• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje, Karveliškių kapinėse, specialiai tam skirtame kalnelyje 22c kvartale, kas ketvirtį vyksta jautrios laidotuvės – laidojami vieniši asmenys, neturintys artimųjų arba tie, kuriuos atsisakė laidoti giminės.

6

Vilniuje, Karveliškių kapinėse, specialiai tam skirtame kalnelyje 22c kvartale, kas ketvirtį vyksta jautrios laidotuvės – laidojami vieniši asmenys, neturintys artimųjų arba tie, kuriuos atsisakė laidoti giminės.

REKLAMA

Apie kovo 31-ąją vykusias vienišų asmenų laidotuves socialiniuose tinkluose pranešė Laidojimo paslaugų centras. Kaskart į laidotuves susirenka paslaugų centro darbuotojai, joanitų bendruomenė ir kunigas Ričardas Doveika.

Palaidota 17 vienišų asmenų

Amžinojo poilsio specialiai įrengtoje bendroje kapavietėje atgulė 17 vienišų asmenų – du naujagimiai, penkios moterys ir 10 vyrų.

„Mes nežinome jų likimų –

Neteisiame ir nesmerkiame.

Oriai ir pagarbiai laidojame

Vienišą ar ką tik gimusį.... Kartais ir neatpažintą...

Dangaus karalystėje visiems užteks vietos.

Šiandien palaidojome 17 vienišų asmenų. Tų, kurie neturi artimųjų arba giminės atsisakė laidoti: 2 naujagimius, 5 moteris ir 10 vyrų. Pirmas šių metų ketvirtis.

Praėjusiais metais per tą patį laikotarpį (2024 m. pirmas ketvirtis) palaidojome 20 vienišų asmenų.

Iš viso 2024 m. palaidojome 72 vienišus asmenis arba tuos, kuriuos giminės atsisakė laidoti. Iš jų – 6 naujagimius.

Praėjusiais metais nebuvo nė vieno neatpažinto asmens Vilniaus mieste.

Statistika rodo, kad mirusių vienišų ir neatpažintų asmenų Vilniuje mažėja: 2023 m. palaidojome 80. Iš jų – 13 naujagimių. Buvo palaidoti ir 4 neatpažinti asmenys.

REKLAMA
REKLAMA

Ačiū visiems geros valios žmonėms, palydėjusiems tuos, kurių nėra kam palydėti jų paskutinėje šioje žemėje kelionėje“, – dalijosi Laidojimo paslaugų centras.

Laidojami neturintys giminių ir tie, kuriuos artimieji atsisako laidoti

Anksčiau apie kas ketvirtį vykstančias vienišų žmonių laidotuves naujienų portalui tv3.lt pasakojo Laidojimo paslaugų centro komunikacijos specialistė Vilma Budėnienė.

REKLAMA

Kasmet miršta dešimtys vienišų žmonių, kurių nėra kam palaidoti. Dešimtis mirusiųjų atsisako laidoti patys artimieji. Tokių asmenų likimas Vilniaus mieste patenka į „Laidojimo paslaugų centro“ rankas, kurio darbuotojai pasirūpina, kad asmenys pagarbiai atgultų amžinojo poilsio. Tokių asmenų artimiesiems visada yra galimybė perlaidoti mirusiuosius, tačiau tendencija nedžiugina – tai renkasi daryti retas.

„Laidojimo paslaugų centras“ vienišų žmonių, neturinčių giminių ar artimųjų, galinčių juos palaidoti, ir mirusiųjų, kuriuos atsisako laidoti giminės ar artimieji, palaikų kremavimu ir laidojimu bei nenustatytos tapatybės asmenų laidojimu rūpinasi nuo 2021 m. kovo mėnesio.

REKLAMA
REKLAMA

Tąkart atstovė teigė, kad 2021 m. kovo-gruodžio mėnesiais buvo palaidoti 85 Vilniaus mieste mirę vieniši žmonės ir tie, kuriuos atsisakė laidoti giminės ar artimieji, taip pat du neatpažinti asmenys.

Per 2022 m. buvo palaidoti 75 vieniši asmenys ir du neatpažinti. 2023-aisiais per pirmą ir antrą ketvirčius buvo palaidoti 37 vieniši asmenys ir vienas neatpažintas.

Per ketvirtį taip pat palaidojami vidutiniškai vienas arba du naujagimiai – per metus jų palaidojama nuo keturių iki aštuonių.

V. Budėnienė, kalbėdama apie atvejus, kai mirusiuosius atsisako laidoti artimieji, sakė girdėjusi įvairių paaiškinimų, kodėl priimamas toks sprendimas:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priežastys, kurias numanome arba išgirdome, labai įvairios: neaugino, nesirūpino, paliko, santykiai atšalo ir kt. Pasitaiko tiesiog vienišų žmonių, kurių nėra kam palaidoti.

Jeigu kalbėtume apie naujagimius, galimai artimieji ar vieniša mama nori užversti šį gyvenimo lapą, neformuoti kapavietės, kurią lankant kiekvieną kartą išgyvens netekties skausmą.“

Amžinojo poilsio atgula į bendrą kapavietę

Mirusių vienišų asmenų ir tų, kuriuos atsisako laidoti artimieji, kūnai yra kremuojami. Kremacija pasirenkama dėl kelių priežasčių – pirmiausia, dėl vietos kapinėse, kurios Vilniaus mieste vis mažėja, be to, laidojant karstuose būtų formuojama atskira kapavietė, kurios nebūtų kam prižiūrėti. Dar viena priežastis – atsiradus artimiesiems urną lengviau perlaidoti.

REKLAMA

„Urnos (kapsulės) yra laidojamos bendrame kape, specialiai suformuotame kolumbariume po žeme. Ant kapo dedama akmens plokštė, ant kurios surašomi vardai, pavardės, laidojimo metai

Prireikus, plokštę galima nuimti, jeigu atsirastų artimieji ir sugalvotų perlaidoti. Vidutiniškai vienu kartu palaidojama apie 20 asmenų, daugiausiai vienu metu buvo palaidota 35“, – dėstė pašnekovė.

Kiek kitaip yra laidojami neatpažinti asmenys – jie laidojami karstuose, kad prireikus asmenį būtų galima identifikuoti atliekant DNR tyrimus.

REKLAMA

„Ant kryžiaus yra prikalama lentelė, ant kurios užrašoma lytis – nežinoma moteris, nežinomas vyras, preliminari mirimo data, palaidojimo data, spėjamas amžius, mirties liudijimo numeris“, – priduria „Laidojimo paslaugų centro“ komunikacijos specialistė.

Tokie asmenys laidojami kas ketvirtį, Karveliškių kapinėse, specialiai tam skirtame kalnelyje, 22c kvartale.

REKLAMA
Ilsėkitės ramybėje ...
Ilsėkitės ramybėje ...
... ilsėkitės ramybėje ...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų