Taip pat akrilamido susidaro kepant ant grotelių, keptuvėje. Akrilamido gali susidaryti ir kepant mėsą ar žuvį, ypač jeigu patiekalai yra ilgiau kepinami ar skrudinami. Europos maisto saugos tarnyba nurodo, kad akrilamidas yra medžiaga, kuri gali sukelti sveikatos problemas.
Pasižymi ne tik kancerogeniškumu, bet ir genotoksiškumu, vadinasi, gali ne tik sukelti vėžį, bet taip pat pažeisti ląstelių DNR.
Didėja rizika susirgti vėžiniais susirgimais
Akrilamidas organizme kaupiasi. Todėl nuolat valgant šios medžiagos turinčius produktus, didėja rizika susirgti vėžiniais susirgimais.
Svarbu paminėti, kad akrilamido nėra produktuose, kurie yra išvirti ar garinti. Akrilamidas susidaro kepimo metu.
Kaitintoje aukštoje temperatūroje mėsoje ar žuvyje taip pat aptinkami kancerogenai. Be jų – galutiniai glikooksidacijos produktai (angl. Advanced glycoxidation end products – AGEs). Šie procesai dar vadinami kaip Maillardo reakcijos.
Jos matomos kaip skrudintos duonos riekės patamsėjimas, kepamos vištienos odelės rusvumas ir pan.
AGE sukelia reakcijas, kurios naikina normalias baltymų struktūras, dėl to menksta raumenų, kraujagyslių elastingumas, susidaro sąlygos vystytis įvairiems susirgimams (atsparumas insulinui, diabetas, širdies ligos ir kt.).
Dideli kenksmingų medžiagų kiekiai aptinkami daugiausia skrudintuose produktuose. Todėl rekomenduojama vartoti daugiau termiškai neapdorotų produktų: šviežių vaisių, daržovių, žalumynų.
Siekiant maksimaliai sumažinti kenksmingų organizmui medžiagų kiekius, reikėtų maistą ruošti garuose, troškinti. Vengti maisto produktus stipriai apskrudinti.
Šaltinis: Kuras kūnui