• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nauja šių dienų epidemija – augantis nutukimu sergančių ir antsvorį turinčių žmonių mastas. Vis tik visuomenė juos vis dar linkusi stigmatizuoti ir laikyti apsileidėliais. Chirurgas šį mitą griauna ir kartu pasakoja, kada gydant nutukimą jau prireikia gultis ant operacinio stalo.

Nauja šių dienų epidemija – augantis nutukimu sergančių ir antsvorį turinčių žmonių mastas. Vis tik visuomenė juos vis dar linkusi stigmatizuoti ir laikyti apsileidėliais. Chirurgas šį mitą griauna ir kartu pasakoja, kada gydant nutukimą jau prireikia gultis ant operacinio stalo.

REKLAMA

Nors kartais įsivaizduojama kitaip, Abdominalinės chirurgijos gydytojas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prof. med. dr. Antanas Mickevičius pabrėžia, kad nutukimas nėra joks apsileidimas, o visų pirma lėtinė liga, kurią būtina gydyti.

„Visada pabrėžiu, kad nutukimas yra lėtinė liga, turinti daug priežasčių – ir genetinių, ir socialinių, veikiama ir kasdienės aplinkos, greitėjančio gyvenimo ritmo. 

Ši liga nėra išgydoma, o tik pasiekiama remisija kaip ir daugelio panašių ligų – cukrinio diabeto, aukšto kraujospūdžio – atveju, tačiau pasveikti nuo jos, deja, nėra įmanoma. Be to, ši liga linkusi recidyvuoti, galimi ligos atkryčiai net taikant pažangiausius gydymo metodus. 

Nors dabar gali sektis kontroliuoti ligą, nežinome, kas bus po metų, penkerių. Gera žinia ta, kad medicina vis tobulėja ir atkryčius galime gydyti ir kontroliuoti ligą“, – „Žinių radijo“ laidoje ekspertai pataria kalbėjo gydytojas.

Žmogus yra aukščiau ligos

Jis apgailestavo, kad nutukimas vis tik tam tikra prasme yra specifinė liga. „Nors mūsų visuomenė po truputį ir keičiasi į gerąją pusę, vis dėlto didelius žmones, kaip aš juos vadinu, vis dar linkusi stigmatizuoti. 

REKLAMA
REKLAMA

Mes nestatome paciento kaip žmogaus pirma ligos, juk kalbėdami apie žmogų, kuris turi problemų su širdimi, judėjimo aparatu ar, paprastai sakant, sąnariais, mes juk žmogų statome pirma ir tada jau šalia – jo problemas. Tai kalbėdami apie didelius žmones vis dar dažnai sakome, kad tai nutukęs žmogus, tinginys, apsileidęs“, – kalbėjo A. Mickevičius. 

REKLAMA

„Nors mūsų visuomenė po truputį ir keičiasi į gerąją pusę, vis dėlto didelius žmones, kaip aš juos vadinu, vis dar linkusi stigmatizuoti.“

Tad noriu pabrėžti, kad toli gražu ne visiems reikalingos vienodos pastangos norint sureguliuoti ir palaikyti savo svorį. 

„Yra tam tikros medžiagų apykaitos ypatybės, hormoninis balansas, genetika, kur negalime visų statyti į vieną eilę“, – pabrėžė chirurgas.

Kada jau nustatomas nutukimas?

Nutukimo gydymas – ilgas ir tikrai ne visada sėkmingas. Juo labiau chirurginio gydymo imtis skubama ne visada.  

REKLAMA
REKLAMA

„Gyvename greitėjančioje visuomenėje, visko norime „čia ir dabar“. Taip, chirurginis gydymas yra pats efektyviausias ir greičiausias problemos sprendimo būdas, bet jis nėra tinkamas visiems“, – pastebėjo specialistas.

Jis priminė, kad yra pasaulinių organizacijų priimti tam tikri kriterijai, kada gali būti taikomas chirurginis nutukimo gydymas. 

„Nereikėtų vadovautis tuo, kad štai 100 kg sverianti mano kaimynė jau nutukusi, o aš, sverdama 105 kg, – dar ne ar atvirkščiai, tą galima išsiaiškinti vertinant kūno masės indeksą (KMI). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei jis yra daugiau nei 30, diagnozuojamas nutukimas, jei tarp 25 ir 30, žmogus turi antsvorį, jei 20–25, žmogus yra normalaus kūno svorio. Jei KMI virš 30, jau yra pirmo laipsnio nutukimas, o nuo 35 iki 40 – 2 laipsnio, virš 40 – 3 laipsnio. Kai kas išskiria ir 4, 5 laipsnio nutukimą“, – aiškino A. Mickevičius.

Operacija paprastai – galutinė stotelė

Jo aiškinimu, ilgą laiką tik KMI esant daugiau nei 35 jau buvo galima siūlyti chirurginį gydymą. „Jei KMI siekė 35–40, kaip ir buvo laikoma, kad nutukimas gydomas chirurgiškai, bet jei yra lėtinių ligų, pavyzdžiui, sąnarių problemų, diabetas, padidintas kraujospūdis. KMI esant virš 40 chirurginis gydymas buvo siūlytinas ir jei pacientas neturi gretutinių susirgimų.

