Nors jų gydymas vyksta sparčiai, svarbu sutelkti dėmesį ir į tai, kaip žmonės gali sumažinti riziką susirgti tam tikros formos liga. Mokslininkai iš Edith Cowan universiteto toliau tiria būdus, kaip galima išvengti vėžio ir ką pacientai gali padaryti savo kasdieniame gyvenime.
2019 m. atliktame tyrime komanda nustatė penkis maisto produktus, kurie gali sumažinti vėžio riziką dėl juose esančios vienos konkrečios cheminės grupės ‒ flavanoidų.
Flavonoidai yra polifoninių antrinių metabolitų rūšis, randama augaluose, kitaip tariant, jie yra junginių grupė, randama įprastuose vaisiuose ir daržovėse.
Flavonoidai, kaip ir kiti natūraliai susidarantys junginiai, gali būti labai naudingi, priklausomai nuo to, kurie flavonoidai yra konkrečiame maiste ir kokiame maisto produktų derinyje. Kai kurie gali turėti priešuždegiminės naudos arba sumažinti vėžio riziką.
Mokslininkai iš Edith Cowan universiteto savo darbe, paskelbtame žurnale „Nature Communications“, nustatė, kad flavonoidai gali padėti sumažinti vėžio riziką.
Tačiau nors grupė teigė, kad nustatė ryšį tarp flavonoidų ir sumažėjusios vėžio rizikos, jie neišsiaiškino, kodėl taip yra. Kita priežastis, kodėl jie negalėjo nustatyti priežasties ir pasekmės ryšio, buvo ta, kad jų tyrimas buvo stebimasis, o ne priežastinis, rašo express.co.uk.
Kokius maisto produktus jie rekomendavo?
Autoriai rekomendavo penkis maisto produktus, kuriuose ypač daug flavonoidų, ir jų vartojimo dozes:
- Vienas puodelis arbatos;
- Vienas obuolys;
- Vienas apelsinas;
- 100 g mėlynių;
- 100 g brokolių.
Pasak mokslininkų, šie produktai suteiks platų flavonoidų asortimentą ir „daugiau nei 500 mg bendro flavonoidų kiekio“. Be to, dėl šaltinių įvairovės jie gali būti paskirstyti per vieną dieną ir neapsiriboti tik viena maisto produktų grupe.
Vadovaujantis projekto tyrėjas Dr Nicola Bondonno sakė: „Šios išvados yra svarbios, nes išryškina potencialą užkirsti kelią vėžiui skatinant vartoti maistą, kuriame gausu flavonoidų, ypač žmonėms, kuriems gresia didelė rizika“.
Tačiau, nors buvo nustatyta, kad flavonoidai padeda sumažinti vėžio riziką, tai nereiškia, kad jie turėtų būti traktuojami kaip auksinis bilietas į gyvenimą be vėžio, aiškino mokslininkai.
Dr Bondonno sakė: „Taip pat svarbu pažymėti, kad flavonoidų vartojimas neatsveria visos padidėjusios mirties rizikos, kurią sukelia rūkymas ir didelis alkoholio vartojimas. Geriausias dalykas, kurį galite padaryti savo sveikatai, yra mesti rūkyti ir sumažinti alkoholio vartojimą.
Žinome, kad tokie gyvenimo būdo pokyčiai gali būti labai sudėtingi, todėl flavonoidų vartojimo skatinimas gali būti naujas būdas sumažinti padidėjusį pavojų, taip pat paskatinti žmones atsisakyti žalingų įpročių“.
Dr Bondonno pabrėžė, kad rūkymas sukelia daugumą plaučių vėžio atvejų JK ir yra pagrindinis vėžio rizikos veiksnys visame pasaulyje.
Dr Bondonno taip pat paaiškino, kokios įtakos turi kiti rizikos veiksniai: „Alkoholio vartojimas ir rūkymas įtakoja uždegimą ir pažeidžia kraujagysles, o tai gali padidinti įvairių ligų riziką“.