Kadangi lūpos neturi riebalus išskiriančių liaukų, jos yra gerokai sausesnės nei kitos kūno ir veido vietos, be to, jas tiesiogiai veikia saulės spinduliai ir vėjas, dėl ko lūpos sudirgsta.
Kai oro temperatūra nukrenta žemiau 0, sustiprėja vėjas, ši veido vieta tampa itin pažeidžiama, ji greičiau išsausėja ir dar greičiau sutrūkinėja.
Tačiau vertėtų prisiminti, kad šaltas oras nėra vienintelė suskeldėjusių lūpų priežastis. Pasak „New York Laser & Skin“ grožio studijos įkūrėjos Arelle Kauvar, lūpas išsausina hipotiroidizmas ir Sjorgeno sindromas – autoimuninė liga, kuri sulėtina seilių gamybą, taip pat odos alergijos įvairiems produktams, kurie naudojami arčiau lūpų.
Išsausėjusios lūpos yra ir vienas iš daugelio vartojamų vaistų šalutinis poveikis, su tokiomis lūpomis kovoja ir dantų breketus nešiojantys bei naktį knarkiantys žmonės. Jei jūsų lūpos nereaguoja į jokį į iš žemiau pateiktų gydymo būdų, dėl tikslios diagnozės nustatymo būtinai pasirodykite gydytojui.
Štai ką apie išsausėjusias lūpas ir jų gydymo būdus papasakojo geriausi Niujorke dirbantys dermatologai.
Nustokite laižyti lūpas
Išsausėjus lūpoms ir atsiradus nemaloniam pojūčiui, daugelis žmonių nė nesusimąstydami jas apsilaižo ir taip, neva, lūpas nuramina. Nors seilės iš tikrųjų suteikia lūpoms drėgmės, joms išdžiuvus lūpos taps gerokai sausesnės nei buvo prieš tai.
Taip elgdamiesi jūs įprasite laižyti savo lūpas, dėl ko jas taps sunku išgydyti, teigė dermatologė Debra Jaliman. Vietoje seilių, lūpas patepkite stipriau veikiančiu ir geresnės kokybės lūpų balzamu, kurio sudėtyje yra lanolino. Būtent dėl šio ingrediento lūpų balzamas ant lūpų išliks ilgiau.
Jei lūpų laižymas yra vienas iš streso sukeliamų įpročių, kaip, pavyzdžiui, nagų kramtymas, į burną įsidėkite ledinuką. Jūsų liežuvis turės ką veikti ir jūs nebelaižysite savo lūpų.
Naudokite tinkamą lūpų balzamą
Daugelis žmonių prieš išeidami į lauką savo rankas ir kaklus įsuka į šilčiausius šalikus ir užsimauna storiausias pirštines. Tik pagalvokite, ką atšiaurūs žiemos vėjai daro jautriausiai jūsų veido vietai – lūpoms. Dermatologė Debra Jaliman teigia, jog norint apsaugoti lūpas nuo žvarbaus oro daromos žalos, prieš žengiant į lauką patariama lūpas patepti storu lūpų balzamo sluoksniu.
Tačiau pati priemonė savo sudėtyje turėtų turėti migdolų, simondsijų (jojobos) ar kokosų aliejaus, alavijo ar taukmedžio, saulėgrąžų bei medvilnės sėklų aliejaus, kurie tikrai drėkina odą ir lūpas.
Netikėkite senų bobučių plepalais, jog lūpos prie jiems skirtų balzamų pripranta ir po kurio laiko nustoja atlikti savo darbą. Žmonės lūpų balzamu dažniau tepasi tik todėl, jog jiems patinka sudrėkintų ir švelnių lūpų jausmas.
Įsigykite oro drėkintuvą
Šaltuoju metų laiku šildant namus, išsausinamas juose esantis oras. Tai daro neigiamą poveikį ir veido odai bei lūpoms.
Odai labiausiai tinka oras, kurio drėgmė 30-40 %, tačiau šildant namus šis drėgmės kiekis sumažėja iki 0%, todėl nakties metu naudojamas oro drėkintuvas padės jūsų lūpoms išlikti gražioms.
Pakeiskite lūpdažį
Žiemą reikėtų vengti lūpas dažyti ilgai išliekančiais matinių atspalvių lūpų dažais, kurie tik išsausins jūsų ir taip drėgmės neturinčias lūpas.
Dermatologė pataria vietoje šių taip visų moterų pamėgtų makiažo priemonių rinktis lūpų blizgius arba lūpų kontūro pieštuką. Taip pat reikėtų bent kuriam laikui pamiršti įvairiais kvapais papildytas kosmetikos priemones, kadangi jos linkusios sausinti odą.
Pamirškite lūpų šveitiklius
Kadangi lūpos pačios moka atsinaujinti savo viršutinį sluoksnį, kaip teigė dermatologė Debra Jaliman, jų papildomomis priemonėmis šveisti nepatariama, nes tai jautriai lūpų odai gali tik dar labiau pakenkti.
Jei jūsų lūpų būklė tikrai bloga, tuomet patariama kelias dienas naudoti hidrokortizono tepalą ir vos tik situacija pagerėjo, baigti šį gydymą ir lūpas patepti drėkinančiu lūpų balzamu.