Apie neįprastą radinį ir netikėtą jo aptikimo istoriją socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas.
Metalo detektoriaus pagalba rasti partizanų dokumentai
Lietuvos partizanų dokumentai aptikti buvusio Paserbenčio kaimo teritorijoje, Raseinių rajone, sodybos, kurioje gyveno ryšininkė, vietoje.
Manoma, kad tai – Vėgėlės-Žebenkšties rinktinės vado Juozo Čeponio, kurio slapyvardis buvo Tauragis, Budrys, susirašinėjimas su ryšininke Brone Dirmauskaite-Latožiene.
Partizanų dokumentai buvo paslėpti maždaug 20-30 centimetrų gylyje, artilerijos sviedinio tūtoje, užkištoje pagaliu.
„Kas kitas pagirs, jei ne mes? Juolab, kad net ne pagirti, o labiau pasidžiaugti norime Bataliono išminuotojas eil. Rokas Krencius aptiko istorinį radinį – Lietuvos partizanų dokumentus.
Spėjama, kad tai Vėgėlės-Žebenkšties rinktinės vado Juozo Čeponio (slapyvardžiu Tauragis, Budrys) susirašinėjimo su partizanų ryšininke Brone Dirmauskaite-Latožiene dokumentai Jie rasti sodybos, kurioje gyveno ryšininkė, vietoje.
Rokas pasakoja, kad vaikščiodamas miške su metalo detektoriumi, buvusio Paserbenčio kaimo teritorijoje maždaug 20-30 cm gylyje po žeme rado rusiško 45 mm artilerijos sviedinio tūtą, užkištą pagaliu, kurioje buvo nedidelis pluoštelis į ritinėlį susuktų dokumentų. Juos karys iš karto perdavė VšĮ „Kultūros vertybių globos tarnybos“ vadovui dr. Linui Kvizikevičiui, o šis savo ruožtu – Lietuvos ypatingajam archyvui.
Tai jau ne pirmas į dienos šviesą bataliono išminuotojo iškeltas ir atsakingiems asmenims perduotas istorinis radinys, tačiau kol kas pats vertingiausias, nes kaip sako pats Rokas, kur kas labiau nei istoriniai reliktai jį domina Antrojo pasaulinio karo karių palaikų paieška bei ekshumacija Rokui yra tekę dalyvauti ne vienoje palaikų paieškoje Lietuvoje, taip pat kiekvienais metais jis vyksta į Latviją ir dalyvauja klubo „Legenda military archeology“ ekspedicijose.
Na, o mes džiaugiamės Roko sėkme ir naudodamiesi proga dalinamės informacija, kaip reiktų elgtis radus Lietuvos partizanų dokumentus:
* apie radinį pranešti Lietuvos ypatingajam archyvui,
* sudėti dokumentus į plastikinį maišelį ir laikyti vėsioje, nuo saulės spindulių apsaugotoje vietoje arba šaldytuve,
* jokiu būdu nebandyti lapų skirti vienas nuo kito, džiovinti“, – dalijosi Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos batalionas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!