„Milžinas“ – taip ginklo broliai vadino Tadą Tumą. 43-ejų lietuvis, nusprendęs rusofašistus stabdyti ginklu Ukrainoje.
Lietuvos ir Ukrainos didvyrio nuotrauka šiandien dalinasi ir jo aistros – futbolo – broliai. Vilniaus „Žalgirio“ klubo aistruoliai, ir pats klubas. Tadas Tumas buvo aktyvus klubo sirgalius.
„Tadas yra 1981 m. gimimo ir Ukrainoje jis kariavo nuo pernai metų lapkričio mėnesio. Tai gaunasi 3 su trupučiu mėnesio“, – sako misijos Ukrainoje „Gyvačių sala“ vadovas Sigitas Maliauskas.
Žuvusio lietuvio kolega – misijos Ukrainoje „Gyvačių sala“ vadovas sako, kad Tadas su kolega šiandien ryte į priešakines pozicijas vežė minas.
„Tiesiog tai buvo kasdienė užduotis. Ten visi puikiai žino tą vietą ar liniją, kur jau pasiekia Rusiška artilerija ir kiek toli jie gali nusiųsti savo dronus“, – pasakoja misijos Ukrainoje „Gyvačių sala“ vadovas Sigitas Maliauskas.
Priežastis – smogęs rusų dronas
Vienas rusofašistų dronas smogė transporto priemonei ir pražudė lietuvį.
„Tiesiog tikiesi, kad dar vieną dieną viskas bus gerai. Bet ši diena nebuvo tokia“, – neslepia misijos Ukrainoje „Gyvačių sala“ vadovas Sigitas Maliauskas.
Ukrainoje oficialiai kariaujančius lietuvius vienijančio „Lietuvių legiono“ atstovas sako, kad Tadas kariavo ne po jų vėliava. Bet lietuvius Ukrainoje dažniausiai vienija vienas tikslas.
„Didžioji dalis, apie 90 procentų, teigia: kuo ilgiau sulaikysim okupantus Ukrainoje, tuo ilgiau neateis pas mus. Na, be abejo, yra tarp legionierių ir avantiūristų, ir nuotykių ieškotojų. Bet didžioji dalis yra Lietuvos patriotai, tikintys, jog kuo ilgiau užstrigs okupantas Ukrainoje, tuo ilgiau purvinu „kerzu“ nežengs į Lietuvos žemę“, – tvirtina atsargos vyr. leitenantas Laurynas Baltrūnas.
O nuo šiandien tokių lietuvių Ukrainoje, pašnekovo žiniomis, nebe 18, o 17.
„Tai yra pirmas žuvęs lietuvis, visi kiti, kurie patyrė sužeidimus kovos metu – išgyveno.“, – sako atsargos. vyr. leitenantas Laurynas Baltrūnas.
Anušauskas: „Norėčiau išreikšti užuojautą“
Tadas Tumas prieš kiek daugiau nei tris mėnesius prisijungė prie štai šių vaikinų – „Omega“ – grupės. Tarnavo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 92-ojoje brigadoje. Prieš tai Lietuvoje dirbo pasieniečiu.
„Norėčiau išreikšti to žmogaus, savanorio artimiesiems ir draugams užuojautą. Nes ne kiekvienas lietuvis ryžtasi kitoje šalyje kovoti už tos šalies suverenumą, integralumą ir laisvę“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Lietuvoje be tėvo liko Tado Tumo žmona su dviem mažamečiais. Vilniaus „Žalgirio“ klubas ir sirgaliai ragina lietuvius aukoti didvyrio šeimai.
O Bachmuto pašonėje dabar verda vieni karščiausių mūšių. Rusofašistai įgauna pagreitį. Užėmė Avdijivką ir puola visomis kitomis kryptimis. O ukrainiečiai neslepia nevilties.
„Sunku netekti žmonių, su kuriais ką tik susipažinai. Bum ir jo nėra. Arba jis sunkiai sužeistas. Nemeluosiu, prieš metus į mus pataikė „Lancet“ dronas – praėjo pora dienų, grįžau į pozicijas ir suvokiau: to nėra, ano nėra. Po pusvalandžio man buvo šakės, verkiau ir negalėjau sustoti“, – pasakoja Ukrainos karys Aleksandras.
Prie Bachmuto šiandien ryte žuvusio Lietuvio bendražygis perspėja – šis siaubas dar greit nesibaigs.
„Atrodo, kad jau praėjo du metai ir visko daug įvyko, bet tai yra tik karo pradžia, ir kuo jis ilgiau tęsiasi, tuo naudingiau Putinui“, – tvirtina misijos Ukrainoje „Gyvačių sala“ vadovas Sigitas Maliauskas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.