Vis dėlto etiketo žinovas Giedrius Drukteinis negaili kritikos strėlių ir sako, kad, jo nuomone, surežisuotame interviu bandoma žaisti žiūrovų jausmais ir atskleidžia, kurios pokalbio detalės jam sukėlė daugiausiai abejonių.
Tikriausiai, ne be reikalo šis interviu laikomas vienu labiausiai intriguojančių įvykių televizijos eteryje. Pokalbio metu Harry ir Meghan atskleidė dar negirdėtų detalių apie savo gyvenimus ir karališkąją šeimą. Meghan pripažino turėjusi minčių apie savižudybę, prisiminė, kaip Kate Middleton privertė ją verkti, kaip karališkosios šeimos nariai jaudinosi dėl to, kokios odos spalvos bus Harry ir Meghan sūnus Archie.
Harry, savo ruožtu, prabilo apie santykius su tėvu ir broliu – papasakojo, kaip yra iš tiesų. Skandalingo interviu metu Harry ir Meghan taip pat atskleidė ir tai, kokios lyties vaikelio jie dabar laukiasi.
CBS Oprah interviu su Meghan ir princu Harry, kuriame Oprah Winfrey atvirai kalbasi su Sasekso hercogais – išvysite šį šeštadienį, kovo 20 d., 16.30 val., TV3 eteryje.
„Šis interviu (…) – puikiai surežisuotas projektas“
Naujienų portalui tv3.lt apie šį išskirtinį ir ilgai lauktą hercogų interviu sutikęs išsakyti savo nuomonę etiketo žinovas G. Drukteinis sako, kad šis televizijos eteryje pasirodęs pokalbis, jo nuomone, yra puikiai surežisuotas projektas, atnešęs naudos tiek žiniasklaidai, tiek karališkajai šeimai.
„Iš etiketo pusės nebuvo tame interviu didelių nusižengimų, nebent kaip klasikinėje žurnalistikoje sako – visada būtų pravartu išklausyti abi puses, kaip ten yra iš tiesų. Kaip šiuo atveju antroji pusė, Bakingemo rūmai, laikosi pozicijos niekada nekomentuoti šiukšlių nešamų iš kiemo. Taigi nieko nuostabaus, kad jų komentarai tokie santūrūs arba atliepiantys į neva jautriausius to interviu taškus.
Bet iš principo šis interviu, kaip ir parodo pats gyvenimas, yra puikiai surežisuotas projektas, visi iš jo laimėjo, netgi ir karališkoji šeima, nes kažkas užsidirbo pinigų, kažkas pasidarė gerus reitingus, kažkas vėl sugrįžo į pirmuosius puslapius, kažkas dabar turi apie ką kalbėti. Kaip sakoma, daugiau tokių interviu“, – juokiasi G. Drukteinis ir priduria, kad šis interviu, jo nuomone, buvo puiki galimybė sulaukti žiniasklaidos dėmesio:
„Nebuvo jokios objektyvios priežasties tokiam interviu atsirasti ar sukelti kažkokią reakciją. Manau, kad ir Meghan, o ypač, princas Harry supranta, kad tu esi niekas, jeigu nesi žiniasklaidos dėmesio centre.
Atkreipkite dėmesį, koks kalifornietiškas princas Harry darosi: numetė svorio, įdegė, toks atletiškas, sveikesnis. Viskas yra, kad ir koks tai grubus žodis, „pijaras“, komunikacija ir tai buvo puiki proga pakalbėti.“
Netiki, kad karališkoji šeima nebūtų suteikusi Meghan psichologinės pagalbos
Skandalingo interviu su Oprah metu M. Markle nesulaikė ir ašarų. Moteris prabilo apie faktą, kad karališkoji šeima privertė ją galvoti net apie savižudybę, kai ji laukėsi pirmojo vaikelio. „Daugiau nebenoriu gyventi“ – tokius žodžius ji prisiminė pasakiusi savo vyrui Harry.
Hercogienė pripažino to neslėpusi ir nuo savo vyro bei jo šeimos tačiau, anot jos, karališkoji šeima atsisakė suteikti psichologinę pagalbą. „Pasakiau, kad dar niekada taip nesijaučiau – man reikia pas kažką apsilankyti. Man buvo pasakyta, kad negaliu – nebūtų gerai kreiptis į kažkokią instituciją“, – interviu metu sakė Meghan.
Taip pat interviu metu M. Markle prabilo apie tai, kad laukdama pirmagimio jautėsi išvarginta nederamo žiniasklaidos elgesio ir tai jai sukėlė emocinių sunkumų.
