institucijos nepradeda kelti klausimų ir kvestionuoti autoriteto, nėra linkusios viešinti, nagrinėti itin skaudžių istorijų, imtis priemonių. Kuo labiau bendruomenė pretenduoja į moralinį autoritetą, į išskirtinumą, į teisę mokyti kitus, tuo tai organizacijai sunkiau spręsti vidines problemas“, – teigė profesorius.
Profesoriaus teigimu, panašūs atvejai kitose valstybėse ženkliai prisidėjo prie bažnyčios autoriteto smukimo.
„Šiuo atžvilgiu, Lietuvos bažnyčia nėra labai išskirtinė. Panašūs atvejai žinomi ir Airijoje, kur katalikų bendruomenė yra dominuojanti, o bažnyčios autoritetas labai didelis, viršijantis bet kokias kitas viešąsias institucijas. Bažnyčios autoritetas labai drastiškai ir per gana trumpą laiką nukrito. Ir viena iš didžiausių priežasčių buvo dideli ir išsamūs tyrimai, kurie parodė, kokiu mastu, vienuoliai, daugybę metų atsakingi už daugelį nepilnamečių globos įstaigų, našlaičių priežiūros įstaigų, kokiu mastu jie buvo įsivėlę į nusikalstamus veiksmus. Visiškai nesvarbu, ar dvasininkai, ar pasauliečiai, tvarkosi globos namuose. Žmonės turintys tam tikrų polinkių, nesugebantys tvarkytis savo seksualinio gyvenimo, jie linkę į tas institucijas eiti“, – sakė profesorius.
Akademiko teigimu, itin svarbu, juk būtų suformuojamos ekspertų komisijos kunigų netinkamui elgesiui tirti, svarbu, jog jomis pasitikėtų visos šalys.
„Turi būti nepriklausomos ekspertų komisijos, kuriomis pasitikėtų ir visuomenė, politinis bei teisinis elitas ir taip pat bažnyčia jų nelaikytų ateistų, bolševikų ar kitokiomis grupėmis“, – kalbėjo akademikas.
Parengė: Aleksandras Znamerovskis
Visą „Žinių radijo“ laidą „Atviras pokalbis“ galite žiūrėti čia: