Marius neslepia – daug metų jis gyveno dvejopą gyvenimą.
Apie ligą reikia kalbėti
Knygos pristatyme itin atvirai kalbėjęs aktorius pasakojo, kad knygos išleidimas yra noras žmonėms parodyti, kad apie depresiją reikia kalbėti: „Svarbu, kad tai netaptu stigma ir psichinės ligos taptų lygiavertės kitoms sveikatos ligoms. Nesakau, kad yra gerai sirgti bet kokiomis ligomis, bet kažkodėl psichinės ligos yra didžiulis tabu mūsų visuomenėje.
Norėčiau, kad žmonės apie tai kalbėtų ir daugiau šviestųsi, tai yra reikalinga šiuolaikinei visuomenei.“
Kad serga depresija Marius prisipažino visai netikėtai: „Atėjus į renginį žurnalistai pradėjo klausinėti, kaip man pavyko numesti tiek daug svorio. Kadangi esu atviras žmogus pasakiau, kad man pakeitė preparatus ir dėl to numečiau svorį. Tuomet, visiems kilo klausimas nuo ko aš naudoju preparatus ir tada viskas prasidėjo, supratau, kad apie tai reiktų pradėti kalbėti.“
Neturi būti gėda
Paklausta, ar nėra gėda apie tai kalbėti, vyras pykteli: „O turėtų būti gėda? Kodėl cukriniu diabetu sirgti yra ne gėda, vėžiu taip pat ne gėda, tačiau psichinėmis ligomis sirgti jau yra gėda. Manau visos ligos yra lygiavertės, todėl nereiktų jų išskirti.“
Skaičiuojama, kad iš viso pasaulyje įvairių formų depresija yra paveikusi apie 350 mln. žmonių. Ne išimtis ir Marius bei jam rašantys žmonės: „Dažnai man per feisbuką rašo žmonės su klausimais, kur aš gydžiausi, kaip padėti draugui, kaip išgyti, vienintelis mano patarimas- kreipkitės į specialistus.“
Šiandien M. Repšys jaučiasi gerai, bet tik gydytojos dėka, kuri jam paskyrė tinkamus vaistus: „Darau viską, ką man pataria gydytoja, todėl jaučiuosi geriau. Bet tai yra ilgas procesas, gijimas netrunka metus ar du, kartais užtrunka ir visą gyvenimą.
Dar man padeda kūryba, ją naudoju asmeniniame gyvenime, kiekvieną rytą atsikėlęs mėgstu parašyti trys puslapius apie tai, kaip jaučiuosi. Kartais gaunasi apsakymas, kartais aprašinėju sapnus, rašau viską, ką galvoju. Kartais labai daug keikiuosi, šlykščiai ir nešvankiai rašau, nieks to neskaito, bet man po to gera.“
Gydytojai pyksta
Pasak M. Repšio, ne visi pritaria depresijos viešinimui: „Mano gydytoja pyksta, kad einu kalbėti viešai, nes bijo, kad galiu sau pakenkti. Nes ji mano, kad mane laikys ligoniu ir psichopatu, o tokių niekas nenori. Kolkas nesiskundžiu, tačiau esu daug nuostolių pridaręs teatrui.“
„Kartą važiavome į Gdanską su 40 žmonių grupe autobusu. Kartu vežėmės visas teatro dekoracijas, bilietai buvo visi išpirkti, o aš per savo kvailiojimus papuoliau į reanimaciją.
Nors per mano ligą buvo atšaukta daugybė spektaklių, tačiau teatras man atleido. Šiandien į viską žiūriu sveikomis akimis ir stengsiuosi, kad daugiau tokių nutikimų nebūtų,“ – pasakojo knygos autorius.
Aktorius atskleidė, kaip pastebėti ligą: „Daugelį ligų sunku pastebėti, tačiau jei jūsų artimas žmogus elgiasi keistai, pavyzdžiui, keliasi anksti, eina vėlai miegoti, didžiuliai energijos antplūdžiai. Mano atveju, grodavau fortepijonu po 8 valandas, žaisdavai šachmatais, skaitydavau knygas, per vasarą perskaičiau 35 knygas. Tai yra signalai, kurie parodo, kad žmogui kažkas negerai.“
Valdžia atsuko nugarą
Marius kreipėsi į institucijas, norėdamas apsaugoti kitus: „Bendravau su seimo nariu Mykolu Majausku siūliau kurti projektą. Siūliau patobulinti švietimą ir pradėti kalbėti per pamokas apie psichologiją ir psichiką. Viskas baigėsi tuo, kad jis pasiūlė perskaityti jo knygą.
Tuomet rašiau organizacijai „Idėjos Lietuvai“ siūliau tą patį, tačiau visos mano idėjos buvo atmestos. Deja, su švietimu yra prasta situacija, nes daugiau kalbėti per pamoką apie psichiką ir jos sutrikimus, nemanau, kad kainuotų daug. Tai būtų labai prasminga, naudinga ir apsaugotų ne vieną gyvybę, tai praplėstų žmogaus akiratį. Susidūręs su šia liga pradėjau domėtis psichiatrija ir tai labai įdomi ir viliojanti sritis.“
Marius pripažįsta pažinojęs žmonių, kurie, deja, vieni nepakėlė sunkios naštos: „Mano buvęs studentas pradėjo sveikai maitintis, keldavosi penktą ryte, mokėsi vokiečių kalbos tuo pačiu skaitydavo knygas, tas vaikinas buvo keistokas, tačiau tai ir byloja, kad į tokius žmones reikia atkreipti dėmesį. Prisirišimas, manija ir priklausomybė gali įtakoti savižudybę. Jei tai būčiau žinojęs, galbūt, būčiau galėjęs padėti.“
Vyras džiaugėsi pažanga gydymo srityje: „Šiais laikais psichiatrija yra labai pažengusi, yra daugybė vaistų ir antidepresantų, kurie padeda žmogui kokybiškai ir gerai gyventi. Aš ligoninėje gulėjai tris kartus ir po kiekvieno karto išeidavau geresnės savijautos, negu ten patekau. Nesakau, kad į ligoninę pakliūti yra gerai, tačiau jos nereikėtų bijoti.