„Antioksidantai apsaugo mūsų odą nuo laisvųjų radikalų – detalių, kurios gali pakenkti mūsų organizmui ir sukelti oksidacinį stresą“, – pasakojo mitybos specialistas Mantas Liekis.
Yra žinoma, kad oksidacinis stresas neretai atsiranda dėl žalingų aplinkos veiksnių, tokių kaip tarša, ultravioletiniai spinduliai, cigarečių dūmai, netinkama mityba, stresas ir užterštas oras.
Pasak mitybos specialisto, visas šis procesas yra susijęs su daugybės sveikatai pavojingų ligų rizika, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios pirmauja lietuvių mirštamumo rodikliuose, vėžiu, diabetu.
„Taip pat tai yra susiję su senėjimo procesais, nes antioksidantai saugo mūsų ląsteles nuo žalos, kurią sukelia oksidacinis stresas“, – paaiškino pašnekovas M. Liekis.
Raktas į jaunystę
„Antioksidantai yra labai svarbūs žmogaus organizmui“, – antioksidantų nauda dalijosi specialistas.
Pasak jo, antioksidantai gali pagerinti imuninius procesus žmogaus organizme, sumažinti uždegiminius procesus, prisidėti prie geresnės odos būklės ir bendros žmogaus savijautos.
M. Liekis pasakojo, kad antioksidantai ne veltui yra laikomi raktu į jaunystę. Pasak jo, vienas iš būdų sulėtinti senėjimo procesus yra pasirinkti tinkamą kasdieninę mitybą bei suvaldyti stresą.
„Įtraukiant antioksidantų turinčias medžiagas į mitybą, galima padėti pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę, be to, jis gali atrodyti jaunesnis“, – pasakojo specialistas.
Pašnekovo teigimu, didesnis ir dažnesnis antioksidantų turinčių produktų vartojimas teikia naudą. Jis teigė, kad antioksidantai gali padėti išsaugoti odos elastingumą.
Taip pat antioksidantų turintys produktai gali pagelbėti siekiant paskatinti ląstelių regeneraciją, kurios metu senos, pažeistos ar mirusios ląstelės yra pakeičiamos naujomis.
„Rekomenduojama šių produktų į savo meniu įtraukti kuo daugiau“, – teigė M. Liekis.
Antioksidantų turintys produktai
Prakalbus apie tai, kokių maisto produktų vertėtų į savo mitybos racioną įtraukti daugiau, M. Liekis tikino, kad jų yra nemažai.
Pasak jo, kiekvienas skirtingas produktas pasižymi skirtinga antioksidanto rūšimi, o kiekviena iš jų yra labai svarbi.
M. Liekis teigė, kad šie produktai – antioksidantų šaltiniai:
- Mėlynės ir šilauogės: „Šios uogos turi daug antocianinų, kurie saugo ląsteles nuo pažeidimų.“
- Špinatai: „Juose yra daug liuteinų ir astaksantinų, kurie yra naudingi akių sveikatai.“
- Riešutai: „Pavyzdys – graikiniai riešutai, kurie turi daug vitamino A ir apsaugo ląsteles.“
- Juodasis šokoladas: „Kakavoje, kuri yra naudojama juodajam šokoladui, yra daug flavanoidų, gerinančių širdies ir kraujagyslių veiklą.“
- Žalioji arbata: „Joje yra daug polifenolių, stiprių antioksidantų, saugančių ląsteles nuo laisvųjų radikalų.“
- Granatai: „Juose gausu vitaminų, gerinančių kraujagyslių veiklą.“
- Pomidorai: „Pomidoruose galima aptikti daug likopeno, kuris saugo organizmą nuo oksidacinio streso.“
- Česnakai: „Jie turi junginių, kurie stiprina imunitetą ir mažina uždegimus.“
„Jeigu mes įtrauktumėme visus šiuos produktus į savo mitybos racioną, tuomet turėtumėme didesnę naudą negu, pavyzdžiui, suvalgius saldumynų. Taip pat kur kas geriau jaustumėmės“, – pasakojo pašnekovas.
Kokia šių produktų paros norma?
Paklaustas apie tai, kiek šių produktų reikėtų suvartoti per dieną, M. Liekis tikino, kad kiekvieno iš jų rekomenduojamo suvartoti kiekis yra skirtingas.
Mitybos specialisto teigimu, visų pirma, reikia atsižvelgti, ar tai yra pavienis produktas, skystis ar birus produktas.
„Jeigu mes kalbame bendrine prasme, kaip gauti antioksidantų per vaisius, uogas ir daržoves, yra rekomenduojama suvartoti bent jau penkias porcijas per dieną pavienių vaisių ir daržovių“, – sakė jis.
Tuo tarpu sėklų, riešutų ir skysčių paros normos skiriasi. M. Liekis atkreipė dėmesį, kad riešutų ir sėklų patariama suvartoti nuo vienos iki dviejų saujų per dieną.
Rekomenduojamo suvartoti šokolado kiekis dar kitoks – jo patariama nepadauginti ir suvalgyti nuo 20 iki 50 gramų per dieną.
„Tuo tarpu žalios arbatos geriausia yra išgerti nuo dviejų iki trijų puodelių per dieną“, – baigė pokalbį jis.