G. Drukteinis sako hercogienės žodžius vertinantis abejingai, mat, jo manymu, tokie pasisakymai žiniasklaidoje yra bandymas žaisti visuomenės jautrumu. Anot jo, nelabai tikėtina, kad karališkoji šeima iš tiesų būtų atsisakiusi suteikti pagalbą M. Markle:
„Atkreipkite dėmesį, kad karališkieji rūmai turi geriausią aptarnavimą visoms sritims: ar tai būtų transportas, logistika, maistas, drabužiai ir, savaime suprantama, sveikatos apsauga. Karalienės vyrui beveik 100 metų, pačiai karalienei neužilgo bus, tarkime, 100 metų.
Visi ten puikiai gyvena, nors, atrodo, geria ten tą džiną ir šampaną vos ne kiekvieną dieną (juokiasi), bet vis tiek kažkokiu būdu visi ilgaamžiai. Todėl net neįmanoma pagalvoti, kad tuose rūmuose neatsirastų psichologo, neurologo, moteriškų ligų ar problemų specialisto.“
„Nesupratau – kodėl jai reikėjo žudytis?“
G. Drukteinis taip pat sako nesuprantantis, kodėl M. Markle išgyveno emocinius sunkumus, kai, anot etiketo žinovo, ji turi viską, ko galėtų norėti kiekviena moteris – dėmesį, mylintį vyrą ir finansinį stabilumą.
„Aš, žinoma, nesu moteris ir niekada tikriausiai nepajusiu to, ką jaučia besilaukianti moteris, bet nesupratau – kodėl jai reikėjo žudytis? Kur ten buvo kažkokios kančios? Kad ji tabloiduose (bulvarinė spauda – aut. past.) paskaitydavo apie save užgaulių atsiliepimų? Tam yra labai puiki išeitis – neskaityk.
Aplink tave kabo geriausi meno paveikslai, gali nuskristi į bet kurią pasaulio šalį ar net į mėnulį, jeigu labai užsinorėtum. Be to, pabrėžkim tai, kad šalia jos yra mylimas vyras, kas, tarkim, princesės Dianos atveju buvo visiškai skirtinga situacija.
Visas pasaulio dėmesys yra į tave, visos draugės tau pavydi, visos finansinės problemos yra išspręstos, tu staiga pasidarai, kaip sakant, kažkokio mėlyno kraujo. Tai nesuprantu, dėl ko čia reikia žudytis?“ – atvirai savo nuomonę dėsto G. Drukteinis ir dar kartą priduria, kad, pasak jo, karališkieji rūmai tikrai nebūtų atsisakę suteikti M. Markle pagalbą:
„Manau, kad galėjo sugalvoti kažką įmantresnio negu vien banalios mintys apie savižudybę. Dar kartą pasikartosiu, manau, kad jai nebuvo jokios priežasties galvoti apie savižudybę, o jeigu ir susidarytų tokia situacija padidėjusio jautrumo sąlygomis, tai Bakingemo rūmai savų, kaip sakant, neišduoda.
Tikrai būtų naivu manyti, kad kokia karalienė sakytų „ai, na ir nesuteikim jai jokios pagalbos, tegul nusižudo ant mūsų rūmų laiptų“, kuriais vaikščiojo visi premjerai, ambasadoriai, markizai, lordai ar kas tiktais nori. To tiesiog negalėjo būti.“
Pasak G. Drukteinio, klausimai apie pirmagimio odos spalvą – angliškas humoras
Skandalingojo interviu metu M. Markle taip pat prisipažino, kad jai laukiantis pirmagimio kai kurie karališkosios šeimos nariai jaudinosi dėl to, kokios odos spalvos bus jos ir Harry sūnus Archie ir todėl, dėl maišytos rasės, jam neva nebuvo suteiktas princo titulas. Šiam interviu momentui G. Drukteinis taip pat negaili kritikos.
Anot jo, kadangi šioje situacijoje nėra žinoma antrosios pusės, Bakingemo rūmų nuomonė, nėra aišku, kokiame kontekste ir ką norėta tokiu klausimu pasakyti. Etiketo žinovas sako manantis, kad į šį karališkosios šeimos narių klausimą nereikėtų reaguoti taip aštriai, mat tai, pasak G. Drukteinio, galėjo būti tiesiog angliškas humoras.
„Mano asmeninė versija yra tokia, kad žinant angliška humorą, tai yra labai natūralus klausimas, tokios pačios potekstės kaip mes čia, Lietuvoje, klausiame vienas kito „į ką atsigimė tavo vaikas: ar į mamą, ar į tėtį?“ Antras dalykas, mes juk irgi nevengiame kokiam nors vyrui pasakyti: „klausyk, labai gražus tavo vaikas, akivaizdu, kad jis ne tavo“.
Ir visi dėl to juokiasi, nes supranta, kad čia juokas. Britiškame humore tai yra labai dažnas leitmotyvas, – komentuoja G. Drukteinis. – Reikėtų atsiminti, kad tas pats princas Harry nėra panašus į savo tėvą, nebent dabar dėl savo plinkančių plaukų. Jis visada buvo labiau panašus į princesės Dianos meilužį James’ą Hewittą: irgi ryži plaukai, veido struktūra, jis taipogi neturėjo princo Charleso ausų.
Pavyzdžiui, dar kalbant apie angliška humorą – kai Anglijos karalienė išvydo savo anūką, princą Viljamą, pirmąjį princo Charleso sūnų, stovėdama prie jo lovelės pasakė, kad kaip gerai, kad šis vaikas neturi savo tėvo ausų, išvesdama paralelę, kad princo Charleso ausys yra didelės. Atrodytų iš pirmo žvilgsnio labai užgaulu, bet toks yra angliškas humoras“, – sako etiketo žinovas.
G. Drukteinis sako įsitikinęs, kad joks karališkosios šeimos narys, paklausdamas apie princo Harry ir M. Markle pirmagimio odos spalvą, nenorėjo jų įžeisti ir dar kartą priduria, kad tokį klausimą greičiausiai būtų galima laikyti tiesiog angliško humoro forma:
„Prisimenant princo Harry rasistinius išsireiškimus, nieko nuostabaus, kad kažkas su juo gali pajuokauti rasistine potekste. Tačiau tie žmonės yra taip išauklėti, kad abejoju, kad kažkuris sau leistų tokius tiesiogiai į asmenį orientuotus užgaulius komentarus ar replikas.
Abejoju, ar toje karališkoje giminėje kas nors gali sau leisti tokią drąsą, taip tiesmukiškai ir, net sakyčiau, prasčiokiškai užgaulioti patį princą, būsimojo Anglijos karaliaus brolį.
Visi tokie fiziologiniai pašiepimai yra, dar kartą pasikartosiu, folkloro dalis ir, pabrėžiu, net jeigu taip kas nors paklausė (dėl pirmagimio odos spalvos – aut. past.), manau, tas paklausimas buvo juoko kontekste.“
Kokią užslėptą mintį turėjo interviu metu Meghan dėvėta juoda suknelė?
Iki smulkmenų aptarinėjamame interviu pro internautų akis nepraslydo ir M. Markle apranga. Sasekso hercogienė kalbėdama su Oprah dėvėjo juodą 4700 dolerių kainuojančią Armani suknelę, papuoštą lotoso žiedu, kuris neva laikomas atgimimo simboliu bei buvo pasipuošusi apyranke, kuri priklausė princesei Dianai ir simbolizuoja laisvę.
Etiketo žinovas G. Drukteinis sako tik galintis pasijuokti iš tokių užslėptos prasmės ieškojimų aprangos detalėse.
„Jeigu aristokratai žaidžia savo žaidimus, tai mums plebėjams (neturintiems privilegijų – aut. past.), nemanau, kad įmanoma juos suprasti. O net jeigu ir egzistuoja kažkokia prasmė, tai kam ją taip koduoti, jeigu gali tiesiai šviesiai pasakyti? Nes per tas paslėptas prasmes tik kyla problemos. Prisimenate, buvo kažkokia situacija kai viena kunigaikštienė įsisegė kažkokį ženkliuką, simbolizuojantį vergų darbą.
Atrodo, kas būtų apie tai pagalvojęs? Tiesiog įsisegė gražią sagę, o kilo skandalas ant viso pasaulio, lyg ji čia skatina vergiją. Aišku, aš suprantu, svastika ar pjautuvas su kūju galbūt ir įžeistų daugelį, bet gi kalbame apie karališkąją šeimą, kuri puikiai jaučia visas ribas“, – teigia pašnekovas.
Hercogų atsiribojimo nuo karališkosios šeimos nesmerkia
Interviu su Oprah metu pora atskleidė, kad princo Harry tėvas princas Charlesas visiškai jų atsisakė, mat jie apkaltino šeimą turint rasistinių minčių. Princas Harry taip pat atsivėrė ir kalbėjo apie tai, kad jo tėvas nustojo atsakyti jam į skambučius po to, kai jie praėjusiais metais pranešė, kad nuo karališkosios šeimos norėtų atsiskirti.
Etiketo žinovas G. Drukteinis taip pat išsakė ir ką mano dėl to, kad Sasekso hercogai nusprendė atsitraukti nuo karališkųjų pareigų ir persikelti gyventi į Kaliforniją, teigdamas, kad šiuo atveju princas Harry ir M. Markle daro tai, kas yra geriausia jų šeimai.
