• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nenumaldomai artėja didžiausios šių metų šventės – šv. Kūčios, šv. Kalėdos bei Naujieji metai. Astrologė Vaiva Budraitytė artėjant šioms šventėms atskleidžia, kaip šiais metais rekomenduojama sutikti šventes, kokius ritualus galima padaryti per Kūčias bei kokie gali būti Naujųjų metų talismanai.

Nenumaldomai artėja didžiausios šių metų šventės – šv. Kūčios, šv. Kalėdos bei Naujieji metai. Astrologė Vaiva Budraitytė artėjant šioms šventėms atskleidžia, kaip šiais metais rekomenduojama sutikti šventes, kokius ritualus galima padaryti per Kūčias bei kokie gali būti Naujųjų metų talismanai.

REKLAMA

„Nuo senų senovės Saulės sugrįžtuvės buvo pasitinkamos ne tik kuriant visuotinę šventę, bet ir įvairiais burtais, burdavo visi – gaspadorius apeidavo ar apjodavo tris kartus laukus, kad derlius būtų didesnis, vėjas ir lietūs pasėlių neišvartytų.

Merginos burdavo ar ištekės, koks bus vyras. Populiariausias burtas būdavo atnešti glėbį malkų, jei porinis skaičius, tai sulauks piršlių, jei ne porinis dar teks palaukti. Prof. L. Klimka rekomenduoja pakeisti glėbį malkų į saują kūčiukų. Prie stalo burdavo su šienu, tą burtą visi žino jį paprasta padaryti, palanku iš po staltiesės ištraukti kuo ilgesnį šiaudą – tai simbolizavo ilgą gyvenimą.

Mano mėgstamiausias burtas – padėti tuščią lėkštę ateinančioms namų dvasioms, nes jos kartu švenčia Kūčias su šeimynykščiais, o mainais atneša šeimai sėkmės, aišku po kūčių viską paliekame ant stalo iki ryto, kad vėlės galėtų puotauti.

REKLAMA
REKLAMA

Paauglystėje po pagalve padėdavome popieriukus su vaikinų vardais ir ryte traukdavome, norėjome sužinoti koks bus vyro vardas. Kai užaugome ar tais metai ištekėsime, man atitiko, ryte ištraukiau popierėlį su savo vaikino vardu, vasarą ištekėjau“, – burtais, kuriuos galima atlikti šv. Kalėdų išvakarėse, dalinasi V. Budraitytė.

REKLAMA

Kūčias sutikite namie

Astrologė tikina, kad būtinai reikia prisipilti vandens, nes jis šią šventą dieną yra gyvas. „Mūsų legendos sako, kad vidurnaktį vanduo šulinyje į gyvą vandenį pavirsta ir tuo pat metu pradeda gyvuliai kalbėti ar tiesiog mes įgyjame tuo metu galią juos suprasti.

Na, šiais laikais tiesiog sakoma, kad visas vanduo, kaip žinia per Kūčias virsta struktūruotu. Tik įvedus krikščionybę vanduo kažkodėl pavirsdavo vynu, dar suprantu, kad tokį virsmą būtų pritaikę prie mūsų tautos papročių tai būtų logiškiau, kad vanduo virstų midumi ar alumi“, – šypsosi Vaiva.

REKLAMA
REKLAMA

Šv. Kūčias rekomenduojama sutikti namuose, pačių artimiausių žmonių rate. „Jei eisite į restoraną per Kūčias, tai kur pas jus ateis dvasios, o jei jos neateis – burkite, neburkite – niekas nevyks. Šiais laikais darosi masinis reiškinys švęsti Kūčias restorane.

Na ir dar primenu, kad ypač geras požymis, jei per Kūčias ateina netikėtas svečias. Anksčiau labai džiaugdavosi jei priklysdavo elgeta, buvo manoma , kad jis atnešė laimę, sėkmę, pinigus, žodžiu, kas geriausia šeimai. Jį sodindavo prie stalo garbingoje vietoje ir visokeriopai lepindavo. Ir mes turime apsižiūrėti ar šalia mūsų nėra vienišų žmonių, kurios galite pakviesti prie kūčių stalo“, – pasakoja astrologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per Kalėdas galima pasilinksminti

Vaiva teigia, kad ant stalo anksčiau dėdavo 9 patiekalus. „Manau visi žino pagrindinius patiekalus – tai visiškai veganinė ritualinė vakarienė, tad jei senoviškai, silkės ant stalo neturėtų būti. Aišku, aguonų pienas, kelių grūdų košė, grūdų mišinį laisvai galima nusipirkti parduotuvėje.

Pas mus virdavo koldūnus su džiovintais grybais ir aguonų įdaru, su aguonų įdaru patiekdavo su keptų orkaitėje obuolių padažu: labai skanu!  Kas kepate savo duoną tai tikrai geriau ja dalintis, nei bažnytiniu naujadaru, jei esate labai religingi nueikite ir paprašykite, kad pašventintų jūsų keptą kepaliuką. Vaikams tikrai paliks gilai atsiminimuose, kaip per Kūčią dalinosi mamos ar močiutės kepta duona.

REKLAMA

Per Kalėdas, aišku susitinkame su draugais, jau ne nuodėmė ir taurelę išlenkti, vieni kitus lankome – žodžiu linksminamės. Mėsavalgiai džiaugiasi keptomis kiaulienomis ir žąsimis, kalakutais ir t.t“, – apie tradicijas kalba Vaiva Budraitytė.

Naujuosius sutikite triukšmingai

Astrologė per Kūčias ragina rengtis santūriai, būtinai nedėvėtais po skalbimo rūbais, nes tai mistinė, magiška vakarienė. Visame pasaulyje net vandens struktūra pasikeičia, ko iki šiol negali paaiškinti mokslininkai, tik konstatuoja faktą.

REKLAMA

„Todėl tokias periodais reikia būti ypač pagarbiems, santūriems, nes ryšys su Kosmosu, šiuo metu ypač stiprus. Patys tinkamiausi rūbai tai linas, medvilnė, vilna – tai rūbai, kuriuos patys pasigaminote ar tik išsisiuvinėjote, gal paveldėti iš senosios kartos, tautiniai.“

Vaiva pabrėžia, kad Naujieji metai turi būti sutikti triukšmingai, didelėje kompanijoje, didelėje erdvėje, nes Drakonas nekenčia mažų patalpų. „Rinkitės dideles valstybes, didelius milijoninius miestus, miestų aikštes, žodžiu pagal galimybes, o kokios konkrečiai valstybės tinka, tai netikslinga vardinti, nes kiekvienam Zodiako ženklui tinka skirtingai“, – tikina astrologė.

Kūčioms nėra geresnio talismano kaip sodai, kuriuos reikėtų kabinti virš stalo. „Tai pasaulio struktūros modelis, mano nuomone dar veikia, kaip indėniškos visokeriopo blogio gaudyklės, tik sodai tobulesni ir stipresnio poveikio. Naujiesiems – žali mediniai drakonai, tiks ir nefritiniai“, – apie tai, kokie turėtų būti šių metų simboliai, talismanai kalba Vaiva.

Merginos burdavosi ar ištekės, dabar merginos nori skirtis.
dar negirdėjau didesnio briedo
dar negirdėjau didesnio briedo
einu prisikirsiu malkų, prisipilsiu gyvo vanden iš krano ir klausysiuos ką man katinas pasakys.
Ačiū.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų