Viena naujojo banknoto pusė pagerbs vietinių australų „kultūrą ir istoriją“, o kitoje pusėje ir toliau bus pavaizduotas Australijos parlamentas.
Australijos rezervų bankas (RBA) nurodė, kad sprendimas priimtas pasikonsultavus su vyriausybe, rašo mirror.co.uk.
Kadangi naujasis 5 dolerių banknotas turės būti suprojektuotas ir atspausdintas prieš jį išleidžiant į apyvartą, dabartinis banknotas su velionės karalienės Elžbietos II portretu ir toliau bus naudojamas – ir tebegalios, kai bus išleistas naujas banknotas.
Centrinis bankas pareiškė, kad konsultuosis su „First Australians“ – nacionaline čiabuvių vadovaujama organizacija, remiančia verslininkus – kuriant naują 5 dolerių banknotą.
Ant Australijos pinigų karaliaus atvaizdo nebus
RBA pranešime teigiama: „Šis Rezervų banko valdybos sprendimas buvo priimtas po konsultacijų su Australijos vyriausybe, kuri palaiko šį sprendimą.
Bankas konsultuosis su „First Australians“, kurdamas 5 dolerių banknotą. Naujam banknotui sukurti ir atspausdinti prireiks ne vienerių metų.
Kol kas ir toliau bus leidžiamas dabartinis 5 dolerių banknotas. Jis galės būti naudojamas net ir išleidus naują banknotą.“
Iždininkas Jimas Chalmersas teigė, kad pasikeitimas – puiki galimybė palaikyti pusiausvyrą.
„Monarcho atvaizdas vis tiek bus ant monetų, bet 5 dolerių kupiūra pasakys daugiau apie mūsų istoriją, paveldą ir šalį, ir aš tai vertinu kaip gerą dalyką“, – sakė jis žurnalistams Melburne.
Opozicijos lyderis Peteris Duttonas šį žingsnį palygino su nacionalinės dienos, Australijos dienos, datos pakeitimu.
„Žinau, kad tylioji dauguma nesutinka su daugybe šių nesąmonių, kurios vyksta, bet mes turime išgirsti daugiau reakcijų iš tų žmonių internete“, – sakė jis „2GB Radio“.
P. Duttonas sakė, kad ministras pirmininkas Anthony’is Albanese’as atliko svarbų vaidmenį priimant sprendimą ant banknoto nedėti karaliaus atvaizdo, ir ragino jį „prisipažinti“.
Šiuo metu nėra žinoma, kada bus paskelbtas naujas penkių dolerių banknoto dizainas.
Anot BBC, RBA šiuo metu neplanuoja keisti jokio kito Australijos banknotų nominalo dizaino.
Sprendimą nedėti karaliaus portreto ant banknotų senatorė Lidia Thorpe apibūdino kaip „didžiulį laimėjimą paprastiems žmonėms, čiabuviams“, kurie kovojo už Australijos „dekolonizavimą“.
Ji savo „Twitter“ paskyroje parašė: „Tai didžiulė paprastų žmonių, čiabuvių, kurie kovojo už šios šalies dekolonizavimą, pergalė. Čiabuviai niekada neatidavė mūsų suvereniteto jokiam karaliui ar karalienei. Laikas imtis veiksmų!“
Britų kolonizacija
Manoma, kad čiabuviai Australijoje gyveno mažiausiai 65 tūkst. metų iki britų kolonizacijos. Britų monarchas išlieka Australijos valstybės vadovu, tačiau šiais laikais šis vaidmuo iš esmės yra simbolinis.
Australija yra viena iš buvusių Didžiosios Britanijos kolonijų, tačiau vis dažniau svarstoma, iki kokio lygio ji turėtų palaikyti konstitucinius ryšius su Britanija.
Kai karalienė mirė, vyriausybė jau buvo įsipareigojusi šiais metais surengti referendumą, kad čiabuviai būtų pripažinti konstitucijoje.
Vyriausybė atmetė respublikos klausimo įtraukimą į šį referendumą kaip nepageidaujamą trikdį, nukreipiantį dėmesį nuo vietos gyventojų prioriteto.
Vienu metu karalienės Elžbietos II atvaizdas buvo ant mažiausiai 33 skirtingų valiutų, daugiau nei bet kurio kito monarcho, šis pasiekimas užfiksuotas Gineso rekordų knygoje.