„Kad ir su kokiais titulais jie gyvena, visų pirma jie yra šeima ir princas Harry elgiasi kaip mylintis vyras. Vis dėlto suvokime, kad karališkosios šeimos nariai nėra įžymybės, „pop“ žvaigždės, jie yra visuomenės tarnautojai. Tad jeigu jiems kaip šeimai trukdo tas karališkasis statusas ar karališkojo gyvenimo normos, reglamentas ir jie nusprendė, kad tai neteikia malonumo, tai kodėl gi ne?
Nieko jis gi neišdavė, nepasmerkė monarchijos, nepriėmė kitos šalies pilietybės, neišnešė kažkokių dokumentų ar nepavogė briliantų, – komentuoja G. Drukteinis. – Jau mums, lietuviams, turėtų būti suprantama – šimtai tūkstančių mūsų emigravę, palikę Lietuvą, kaip sakant, skaudžiausiai jai valandą tačiau nuo to nė kiek nesam blogesni lietuviai“, – šypteli jis.
Ar šis interviu – karališkosios šeimos eros pabaiga?
Šis princo Harry ir M. Markle interviu su Oprah laikomas bene vienu ryškiausių karališkosios giminės įvykių nuo pat prieš 25 metus vykusio princesės Dianos interviu. Sasekso hercogų pokalbis itin stipriai sudrebino Bakingamo rūmus. Po jo ir į viešumą viena po kitos imtos keltis monarchijos problemos, o specialistai žadėjo ir rimtą karališkosios šeimos krizę.
Išgirdęs tokius komentarus, G. Drukteinis šypteli ir teigia, kad karališkoji šeima jau yra išgyvenusi ne vieną Bakingamo rūmų pamatus sudrebinusį skandalą ir šis interviu yra ne išimtis.
„Paimkite bet kurį iš keturių karalienės vaikų – visi paskendę skandaluose. Kaip, pavyzdžiui, princas Andrew III, kuris buvo apkaltintas pedofilija. Visur skyrybos, finansinės machinacijos, nepagarbūs, rasistiniai atsiliepimai, juokeliai, čia tų skandalų kiekvienais metais įvyksta mažiausiai keturi. Kas galėjo iš principo sureaguoti į tą interviu?
Lietuvos gyventojai? Anglijos karalienei mūsų nuomonė mažiausiai rūpi. Kas daro galėjo pasipiktinti? Kinai ar centrinės Afrikos gyventojai? Manau, karalienei tai visiškai nerūpi, svarbiausia, kaip reaguoja jos aplinka ir tiesioginiai pavaldiniai. O aš kaip suprantu, Anglija, britų sandrauga yra karalienės pusėje.
Karališkieji rūmai jau šimtus kartų yra matę visokius apkalbėjimus nepateikiant jų pusės versijos. Pradedant nuo pačios karalienės ištekėjimo už dabartinio princo Philipo, kuris vedybų metu buvo ubagas, graikas ortodoksas, pravoslavas. Tai irgi atrodė monarchijos pabaiga, bet jie kuo puikiausiai gyvena ir rodo pavyzdį mums, kaip reikia gyventi nepaisant jokių sunkumų“, – komentuoja G. Drukteinis.
Kokią žalą karališkajai šeimai padarytų paviešintas Meghan dienoraštis?
Kaip anksčiau pranešė naujienų portalas tv3.lt, M. Markle rašė dienoraštį apie savo ir princo Harry gyvenimą Jungtinėje Karalystėjė. Manoma, kad jeigu kada nors būtų atskleistas jo turinys, Bakingemo rūmus, nespėjusius atsigauti po interviu su Oprah, sudrebintų dar vienas skandalas.
Sklando gandai, kad asmeniniai memuarai taptų perkamiausia autobiografija ir sukrautų milijonus. Paklaustas, kokią jo nuomone žalą karališkajai šeimai padarytų toks M. Markle žingsnis, G. Drukteinis sako įvairias biografines knygas vertinantis itin skeptiškai ir nemanantis, kad hercogienė galėtų atskleisti daugiau pernelyg šokiruojančių faktų:
„Tai bus elementari audra stiklinėje ir neužbaigti sakiniai – kas kokį kodą pasiuntė ar ką ji suprato. Kaip ir kitų garsių žmonių rašomos knygos, paimkime, bet kokio buvusio prezidento ar Michele Obamos. Tai knygos apie nieką. Arba jie gyvena kažkokį beprasmį gyvenimą, kur niekas absoliučiai neaišku, nei pradžia, nei pabaiga arba jie tikrai bijo kažką tiesiai šviesiai pasakyti.
Kaip koks Joe Bidenas paėmė ir pasakė, kad Rusijos prezidentas yra žudikas, be jokių „girdėjau, skaičiau, manau, kad“. Va čia yra kalbėjimas, tokius dalykus aš suprantu. O tos visos knygos… Na, aišku, snobai privalės turėti jas savo lentynose, bet labai abejoju, kad jie iš tos knygos sužinos kažką daugiau.“