Naujienų portalui tv3.lt „Organizuoti namai su Jovita Mikšte“ įkūrėja pasakojo, kodėl svarbu įvesti tinkamą tvarką namuose bei kaip tai padeda sutaupyti.
Pasak Jovitos, namų organizavimas – ilgalaikės tvarkos įvedimas namuose, kuris sutaupo laiko tvarkantis.
„Reikia daiktams atrasti vietą ir viskas – jie randa savo vietą ir tai reiškia, kad kai tvarkotės, daiktai keliauja į savo vietas ir taip neužtrunkate ir negaištate laiko tvarkantis“, – priduria ji.
Patarė, kaip nešvaistyti maisto
Jau penkerius metus žmonėms organizuoti namus padedanti J. Mikštė pastebi, kad dažnai netvarka įsisuka į virtuves. Čia spintelėse ji randa ir pasibaigusio galiojimo produktų, ir įvairių prietaisų, kurie nukišti taip giliai, kad žmogus apie jį pamiršta. O čia slypi viena iš priežasčių, kodėl kartais išlaidaujame daugiau, nei turėtume:
„Dažnai žmonės sako, kad oi, pamiršau, kad turėjau, nusipirkau naują. Jeigu yra gili lentyna, lietuviai būtinai viską užkiš iki pačios sienos kokiomis valymo priemonėmis ir po to jų nenaudos, nes jos buvo užkištos.
Viskas turi matytis, dėl to geriau turėti kuo mažiau daiktų. Kai matai, viską gali reguliuotis, tada, nuvažiavus į parduotuvę, nereikia nusipirkti milijono dalykų ir po to išmesti, nes žinai, ką jau turi.“
Todėl ji rekomenduoja viską susidėti taip, kad aiškiai matytumėte, ką turite. Pavyzdžiui, kruopas laikyti peršviečiamuose induose, ant jų užklijuoti lipdukus su pavadinimais. Tokiu būdu, iššvaistysite mažiau maisto, nebepirksite to, ką jau turite, tad ilgalaikėje perspektyvoje dar ir sutaupysite.
Be to, ji pastebi, kad lietuvių šaldytuvuose dažnai nėra tvarkos, viskas dedama bet kaip, neatsižvelgiant į tai, kur kokiems produktams šaldytuve skirta vieta.
„Viskas būna sudėta bet kaip, šaldytuve arba nėra vietos, arba nėra lentynėlių, dėžučių, produktai nerūšiuojami. Be viso to, dar įdeda kokį sriubos puodą į šaldytuvą ir tada, žinoma, nemato, kas yra likę, tad trečioje dienoje viską tenka išmesti“, – pastebi Jovita.
Ji rekomenduoja maisto likučius laikyti permatomose dėžutėse, kad aiškiai būtų matyti jų turinys, taip pat ant jų užklijuoti etiketę, koks tai maistas.
Spintoje įveskite tvarką
Kita problema – spintos turinys. Dažnai drabužių turime tiek, kad patys nebežinome, ką jau turime, o kuo spintą šiemet reikėtų papildyti.
„Dažniausia klaida – neatrenkame sezoniškumo. Spintose turime per daug daiktų, vasarinės suknelės sukabintos su žieminėmis suknelėmis, šortai sudėti prie pėdkelnių. To neturi būti, reikia atsirinkti daiktus pagal sezoną. Vasariškus drabužius sudėkite į dėžes ir padėkite spintos viršuje, po lova ar kitur, kur yra vietos ir kur patogu.
Antras dalykas, pažiūrėkite – jei 18 mėnesių drabužis nenešiotas, viskas, jis gali keliauti į pardavimą, labdarą ar kitam žmogui. Apgalvokite, ar reikia tiek drabužių. Jeigu nesate žvaigždė, tikrai nereikia milijono drabužių“, – nusijuokia J. Mikštė.
Pašnekovė pažymi, kad lietuviai dažnai namus organizuoja taip, kaip jiems atrodo geriausia, tačiau neatsižvelgia į patogumą, į spinteles prikiša daiktų, apie kuriuos galiausiai tiesiog pamiršta. Be to, ji išskiria ir vieną lietuviams būdingą bruožą.
„Didžiausia problema yra su sovietinių laikų žmonėmis, kai iš nieko neturėjimo pereinama į daug daiktų turėjimą ir nesusitvarkoma su daiktais. Arba neturėjau pinigų, dabar turiu, nusipirkau iš pirmo atlyginimo daiktą ir jo nemesiu. Lietuvoje yra nepalyginamai daugiau kaupikų negu Vakarų Europoje“, – pastebėjimais dalijosi pašnekovė.
Kartais gali atrodyti, kad rasti vietą daiktui sunku, o išmesti jo nesinori. Taip daiktų vis daugėja ir namuose vietos darosi vis mažiau:
„Didžiausia klaida, kad mes turime per daug daiktų. Kai kažko atsikratome, iškart atsiranda vietos. Jums tikrai nereikia dviejų atidarytuvų, dešimt samčių, nereikia 15 tokių pačių suknelių ir marškinėlių.
Pamatytumėte, jeigu atsikratytumėte nors trečdaliu daiktų, esančių namuose, įvestumėte minimalizmą, tvarka ateis savaime. Klaida, kad mes perkame, perkame, perkame, bet nieko neišmetame.“
Visų namų per dieną nesutvarkysite
Jovita įsitikinusi, kad namų organizavimui ir daiktų atsikratymui reikia būti nusiteikus, įtikinti save, kad metas keistis, nes tiek daiktų nė nereikia. Tačiau nuo ko pradėti?
„Kaip visada sakau, reikia pradėti mažais žingsneliais ir imti vieną dalį. Pavyzdžiui, šiandieną susiorganizuosiu savo kojines – reikia išsiimti visas kojines, atrinkti suplyšusias, nuirusias, nudilusias, gražiai sulankstyti, nusipirkti normalias dėžutes, kurios telpa į stalčių, spintelę ar lentyną ir gražiai susidėti, atsižvelgiant į spalvas, sezoniškumą, kategorijas.
Kitą dieną galime susiorganizuoti savo lėkštes – atrinkti visas, kurios yra, tarkim, nuskilusios, nusipirkti lentynėles, kad lėkštės daugiau nesidaužytų ir vėliau jas suorganizuoti“, – pataria J. Mikštė.
Jos rekomendacija – įsigyti dėžutes, lentynėles ir kitokias daiktų laikymo talpas, kurios telpa į spinteles ir stalčius, prieš tai išsimatavus, kokių matmenų talpų reikia.
Paklausta, kaip pradėjus organizuoti namus neprarasti motyvacijos ir susitvarkyti kiekvieną namų kampelį, ji turi paprastą patarimą:
„Niekada netvarkykite visų namų per vieną dieną, tai neįvyksta. Namų organizavimas yra ilga distancija, susiorganizavus dar reikia priprasti prie pasikeitusios daiktų vietos, išmesti nereikalingus daiktus. Tai yra ilga distancija, o ne greitas bėgimas.“
Kita problema, su kuria susiduria dažnas lietuvis, tai nenoras atsisveikinti su daiktais, neatsižvelgiant į tai, kad šis galbūt yra nenaudojamas daugybę metų. Yra paprastas būdas įsitikinti, ar daiktas jums išties reikalingas.
„Jeigu visiškai negalite atsikratyti daikto, bet jo nenešiojate, nenaudojate arba nevartojate, padėkite į dėžę ir paslėpkite, pavyzdžiui, lovos apačioje ar spintos viršuje ir pažiūrėkite, ar to daikto jums prireiks.
Jeigu prireiks, aišku, jį išsitraukite, o jeigu neprireiks per 18 mėnesių, siūlau atsikratyti. Dažniausiai pavyksta“, – šypteli pašnekovė.
Paklausta, ar žmonės patys gali efektyviai ir patogiai susiorganizuoti savo namus be specialistų pagalbos, moteris nusijuokia, kad trečius namus – taip, nes pirmąjį kartą visai nepavyks, antrąjį pavyks, bet su daug klaidų, o trečiasis jau, galbūt, būtų sėkmingas.