• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulį apskriejus žiniai apie buvusio „One Direction“ grupės nario Liamo Payne’o (31) žūtį Argentinoje iškritus iš trečio viešbučio aukšto, aiškėja naujos aplinkybės – prieš mirtį jis elgėsi keistai, o viešbučio darbuotojai jam kvietė policiją.

Pasaulį apskriejus žiniai apie buvusio „One Direction“ grupės nario Liamo Payne’o (31) žūtį Argentinoje iškritus iš trečio viešbučio aukšto, aiškėja naujos aplinkybės – prieš mirtį jis elgėsi keistai, o viešbučio darbuotojai jam kvietė policiją.

REKLAMA

31 metų buvusi vaikinų grupės „One Direction“ žvaigždė vakar iškrito iš trečiojo viešbučio „Casa Sur Palmero“ aukšto Buenos Airėse, Argentinoje.

Paaiškėjo, kad prieš tragišką mirtį, į Buenos Airių policiją kreipėsi pabūgęs viešbučio darbuotojas, kuris pranešė apie „agresyvų vyrą, kuris galimai yra apsvaigęs nuo narkotikų ir alkoholio“.

Kalbėjo apie priklausomybę

Atlikėjas jau prieš tai ne kartą buvo užsiminęs apie priklausomybes, dar 2021 m. tinklalaidėje „The Diary of a CEO“ teigė, kad buvo priklausomas nuo alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA

Priklausomybė gali privesti prie tragiškų baigčių, ji paliečia ne tik priklausomą asmenį, bet ir jo aplinką, todėl svarbu laiku pastebėti ženklus ir kreiptis pagalbos.

REKLAMA

Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo psichologė, psichoterapeutė Jurga Dapkūnienė, polinkis į priklausomybę, polinkis su kažkuo susisieti labai stipriai ir noras kontroliuoti yra tampriai susiję. Ji pasakojo, kad vos keli klausimai gali išduoti, ar žmogus turi polinkį į priklausomą mąstymą:

„Kai pradeda kilti klausimai: „Ar nepamaišys viena taurė? Ar tai neatves į priklausomybę?“ – tai jau išduoda polinkį į priklausomą mąstymą. Jeigu jam pačiam kyla toks klausimas ir jis adresuoja jį į kitus, pradeda ieškoti, kas kitas jam pasakytų, tai jau rodo, kad esu linkęs būti priklausomas nuo kitų.“

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau išskirti aiškius bruožus ar priežastis, kodėl žmogus įklimpsta į priklausomybių liūną, išskirti be galo sunku, nes tai nulemia įvairių faktorių visuma.

„Labai dažnai priklausomybės ligos siejamos su charakterio bruožais, kaip valios silpnumas, bet tai yra liga, kuria gali susirgti ir labai valingi, disciplinuoti žmonės“, – aiškino psichologė.

Priklausomybės ligas nulemia ne tik kontrolės praradimas, bet ir fiziologiniai mechanizmai – psichiką veikiančių medžiagų vartojimas keičia cheminių medžiagų pusiausvyrą organizme, išbalansuoja, nebepasigamina reikiamos medžiagos, tad griebiamasi alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra ir įprotis, psichologiniai dalykai ir psichologinė priklausomybė. Yra tikėjimas, lūkesčiai, kurie susiformuoja ir yra net automatiniai veiksmai. Labai dažnai pasitaiko, kad priklausomybei progresuojant žmogui sunku save pagauti: kur, kada įvyko atkrytis, kaip jis įvyko – jie save randa jau vartojantį ar pavartojusį“, – pridūrė L. Dapkūnienė.

Priklausomybės ženklai

Sergant priklausomybės ligomis, labai stipriai veikia gynybos mechanizmai, kurie priklausomą asmenį atveda į neigimą, bandymą įrodyti sau ir kitiems, kad jis neserga – tai trukdo suvokti savo ligą ir į situacija pažvelgti rimtai. Priklausomybė, anot psichologės, neretai yra ne apie suvartojamus kiekius, o kontrolės praradimą:

REKLAMA

„Vienas iš kriterijų, kuris padeda atskirti priklausomybės momentą – kontrolės vartojant praradimas ir kad žmogus negali nuspręsti, kiek jis suvartos ir suvartoja daugiau, negu ketino. Prieinama prie to, kad žmogus nebekontroliuoja situacijos ir nebe jis sprendžia.

Priklausomybė yra net ne apie kiekius ar kokybes, bet apie negalėjimą kontroliuoti, negalėjimą nuspręsti pačiam, apie negatyvias vartojimo pasekmes, kurių neplanavai, neketinai, nenumatei.“

REKLAMA

Dažniausiai priklausomi asmenys žino ir supranta neigiamas priklausomybių pasekmes, tačiau nesusieja teorinių žinių su savo gyvenimo praktika, suveikia gynybos mechanizmai ir pradedama ieškoti įvairių paaiškinimų, išvedžiojimų.

„Verta susirūpinti, kai ateina ieškojimas, kad aš dar nesu priklausomas, bandoma rasti to požymių. Tai yra apie neigimą – bandoma paneigti, kad priklausomybės pavojus yra artimas, ieškoma paneigimo, kodėl jis dar nėra priklausomas. Kai pradedama ieškoti paneigimų, tai patikimas ženklas, kad verta susirūpinti“, – paaiškino psichologė, psichoterapeutė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artimieji gali ištiesti pagalbos ranką

Kai savo aplinkoje matome, kad žmogus klimpsta į alkoholio liūną ir tai jau yra liga, yra daugybė knygų apie tai, kaip kalbėti su tokiu asmeniu, vienas iš būdų – motyvacinis interviu. Išgelbėti kitą ar už jį pasveikti, pabrėžia L. Dapkūnienė, neįmanoma – mes galime tik padėti suvokti tikrąją situaciją ir kalbėtis, išsakyti, kaip kito žmogaus priklausomybė veikia mus:

REKLAMA

„Reikia kalbėti apie savo jausmus, kalbėti, kas su mumis nutiko dėl to, kad žmogus yra priklausomas. Kai kalbi apie savo jausmus ir kas tau nutiko dėl to, kad kitas žmogus elgiasi vienaip ar kitaip, kitam yra lengviau apie tai diskutuoti, tarsi labiau suvokti, priimti, kas vyksta.

Nesvarbu, ar kolegos, draugai, ar artimieji išdrįsta pasakyti ir nėra tie „guminiai draugai“, kurie stengiasi, kad tik neįžeistų, neįskaudintų. Tokie draugai neigia ir maskuoja realybę toliau.“

REKLAMA

Kas išduoda, kad žmogus vartoja narkotikus?

Priklausomybė nuo narkotikų yra dar klastingesnė. Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo riklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenės „Vilties Švyturys“ vadovas Albertas Lučunas, vis jaunesni asmenys pabando narkotines medžiagas.

Anot pašnekovo, geriausias būdas suprasti, kad artimas žmogus įnikęs į narkotikus – aiškūs, nenuginčijami įrodymai, pavyzdžiui, narkotikų testas. Jei žmogus pavartoja nedaug narkotinės medžiagos arba jai jau išsivysčiusi tolerancija, metų metus galite net nepastebėti, kad žmogus yra įnikęs į narkotikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik, yra keletas požymių, kuriuos galima pastebėti, nors šie ne taip lengvai įžvelgiami, jei, pavyzdžiui, šeimoje nėra užsimezgęs artimas ryšys.

„Pastebimas ryškiai pakitęs elgesys – jeigu nėra ryšio su šeimos nariais, jie ir nepastebi, tad jokios metodikos vienaip ar kitaip neveikia. Kas turi ryšį, natūraliai pajunta, kad asmuo tampa užsidaręs, nuo jo pradeda sklisti specifinis kvapas.

Labai stipriai pasikeičia draugų ratas, iš vienų staiga pasikeičia į kitus draugus, atsiranda netvarkingumas, žmogus pradeda vėluoti, vartojantis asmuo gali būti mieguistas arba priešingai – pernelyg aktyvus, šnekus ir tos būsenos kaitaliojasi labai ryškiai, radikaliai, neįprastai“, – vardijo priklausomybės ligų reabilitacijos bendruomenės vadovas.

REKLAMA

Kalbant su slopinančių narkotinių medžiagų vartojusiu asmeniu, jis gali atrodyti užsisvajojęs, ne iš karto išgirsti, kas jam sakoma ir teisintis, kad mąsto, yra užsisvajoję, nors yra veikiami narkotinių medžiagų.

Pavartojus sintetinių narkotikų, kurie stimuliuoja psichiką, žmonės pradeda mąsliai kalbėti, neįprastai filosofuoti, nes pradeda kitaip regėti pasaulį. Čia vėlgi priklauso nuo to, kiek pavartojo – jeigu labai daug, žmonės gali regėti ir haliucinacijas“, – priduria jis.

REKLAMA

Asmenims, linkusiems į nerimą ir paniką, narkotinės medžiagos gali dar labiau sustiprinti neigiamus jausmus:

„Žmonėms, kurie turi paniką, ji gali labai žymiai sustiprėti, jie gali elgtis kaip stresinėse situacijose. Atrodytų, nereikšmingoje situacijoje jis gali hiperbolizuoti, labai stipriai nerimauti, panikuoti situacijose, kuriose žmonės įprastai nepanikuoja.

Tai gali būti dėl poveikio arba priešingai – badavimo. Kada žmogus vartoja slopinančius narkotikus ir po to jų negauna, psichika pradeda veikti netvarkingai. Tiek abstinencijos, tiek apsvaigimo laikotarpiu gali pasireikšti neadekvatus elgesys.“

REKLAMA
REKLAMA

Verta atkreipti dėmesį ir į akis, ypač – vyzdžius: „Jeigu vartojami psichiką stimuliuojantys narkotikai, dažną kartą vyzdžiai išsiplečia tiek, kad beveik nesimato rainelės.

Kai vartojamos opiatinės medžiagos, vyzdžiai būna susitraukę. Ir jie turi vieną aiškų ženklą – nereaguoja į šviesą. Jeigu įprastai vyzdys susitraukia prieš šviesą, o tamsoje plečiasi, pavartojus narkotinių medžiagų tai vyksta labai nežymiai, matosi, kad nenatūraliai.“

Svarbu brėžti ribas

Tąkart paklaustas, kaip elgtis asmenims, kurių artimieji priklausomi nuo narkotikų, A. Lučunas patarė nebandyti spręsti problemos patiems, nes ją galima dar labiau pagilinti – nuo narkotikų priklausomi asmenys linkę manipuliuoti.

„Mūsų patirtis rodo, kad greičiau pagalbos kreipiasi tie žmonės, kuriems artimieji nubrėžia aiškias ribas ir labai aiškias sankcijas. Kartais praeina daug metų, kol šeima suvokia, kad yra bejėgiai, stipriai nustekena ir psichiką, ir nukenčia materialiai.

Yra skatinama pasakyti: „Taip, tu mums rūpi, mes esame pasiruošę tave priimti, bet su tavimi turi dirbti profesionalai ir kol nenueisi į rimtesnę gydymosi programą, mes atsiskiriame nuo tavęs dėl tavo vartojimo“.

Artimiesiems griežtai nereikėtų spręsti vartojimo pasekmių, nes kol spręsite, tai yra meškos paslauga, sudaromos palankos sąlygos toliau vartoti“, – patarė pašnekovas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų