Vis tik reikia pripažinti, kad malonų laiką gamtoje dažnai apkartina aplink zvimbiantys uodai. Ar įmanoma jų atsikratyti ir kokiu būdu tai padaryti?
Pasiteiravome medicinos entomologės Mildos Žygutienės, kokie būdai iš tiesų veiksmingi.
Perspėja dėl uodų veisyklų
Pasak ekspertės, padėti gali ne tik brangiai kainuojančios, bet ir natūralios priemonės.
Kaip teigia M.Žygutienė, uodų atsiradimas gamtoje – natūralus procesas: „Vandens užteko, todėl ir pradėjo vystytis.
Sausasis periodas, jei būtų užtrukęs, apsunkintų uodų gyvenimą, tačiau su lietumi jų aktyviai daugėja.“
Priemonių pasirinkimas
Pasak pašnekovės, sodininkai patys kartais prisidaro uodų veisyklų, todėl reikėtų gerai apgalvoti, ką turime savo sklype.
„Būna atvejų, kad vandens telkinio šalia nėra, o vakaroti pavėsinėje neįmanoma. Reikia peržiūrėti sodo prieigas, teritoriją.
Jeigu jau laikome vandenį su tam tikru tikslu, kuris yra puiki uodų veisykla, jį reikėtų pridengti, kad uodo patelė negalėtų padėti kiaušinių.
Jei atskrenda uodai iš kaimynų, reikėtų imtis žmogaus apsaugos priemonių. Jų gali būti natūralių arba pirktinių“, – sako ekspertė.
Aštraus kvapo aliejai
Viena iš ekspertės rekomenduojamų priemonių – įvairūs eteriniai aštraus kvapo aliejai: „Tinka gvazdikėlis. Vis tik jeigu kvapas stipriai erzina, tai neaišku, ar blogiau bus uodams, ar pačiam žmogui. Šiais laikais galima pasirinkti įvairių priemonių – nuo eterinių aliejų iki vandens tirpalų.“
Specialistė primena, kad natūralios priemonės veikia labai laikinai – apsipurkšti reikėtų kas 20 minučių, nes aliejai paprasčiausiai išsikvepia ir nebeikia.
„Kalbant apie chemines priemones, jų yra pačių įvairiausių. Renkantis preparatą, būtina skaityti sudėtį ir atkreipti dėmesį į veikliosios medžiagos kiekį.
Rinktis rekomenduojama tokias, kurioje yra veiklioji medžiaga DEET – kuo jos daugiau, tuo ilgesnis repelento veikimo laikas“, – sako M.Žygutienė.