• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šaltuoju metų laiku daugeliui tenka dažniau susidurti su itin nemalonia liga – lūpų pūsleline. Ant lūpų pasirodžius perštinčioms pūslelėms gydyti žmonės griebiasi pačių įvairiausių būdų. Tad kokios pūslelinės gydymo klaidos yra dažniausios ir kaip iš tiesų teisingai vertėtų gydyti šią dažną ligą?

Šaltuoju metų laiku daugeliui tenka dažniau susidurti su itin nemalonia liga – lūpų pūsleline. Ant lūpų pasirodžius perštinčioms pūslelėms gydyti žmonės griebiasi pačių įvairiausių būdų. Tad kokios pūslelinės gydymo klaidos yra dažniausios ir kaip iš tiesų teisingai vertėtų gydyti šią dažną ligą?

REKLAMA

„Clinicus Klaipėda“ gydytoja, dermatovenerologė Agnė Bagdonė pasakoja, kad lūpų pūslelinė tai yra pirmojo arba antrojo tipo herpes virusas. Pasak jos, kiti šio viruso tipai gali sukelti juostinę pūslelinę ant kūno, vėjaraupius ar kūdikių rozeolę.

Kalbant apie pūslelinės sezoniškumą, dermatovenerologė priduria, kad lūpų pūslelinės suaktyvėjimas nėra siejamas su metų sezonais ar jų kaita, tačiau ji žmonėms gali pasireikšti ir kartotis panašiu laiku.

„Pavyzdžiui, spalį arba kovą. Vieniems žmonėms lūpų pūslelinė atsiranda per karščius, kai pernelyg ilgai deginamasi saulėje. Kitiems – kai nepaisoma darbo ir poilsio režimo balanso, pervargus, organizmui stokojant būtinų vitaminų“, – aiškina gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

A.Bagdonė priduria, kad daugelis žmonių, net iki 90 procentų, pirmojo tipo herpes viruso nešiotojais tampa dar vaikystėje, kai jis patenka į organizmą per seiles. O štai antrojo tipo herpes virusas plinta lytiniu keliu. Todėl atsakant į klausimą, ar pūslelinė yra užkrečiama, dermatovenerologė patikina, kad iš tiesų tai užkrečiama liga.

REKLAMA

Pirmieji pūslelinės ženklai

Nors pacientai, kurie jau ilgą laiką kenčia pūslelinę, gali nujausti, kada ant lūpų netrukus atsiras pūslelės, ne visada ir jie patys tiksliai gali įvardinti priežastis, kas sukėlė pūslelinės suaktyvėjimą.

„Pirmuosius signalus siunčia stresą patiriantis ir susilpnėjęs organizmas. Priežastys gali būti įvairios: peršalimo infekcija, stresas, didelis fizinis krūvis, nesubalansuota mityba. Kai imunitetas nebekontroliuoja viruso, šis ima migruoti ties stuburu esančiomis ląstelėmis odos link. Po to pasireiškia ir lūpų pūslelinės simptomai: perštėjimas, pulsavimas, paburkimas“, – vardija A. Bagdonė.

REKLAMA
REKLAMA

Dermatovenerologei A. Bagdonei antrina ir dermatovenerologė Inga Kisielienė, kuri sako, kad išduoti artėjančią pūslelinę gali nemalonus jausmas mūsų lūpose.

„Dažniausia prieš atsirandant bėrimams dieną ar dvi kankina perštėjimas, dilgčiojimas ir niežulys toje vietoje, kurioje atsiras bėrimas. Pacientai dažnai šį jausmą apibūdina lyg deginimą tam tikroje lūpos vietoje. Tada po vienos, dviejų dienų žmonės jau pastebi pūsles, kurios plečiasi, formuoja šašus. Štai tada ir turime pūslelinės bėrimą“, – sako I. Kisielienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip gydyti pūslelinę?

Suaktyvėjus pūslelėms, yra svarbu apsaugoti ne tik save, bet taip pat ir aplinkinius.

Gydytoja I. Kisielienė išskiria, kad pats geriausias ir efektyviausias pūslelinės gydymas – geriami priešvirusiniai vaistai. Todėl juos pravartu nešiotis su savimi, kad būtų po ranka jų prireikus.

„Dalis tokių tablečių yra parduodamos be recepto visose vaistinėse. Jas rekomenduojama gerti pradėti tuomet, kai yra pajuntami pirmieji ligos simptomai (niežulys, deginimas, dilgčiojimas) tam, kad virusas neišplistų.

REKLAMA

Vaistai neleidžia virusui daugintis, todėl juos reikėtų pradėti gerti kuo anksčiau, kad bėrimas neatsirastų ir neplistų. Jeigu vaistus pradėsite gerti trečią-ketvirtą dieną, tuomet jau vaistas nebeturės didelio poveikio, kadangi virusas dauginasi pirmąsias dvi paras, o vėliau jis daugintis nustoja. Todėl visada šiuos vaistus rekomenduojama gerti per pirmąją parą ar dvi, kai yra pajuntami pirmieji pūslelinės simptomai“, – pasakoja gydytoja.

REKLAMA

Kokios gydymo klaidos yra dažniausios?

Nors su pūsleline susidurti tenka didžiajai daliai žmonių, vis dėlto vis dar dažnai pasitaiko klaidų, kurios pacientams ne tik nepadeda greičiau išgydyti pūslelinės, bet taip pat gali pridaryti ir nemalonių bėdų.

Dermatovenerologė A. Bagdonė pasakoja, kad per savo praktiką yra girdėjusi įvairiausių liaudiškų būdų, siekiant išgydyti pūslelinę, tačiau gydytoja rekomenduoja vietoj jų naudoti patikrintus nereceptinius preparatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Esu girdėjusi įvairių, vadinamų liaudiškais, būdų, kad vos pajutus niežulį ir perštėjimą, naudojami ledo gabalėliai šaldymui, vilgoma spiritiniais skysčiais, tepama dantų pasta, kurios sudėtyje yra cinko, dedami česnakų kompresai.

Kaip medikė noriu pabrėžti, kad lūpų pūslelinės gydymo tikslas yra vienas: viruso išplitimo vietą dezinfekuoti ir pūsleles džiovinti. Kad netektų susidurti su alerginėmis reakcijomis, neatsirastų kitos galimos komplikacijos – įprastai rekomenduoju pacientams nereceptinius preparatus. Retais atvejais tenka tęsti gydymą ir antibiotikais“, – sako ji.

REKLAMA

Svarbu vaistus vartoti teisingai

O štai dermatovenerologė I. Kisielienė sako, kad kartais galima pastebėti, kad besigydantys pūslelinę žmonės bando sutaupyti, ne tik neišgerdami viso numatyto vaistų kiekio, bet taip pat ir pakankamai nesitepdami lūpų kremo.

Dermatovenerologė įspėja, kad pūslelinę gydantys vaistai idealiai suveiks tik tuomet, kai jie bus išgeriami teisingai.

„Pati pagrindinė pūslelinę besigydančių žmonių klaida yra ta, kad jie taupo nusipirkę geriamus vaistus ir kai nusiperka tabletes, pageria jas dvi-tris dienas. O kai mato, kad pūslelė baigia kilti arba visai neiškilo, tuomet tablečių kurso nebegeria. Tai nėra gerai, nes taip tik didinamas viruso atsparumas, todėl būtina išgerti visą vaisto ciklą, kuris yra rekomenduojamas“, – pataria I. Kisielienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų