„New generation“ protestantų bažnyčios pastorius ir „Naujas gyvenimas“ reabilitacijos centrų įkūrėjas Marius Balčiūnas daug metų dirba su priklausybių turinčiais žmonėmis, kurie bando atrasti naują gyvenimą ir pakilti iš dugno.
Neseniai Marių pasiekė žinios, kad Lietuvoje populiarėja naujas narkotikų prekybos būdas, į kurį yra įtraukiami nepilnamečiai:
„Pasirodo, yra grupuotės, kurios pardavinėja narkotikus ir turi tam tikras grupes žmonių, kurios visais įmanomais būdais bando įtraukti nepilnamečius, per kuriuos vėliau galės pardavinėti narkotikus ir liks nesučiupti.
Suprantu, kad jie naudoją tokią taktiką – susiranda būtent nepilnamečius, nes matyt jų negali bausti teismas ar yra kažkokie lengvesni įstatymai. Taip pritraukę paauglius per juos būtent ir pardavinėja narkotikus.
Įdomiausia tai, kad dideliais kiekiais narkotikai yra pardavinėjami per kriptovaliutas, kuriomis daromi pavedimai ir jų nesuseka joks bankas. Kuomet narkotikų prekeiviai sulaukia pinigų, jie tiems pardavinėtojams atsiunčia informaciją, kur tiksliai yra paslėpti narkotikai, juos jis pasiima ir vėliau prekiauja gatvėse.“
Marius pasakoja, kad didžiausia problema yra ta, jog taip jaunuoliai ir patys pradeda vartoti narkotikus, o negana to į prekybą jais įtraukia ir kitus bendraamžius. Toks narkotikų prekybos verslas reabilitacijos centrų įkūrėjui kelia didžiulį nerimą.
„Grupuotės prekeivių ieško per internetą, įvairiausias grupes. Labiausiai stebina tai, kad jie taikosi į visiškus paauglius – 13-16 metų vaikus. Suprantu, kad tokių veikiančių grupuočių tikslas yra surasti kuo daugiau žmonių, kad galėtų narkotikus pardavinėti dideliais kiekiais.
Blogiausia tai, kad tokio jaunimo galvoje dar būna vėjai, jie greitai pasiduoda šiai „madai“ įklimpti į narkotikus, ima juos vartoti, tą daryti skatina ir kitus.“
Populiarėja savadarbiai narkotikai
M. Balčiūnas pasakoja, kad populiarėja ne tik paauglių įtraukimas į narkotikų prekybą, tačiau ir savadarbiai narkotikai, kuriuos jaunimas pasidaro patys. Tačiau vyras įspėja, kad tokie bandymai svaigintis baigiasi skaudžiomis pasekmėmis:
„Į mūsų reabilitacijos centrus vis dažniau ir dažniau patenka jaunuoliai, kurie įsivėlė į narkotikų prekybą, jų vartojimą. Pastaruoju metu taip pat sulaukiau žinių, kad jaunimas ima svaigintis savadarbiais, sintetiniais narkotikais, kuriuose neaišku, kokios yra dedamos medžiagos. Jie darosi skysčius, kurie sukelia baisias pasekmes – šizofreniją, baimes, psichikos sutrikimus.
Paaugliai nebesugeba blaiviai mąstyti, kalbėti. Baisiausia tai, kad tokių narkotikų nesugeba aptikti jokie narkotikų testai. Dirbu daug metų su žmonėmis, kurie turi priklausomybių, yra įklimpę į narkotikų liūną, tačiau su kiekviena diena ir toliau atsiranda vis naujos svaiginimosi priemonės.“
Štai visai neseniai į Marių kreipėsi vienas tėvas, kuris pas savo vaiką kambaryje rado įtarimą keliančius miltelius.
„Gavę nuotraukas visi susirinkome ir niekaip negalėjome suprasti, iš ko padarytas šis narkotikas. Atrodo, kad būtų sumaišyti skalbimo milteliai su druska ir dar kažkokiomis medžiagomis. Baisu pagalvoti, kad vaikai vartoja tokius dalykus. Jie nesupranta, kad vos dviejų metų bėgyje išaiškėja baisios pasekmės: paralyžius, kitos bėdos.
Matome, kad tėvai visais būdais bando padėti savo vaikams. Neretai jie būna pasimetę ir nežino, kaip tinkamai elgtis, tačiau vos tik pastebėję ženklus, kurie kelia įtarimą, tėvai turėtų kaip mat reaguoti ir stengtis sustabdyti šią veiklą. Jeigu jie to nepadarys, tuomet jų vaikai po kiek laiko dar didesniais kiekiais pardavinės, vartos narkotikus, bus ir toliau įtraukiami į pinkles, kol vieną dieną bus su didžiausiu kiekiu pagauti“, – sako vyras.
Ragina tėvus suklusti
Pasidalinęs informacija, M. Balčiūnas sako, kad jo pagrindinis tikslas yra pasiekti kuo daugiau tėvų, kad šie išgirstų apie galimas grėsmės su kuriomis susiduria jų vaikai ir laiku spėtų rasti išeitį jiems padėti:
„Jeigu tėvams kyla menkiausias įtarimas, vaikas atrodo keistas, jie turėtų nupirkti narkotikų testą ir dėl viso pikto jį paprašyti pasitikrinti. Kai kurių narkotikų, pavyzdžiui, savadarbių, testas gali ir neaptikti, tačiau tokiu atveju visuomet galima kreiptis į specialistus, kurie turi kompetenciją įvertinti jaunuolio būklę.“
Be to, pašnekovas pastebi, kad kartais tėvams yra sunku suvokti, kad jų vaikai gali būti įklimpę į nelegalias veiklas, todėl neretai jie ima neigti realybę, kol galiausiai patys tuo neįsitikina.
„Tėvai labai myli savo vaikus, todėl kartais negali patikėti, kad jų vaikas vartoja narkotikus. Praktikoje yra tekę susidurti su atveju, kuomet išanalizavus vaiko elgesį tėvams pasakiau, kad jų vaikas galimai vartoja narkotikus, tačiau jie nebuvo linkę tuo tikėti ir išvyko supykę. Tačiau po poros mėnesių iš tėvų sulaukiau žinios, kad, visgi, buvau teisus.
Tokiais atvejais reikia nebijoti žiūrėti problemai į akis, išlikti adekvatiems. Kuo greičiau tuo susirūpinsite, tuo labiau galėsite padėti sumažinti problemą arba ją išspręsti. Nereikia bijoti susidurti su nemalonia realybe. Gyvename XXI a., kur kalbėti apie tai nebėra tabu ir kreipimasis į specialistus nėra gėdingas. Tai yra pagalba savo vaikui ir sau, kuo greičiau išspręsti problemą“, – teigia M. Balčiūnas.
Simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį
Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, kad atkreiptinas dėmesys, jog apsinuodijus psichotropinėmis medžiagomis arba jas vartojant, simptomai gali būti labai įvairūs ir priklauso nuo konkrečios vartotos psichotropinės medžiagos poveikio mechanizmo.
- Stimuliuojantį poveikį turinčios psichotropinės medžiagos (pvz.: kokainas, amfetaminas, metamfetaminas, ekstazis ir pan.) sukelia ryškų sujaudinimą, euforiją, plepumą, vargina nerimas, pakilęs kraujo spaudimas, dažnas širdies ritmas, dažnas kvėpavimas, haliucinacijos, prakaitavimas, pykinimas, vėmimas.
- Vartojant mišraus poveikio psichotropines medžiagas (kanapes, sintetinius kanabinoidus, nikotiną ir pan.) pasireiškia atsipalaidavimas, laimės pojūtis, liūdesys, dezorientacija, sutrinka laiko ir erdvės suvokimas, sutrinka koncentracija, atmintis, minčių formulavimas.
Didesnės tokių medžiagų dozės gali sukelti sustiprėjusius regos, uoslės, klausos, skonio pojūčius, nuotaikos ir jausmų kaitą, mieguistumą, panikos reakcijas. Taip pat gali varginti dažnas širdies ritmas, akių paraudimas, sutrikusi koordinacija, susiliejanti kalba, džiūsta burna ir gerklė, padidėja apetitas.
- Pavartojus slopinantį poveikį sukeliančių psichotropinių medžiagų (pvz., opiatų), atsiranda pagrindinių simptomų triada – sąmonės ir kvėpavimo slopinimas bei siauri vyzdžiai (miozė), taip pat būdingas mieguistumas, žemas kraujo spaudimas, dažnas širdies ritmas, virškinamojo kanalo motorikos slopinimas, raumenų suglebimas.
Šiomis medžiagomis apsinuodijus sunkiai – ištinka kvėpavimo nepakankamumas (kvėpavimo dažnis siekia 2–4 k./min.), kvėpavimas gali ir apskritai sustoti.
- Haliucinogeninį poveikį turinčios psichotropinės medžiagos (LSD, haliucinogeniai gybai, meskalinas, dimetiltriptaminas, fenciklidinas ir pan.) sustiprina ir sutrikdo garsų ir vaizdų suvokimą, iškreipia formas, spalvas, dydį.
Be iliuzijų, gali būti haliucinacijų (taip pat ir nemalonių ar bauginančių), sutrikusi koordinacija, pykinimas, vėmimas, depresija, baimė, stiprūs nerimo priepuoliai, savikontrolės praradimo jausmas, psichozė.
Šie simptomai gali kartotis ir nevartojant minėtų medžiagų praėjus savaitei ar net keliems mėnesiams. Taip pat stebimas padažnėjęs pulsas, greitas kvėpavimas, pakilęs kraujo spaudimas, truputį pakilusi kūno temperatūra, prakaitavimas, drebulys, vyzdžių dydis gali kisti, labiau būdingi išsiplėtę vyzdžiai, gali padidėti aktyvumas, atsirasti traukuliai.
Dėmesio! Ilgesnį laiką vartojant psichotropines medžiagas, gali keistis vaiko elgesys. Įtariant, kad vaikas vartoja psichotropines medžiagas, pagalbos galima kreiptis į Respublikinį priklausomybės ligų centrą.
Norėdami pasikonsultuoti, visada galite kreiptis visą parą veikiančiu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus telefonu (8-5) 236 20 52.