Nuo 2020 m. gegužės 8 d. įsigaliojus Užimtumo įstatymo pakeitimams – darbo neturintiems ir nuolatinėse studijose studijuojantiems asmenims yra suteikiamas bedarbio statusas. Ankščiau toks statusas buvo teikiamas tik ištęstinių studijų studentams.
Ši įstatymo pataisa studentams atvėrė galimybę dėl išmokų kreiptis bendra tvarka, kuri įprasta visiems šalies gyventojams.
Nuo šių metų birželio 12 d. studentai gali kreiptis į Užimtumo tarnybą ir prašyti Darbo paieškos išmokos, kuri sudaro 42 eurus, jei asmuo turi teisę gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką, arba 200 eurų – neturintiems teisės gauti nedarbo socialinio draudimo išmokos arba jeigu jos mokėjimo laikotarpis asmens kreipimosi į Užimtumo tarnybą metu yra pasibaigęs.
Darbo paieškos išmoka gali būti mokami iki 6 mėnesių, bet ne ilgiau kaip iki 2020 m. gruodžio 31 d. Ji mokama nuo asmens kreipimosi į Užimtumo tarnybą dienos.
Kad gautų šią išmoką, studentas privalo užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje ir gauti bedarbio statusą. Kai bedarbis jau registruotas Užimtumo tarnyboje, jam tereikia užpildyti nustatytos formos prašymą.
Jei studentas per paskutiniuosius 30 mėnesių yra išdirbęs bent 12 mėnesių, jis gali prašyti Nedarbo socialinio draudimo išmokos, kurią teiktų „Sodra“. Gaunant nedarbo išmoką, darbo paieškos išmoka siekia 42 eurus.
Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Eigirdas Sarkanas džiaugiasi naujuoju sprendimu ir teigia, kad dėl šios pataisos kovojo dešimtmetį: „Be jokios abejonės (tokį sprendimą – aut.pat.) vertiname teigiamai. Šis klausimas išties Lietuvos studentų sąjungos kontekste buvo sprendžiamas kone 10 metų. Ir galiausiai 2018 metais su Seimo narių pagalba buvo kreiptasi į Konstitucinį teismą, kuris 2019 metų rudenį labai aiškiai konstatavo, kad tuometinė nuostata, jog studento statusas, na, iš esmės užkerta kelią studentui gauti nedarbo išmoką, nors tai nepagrįsta.“
Studento statusas visuomet atitiko visus dirbančiam asmeniui keliamus reikalavimus ir prieš tai galiojęs sprendimas prieštaravo Konstitucijai.
„Galiausiai po to Konstitucinio teismo sprendimo, buvo priimtas sprendimas Seime šį pavasarį panaikinti šią nuostatą ir dabar studentas, jeigu, na, yra dirbantis studentas, darbo netekęs studentas ir atitinka visus reikalavimus, jis tą išmoką, jam priklausančią, gali gauti“, – teigia E. Sarkanas.
Lietuvos studentų sąjungos prezidentas taip pat pasakoja, kad kol kas šios išmokos dalybos vyksta be priekaištų: „Negirdėjome atgarsių, kad studentams būtų užkirstas kelias gauti išmokas. Negirdėjome nusiskundimų iš studentų socialinėje erdvėje ir šiaip iš asmenų, kurie kreipėsi į užimtumo tarnybą. Tai galime daryti išvadą, kad su išmokomis viskas yra tvarkoje.“
Nors išmoką užsiregistravus į Užimtumo tarnybą gauti nėra sunku, tačiau studentai atskleidžia, kad apie tokią galimybę net nežinojo.
Kauno technologijų universiteto studentė Gita pasakoja, kad apie tokią išmoką nieko negirdėjo: „Apie šias išmokas nieko nežinau. Esu tik girdėjusi apie išmokas moksleiviams ir pensininkams, o apie išmokas studentams nieko, nors jos tikrai yra reikalingos. Kai nedirbi, turi galvoti apie tai, kaip susimokėti už bendrabutį, pragyventi. Tėvams vis tiek norisi padėti.“
Darbo paieškos išmoka paskirta 2578 asmenims: 887 siekianti 42 eurus, 1691 – 200 eurų.