Sutrikimas, žinomas kaip REM miego elgesio sutrikimas arba RBD, paveikia maždaug vieną procentą visos populiacijos.
REM reiškia greitą akių judėjimą – tai vienas iš miego ciklo etapų. Jis vaidina svarbų vaidmenį sapnams, atminčiai, emocijų apdorojimui ir sveikam smegenų vystymuisi.
Šiame miego etape pereinama į žemo raumenų tonuso būseną visame kūne, o tai reiškia, kad raumenys nereaguoja į jūsų sapnus. Tačiau REM miego elgesio sutrikimą turintys asmenys reaguoja į savo sapnus, šaukia, rėkia ir net spardosi, rašo mirror.co.uk.
Pacientai praneša, kad sapnuose yra persekiojami ar užpuolami ir gali stipriai į tai reaguoti bei pakenkti sau ar net partneriui. Maždaug 60 procentų pacientų ir 20 procentų partnerių pranešė apie patirtus sužalojimus miego metu.
Sutrikimas dažniau pasireiškia vyrams
Šis sutrikimas vis dar nėra pakankamai ištirtas. Jis gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, bet dažniausiai pastebimas 40-50 metų žmonėms. Jaunesniems šį sutrikimą gali sukelti antidepresantai. Jaunesnės moterys ir vyrai serga vienodai, tačiau dažniau serga vyresni nei 50 metų vyrai.
Šis sutrikimas yra susijęs su neurodegeneracinėmis būklėmis – Parkinsono liga ir demencija su Lewy kūneliais. Mokslininkai bando išsiaiškinti, ar REM miego sutrikimas gali perspėti apie šias siaubingas ligas. Sutrikimas neretai pastebimas 25-58 procentams pacientų, kuriems diagnozuota Parkinsono liga, ir 70-80 procentų pacientų, sergančių demencija su Lewy kūneliais.
Ilgalaikio tyrimo metu, kuriame dalyvavo 1 280 šiuo sutrikimu sergančių pacientų, mokslininkai stebėjo juos, kad sužinotų, kaip vystosi kitos problemos. Po 12 metų, 73,5 proc. pacientų, sergančių REM miego elgesio sutrikimu, išsivystė neurodegeneracinė liga.
Kiti dalykai, kurie padidino neurodegeneracinio sutrikimo riziką, buvo: nereguliarūs motoriniai simptomai, nenormalus dopamino kiekis, uoslės praradimas, pažinimo sutrikimas, nenormalus spalvų matymas, erekcijos sutrikimas ir vidurių užkietėjimas.
REM miego elgesio sutrikimus galima aptikti net keliais dešimtmečiais anksčiau nei pasirodo aiškūs simptomai, tad toks ankstyvas aptikimas padėtų mokslininkams ištirti ligą kur kas geriau. Nors šiuo metu nėra konkretaus gydymo būdo sutrikimui palengvinti, tačiau manoma, kad melatoninas turi įtakos simptomų numalšinimui.