Siūlo neeilinę pažintį
Kaip komentavo Rokiškio turizmo informacijos centro turizmo vadybininkė Diana Veberė, mieste ar rajone tikrai nemažai veiklos ir galimybių pailsėti aktyviai arba ramiai. Šįmet lankytojams siūloma naujovė – trijų dvarų patyriminė kelionė „Paragauk paslapties“.
Pasak pašnekovės, ji skirta su Rokiškio kraštu susipažinti išsamiai, neskubant, apsistojant su nakvyne – trys dienos, kurioms rekomenduojama išvykti iš sostinės, tam puikiai tiks.
Kadangi programa veiks iki pat spalio 31-osios, ji gali tapti ir puikia pramoga savaitgalio, atostogų ar rudens išvykai su šeima. Kad apsistojimas būtų malonesnis, trijų dvarų bilietas suteikia nuolaidų apgyvendinimo, maitinimo ir pramogų įstaigose.
Dvarai, kuriuos siūloma aplankyti – Ilzenbergo, Salų bei Rokiškio krašto muziejus (Rokiškio dvaras) – vienas nuo kito nutolę kas 30 kilometrų. Pasiekti juos patogu, infrastruktūra pritaikyta atvykti automobiliais arba autobusais. Pažinčiai su kiekvienu dvaru patariama skirti po vieną dieną, pirmuoju gali tapti bet kuris iš jų.
D. Veberė paaiškino, kad kiekvienas dvaras garsėja savo legenda, todėl programa ir buvo pavadinta „Paragauk paslapties“.
Pavydžiui, Ilzenbergo dvaras – daugiau nei 500 metų istoriją skaičiuojantis dvaras, įsikūręs unikalioje vietoje tarp dviejų ežerų, Lietuvos ir Latvijos pasienyje. Per dešimtmetį visiškai atkurtame dvare ne tik puoselėjamas kultūrinis gyvenimas, tęsiamos natūralios žemdirbystės tradicijos, bet ir kuriamos unikalios erdvės.
Dvarą supa šimtametis parkas, kuriame pastatytos skulptūros jį paverčia muziejumi po atviru dangumi. Parko šiaurinėje pusėje nutiestas tiltas į mitais apipintą Meilės salą, menančią dviejų įsimylėjėlių – Jono ir Ievos – istoriją.
Atvykusių į dvarą laukia įkvepianti aplinka: įspūdingi gėlynai ir parterio rožynas, obelų alėja, dalinai atnaujinta istorinė liepų alėja, įrengti žydinčių krūmų masyvai, ekskursijos po vėlyvojo klasicizmo stiliaus rūmus, pradėtus rekonstruoti 2015-aisiais, dvarvietę, kur veikia malūnas, įvairūs maisto gaminimo cechai, ekskursija elektriniu katamaranu po Ilgio ežerą, apiplaukiant Lietuvos ir Latvijos krantus. Parke įrengta vaikų žaidimo aikštelė – kone didžiausia visoje Lietuvoje. Dvaro teritorijoje jau kelerius metus lankytojus traukia 1,5 ha plote įrengtas kukurūzų labirintas.
Dvaras ypač didžiuojasi čia pat, viename šiauriausių pasaulyje vynuogynų, ir dvare pagaminto vyno degustacijomis.
Atskleis visas dvarų paslaptis
Aplankę Ilzenbergo dvarą, kviečiami susipažinti ir su kitais dviem, kurie tikrai turi, kuo nustebinti.
Salų dvaras įsikūręs didžiausioje Lietuvoje gyvenamoje ežero saloje, į kurią žvelgiant iš paukščio skrydžio matomi Lietuvos valstybės kontūrai. Klasicistinio stiliaus Salų dvaro rūmus statė garsios italų giminės atstovai Morikoniai, į Lietuvą atvykę kartu su Bona Sforca. Vėliau rūmai visoje Lietuvoje garsėjo kaip prabangiausių ir geriausių puotų, kurias organizavo Tyzenhauzai, vieta, į kurią pakliūti galėjo toli gražu ne bet kas.
Sklando legendos apie saloje buvusį turtingą žvėrinčių, kuriame laisvai vaikščiojo meškos, atlikdavusios ir sarginių šunų vaidmenį – pasitikdavusios į Salas atvykusius svečius. Šalia dvaro esančios ežero gelmės slepia legendą apie čia nuskendusią būtybę ir kasmet keliamas žalčių vestuves. Ar išdrįsite išsiaiškinti, kas, pasak senolių pasakojimų, užmūryta vienoje iš dvaro paradinio įėjimo kolonų?
Rokiškio dvaro rūmai buvo kultūros, meno ir mokslo židinys, kuriame netilo išmintingos diskusijos ir kūrėsi veržlūs planai. Dvaro sodybos pastatų formose ir šiandien galima įžvelgti Lietuvos architektūros stilių evoliuciją pradedant klasicizmo stiliumi ir baigiant modernizmu rūmų interjere. Dabar šiuose rūmuose veikia Rokiškio krašto muziejus, kuriame sukaupta daugiau kaip 100 tūkst. įvairiausių eksponatų: archeologinių radinių, senų knygų, dvarų kultūros vaizduojamosios ir taikomosios dailės kūrinių, fotografijų.
Lankytojus žavi vertinga grafų drabužių kolekcija, garsiausio XX a. Lietuvos dievdirbio Liongino Šepkos drožinių ekspozicija ir vienintelė šalyje prakartėlių kolekcija. Dvaro erdvėse rengiamos dailės parodos, plenerai, klasikinės muzikos koncertai, literatūros vakarai, organizuojama daugiau kaip 30 edukacijų.
Atvykusieji čia galės išsiaiškinti, ar po Rokiškio dvaro rūmais iš tikrųjų yra slaptas tunelis?