REKLAMA

Šiandien jau yra kalbama, kad ribos chirurginiam gydymui yra plečiamos ir operacija gali būti siūlytina KMI esant 30 ir daugiau, ypač atkreipiant į tai, jei žmogus turi gretutinių ligų, kurios sunkiai kontroliuojamos“, – dėstė chirurgas.   

Vis tik jei pacientas pirmiausia ateis pas chirurgą, niekas nepuls jo operuoti. Gydytojo aiškinimu, šios ligos gydymo principas toks, kad einama nuo paprasto prie sudėtingo – nuo mažai invazyvaus prie invazyvesnio gydymo. 

„Tai pirmiausia pradedame nuo dietų, fizinio aktyvumo didinimo, kitas žingsnis yra medikamentinis gydymas. Išties yra atsiradę nauji galingi vaistai. Viena jų blogybė – juos reikia vartoti nuolatos, nustojus tą daryti svoris linkęs sugrįžti. 

REKLAMA

Tai yra tie gydymo metodai, kurių atskirais atvejais pakanka ir liga būna sukontroliuota. Bet yra moksliškai įrodyta, kad svoriui nukristi yra sunki, bet išlaikyti jį tokį ilgą laiką yra dar sunkiau. Chirurginis gydymas tuo pranašesnis už mažiau invazyvius, nes sukuriami ilgalaikiai pokyčiai“, – kalbėjo A. Mickevičius.

Populiariausios – dvi operacijos

Jis pasakojo, kad nutukimo gydymo operacijos yra kelių rūšių, o populiariausios yra dvi. 

„Viena jų – pakraštinė skrandžio rezekcija, kai skrandžio tūris sumažinamas 70–80 proc. Taigi skrandis lieka mažytis, 20-30 buvusios apimties, bet to pilniausiai pakanka adekvačiai maitintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Arba yra skrandžio apylankos operacija, kai skrandis suformuojamas dar mažesnis – dalis skrandžio ir žarnyno aplenkiama suformuojant tiesesnį kelią maistui slinki. Abi šios operacijos labai saugios, atliekamos mažai invazyviu būdu, per mažytes skylutes pilve. Po operacijos ligoninėje žmogus praleidžia vieną dvi naktis“, – pasakojo gydytojas. 

Jis pabrėžė, kad vienas chirurgas čia be rankų, reikia didelės komandos – sėkmingam nutukimo gydymui reikia įsitraukti ir dietologui, endokrinologui, fizinės medicinos gydytojui, psichologui. Viso to reikia, kad žmogus palaipsniui įprastų formuoti naujus įpročius. 

REKLAMA

Apskritai jis patarė nelaukti, kol kilogramai kažkaip patys pradės kristi, o kreiptis į specialistą. „Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad ir pacientui, ir gydytojui smagu, kai pavyksta padėti, tai vienas didžiausių atlygių. 

Tie pokyčiai, kurie įvyksta, yra dramatiški, matomi ne tik skaičiai ant svarstyklių, bet ir šeimos, kurios ilgą laiką negalėjo susilaukti vaikų ir susilaukia, moterys pagaliau pajunta, ką tai reiškia, kai jos eina gatve ir vyrai atsisuka į jas pažiūrėti, jei nauji santykiai užsimezga, kad žmogus tampa patrauklesnis“, – pasikeičiančio gyvenimo privalumais dalinosi gydytojas.

REKLAMA
Jūsų komentarui, bet pažiūrėkit į maisto sudėtį, baisu pilna E, skonį reguliuojantys chemikalai ir t.t. Visa tai yra nuodai, tukina žmogų, naikina sanarius, sukelia vėžį.
Nutukimas,tai yra lėtinė liga,kurią pirmiausia sukelia,visa chemija ir dirbtiniai saldikliai,kurie yra farširuojami į maistą.Toliau seka,besaikis daktarų vaistų ir papildų brukimas.Ypač tų,kurie žmogui netinka.Tai yra du pagrindiniai faktoriai,kurie pažeidžia kasą,kepenis ir inkstus,ko pasekmėje atsiranda viršsvoris.Lietuvoje daktarai kovoja su druska ir cukrumi,kurie nuo seno yra natūralūs koncervantai.Šalyse,kurios pripažintos sveikiausiomis ir ilgaamžiškiausiomis ES -Ispanija ir Italija,maistinė chemija yra uždrausta įstatymu,už kurį pirmiausia kovojo patys daktarai.Todėl pas juos maiste,kobpncervantai yra tik natūralūs-cukrus,druska,sviestas,jūros dumbliai,kiaulienos želatina ir t.t.Tuo tarpu Lietuvoje,ypač dietologai ir endikrinologai,dievina ir visiems kiša dirbtinius saldiklius,kurie vieni pirmųjų suėda kepenis ir kasą.
Vietoj visokių tikybų,geriau mokytų etiketo ir maisto kultūros,bei kaip gamintis maistą patiems,o ne ėsti pusfabrikačius,kurie apdirbti chemija,kad išlaikytų patrauklią formą.Kas liečia,kai kurį greitą maistą,tai jis greitas svetima sąskaita,nes kažkas kitas jį pagamina.Jeigu gamini pats,atsirenki produktus iš ko gaminti,tai tampa nebe greitu maistu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų