• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Akmeniškis Alius Lizdenis užfiksavo nedažnai pastebimą reiškinį – ant sniego ropojančią rupūžę. Žmonėms iškilo klausimas: ar normalu, jog šiuo metų laiku, kai kurie miško gyventojai nebijo šalčių ir atsikelia iš žiemos miego?

3

Akmeniškis Alius Lizdenis užfiksavo nedažnai pastebimą reiškinį – ant sniego ropojančią rupūžę. Žmonėms iškilo klausimas: ar normalu, jog šiuo metų laiku, kai kurie miško gyventojai nebijo šalčių ir atsikelia iš žiemos miego?

REKLAMA

Alius pasakoja, kad prasidėjus elniu ragų metimo sezonui, jo pomėgis – vaikštinėti po miškus ir ieškoti numestų ragų. A. Lizdenis teigia, kad dar niekada neteko matyti ant sniego vaikščiojančios rupūžės, todėl nuotraukomis nusprendė pasidalinti socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“.

„Turiu pomėgį ieškoti ragų ir užmačiau toki vaizdelį, kuris mane nustebino. Nesu matęs nieko panašaus“, – pasakoja vyras.  

Gamtininkų Almanto Klubio ir Selemono Paltanavičiaus paklausus, ką gali reikšti toks reiškinys, jų nuomonės išsiskiria – vienas gamtos stebėtojas teigia, kad tai įprastas vaizdas gamtoje, bylojantis apie artėjantį pavasarį, o kitas sako, kad tai ne taip jau įprasta ir pavasario dar teks palaukti.

REKLAMA
REKLAMA

Pažadino ne šiluma

Susisiekus su gamtininku Almantu Kulbiu teko išgirsti, kad toks reiškinys nėra neįprastas.  

REKLAMA

„Varliagyviams yra būdingas žiemos miegas, tačiau kai būna atlydžiai, varlės, rupūžės gali išlysti, nes temperatūra būna pakankamai aukšta. Visgi atšalus, jos gali toliau tęsti hibernaciją.  

Kadangi varliagyviai yra šaltakraujai gyvūnai, jų kūno temperatūra nedaug skiriasi nuo aplinkos, todėl menkiausias temperatūros pokytis gali lemti atsikėlimą“, – pasakoja gamtininkas.  

A. Kulbis sako, kad neretai rupūžės renkasi žiemoti uždarose erdvėse arba joms patogiose vietose.

REKLAMA
REKLAMA

„Kartais žmonės savo rūsiuose randa didelį kiekį susirinkusių rupūžių, taip jos praleidžia ten šaltąjį metų laiką.

O jei jos žiemoja ne rūsyje, o po kelmu ar medžiu, gali išlįsti ir pasidairyti. Paskutiniu metu įvykęs atšilimas, galėjo nulemti rupūžės atsikėlimą. Galiu nuraminti, kad ji tikrai nesušals“, – sako jis.  

Visgi gamtininkas S. Paltanavičius teigia, kad toks rupūžės atsikėlimas nėra normalus. Vyras spėja, kad gyvūną pažadino ne šiluma, o pakilęs vandens lygis.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokiu metu varliagyviai savo urveliuose turėtų miegoti dar bent mėnesį. Kažkur nutirpo sniegas ir (ar) kažkur pasitvenkė upelis, o tai pažadino rupūžę“, – teigia jis.  

Pavasaris ateina, bet dar teks palaukti

Paklausus ar toks gyvūnų pabudimas iš žiemos miego gali reikšti artėjantį pavasarį, gamtininkas atsako, kad tai – pirmasis žingsnis link jo.  

REKLAMA

„Žiemoja ne tik varliagyviai, bet ir kiti gyvūnai: pavyzdžiui, vabzdžiai, kurie jau po truputį keliasi. Tikrai einame link pavasario. Mačiau, kad jau aplink medžių liemenis yra ištirpęs sniegas – tai vienas iš pirmųjų pavasario požymių.

Seniau tokiu metu yra buvę, kad žmonės leisdavo pirmąją sulą. Tad pavasaris – nesustabdomas procesas, kuris anksčiau ar vėliau ateina. Kaip teatre būna trys skambučiai, čia gavome pirmąjį skambutį, kad pavasaris  jau pakeliui“, – šypsosi A. Kulbis.

REKLAMA

Gamtininkas S. Paltanavičius paantrina, kad pavasaris tikrai ateis, bet dar ne taip greitai, kaip norėtumėme.  

„Galbūt tai laikinas atšilimas, nes paprastai gyvūnai pasirenka saugias žiemojimo vietas, kuriose gali išmiegoti visą laiką. Dar galime sulaukti įvairių orų.

Kitą savaitę galbūt sulauksime minusinės temperatūros, tad jei tokiu metu varliagyvai atsibustų – tai būtų pražūtinga. <...> Vargu ar gamta taip elgtųsi su savo vaikais“, – sako gamtininkas. 

Ne miške ieškok ragų, o pažiūrėk į veidrodį. :))
Raguotoji rupūžė, tai tavo žmona miške ant sniego, pabučiuok ją ir virs princese .
Ragus rasti tai sėkmė. Ir kas dėl pavasario tai gali būti kad žiema gali sugrįžti. Orai yra nenuspėjami. Žiemos laikas dar nepraėjo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų