• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors kalbama, kad šildymo sąskaitos šiemet bus mažesnės, prasidedantis šildymo sezonas neramina daugelį. Pastaraisiais metais elektros, dujų ir šildymo sąskaitos buvo gerokai didesnės nei esame pratę mokėti, tad su neramumu laukiant šiųmečių kainų verta apsvarstyti galimybes taupyti ne tik elektrą, bet ir šilumą namuose. Kaip tai įmanoma?

Nors kalbama, kad šildymo sąskaitos šiemet bus mažesnės, prasidedantis šildymo sezonas neramina daugelį. Pastaraisiais metais elektros, dujų ir šildymo sąskaitos buvo gerokai didesnės nei esame pratę mokėti, tad su neramumu laukiant šiųmečių kainų verta apsvarstyti galimybes taupyti ne tik elektrą, bet ir šilumą namuose. Kaip tai įmanoma?

REKLAMA

„Dažnai klaidingai manoma, kad tik elektros ir dujų sąskaitų dydis yra mūsų rankose: juk sumažinti elektros ir dujų naudojimą atrodo gana paprasta. Vis dėlto įmanoma taupyti ir šildymui, mat jei šiluma namus palieka, pavyzdžiui, per nesandarius langus, duris ir įvairius kitus plyšius, sunaudojama daugiau energijos ir šildymo sąskaita didėja. Deja, apie tai susimąsto ne kiekvienas ir kasdienybėje daromos klaidos lemia didesnes šildymo sąskaitas“, – komentuoja Aušra Čiuplienė, „Viena sąskaita“ generalinė direktorė.

Klaida nr. 1: nesureguliuoti langai ir durys

Didelė dalis šilumos namus palieka dėl nesandarių langų ir durų. Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) duomenimis, pro langus prarandame apie 37 proc. šilumos. Tad pirmasis žingsnis, kurį kiekvienas turėtų padaryti: profesionaliai, pasitelkiant specialistus, sureguliuoti langus ir duris, įvertinti, ar tarp durų ir sienų, grindų bei lubų nėra plyšių.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai turėtų tapti kasmetiniu ar bent kas dvejus metus egzistuojančiu įpročiu: patikrinti visus langus ir esant poreikiui, pasikviesti profesionalus jiems sureguliuoti. Tokia specialistų paslauga tikrai atsipirks per mažesnes šildymo sąskaitas. Tiesa, kartais šaltas oras į vidų patenka per plyšius tarp grindų, sienų ir lubų, juos ekspertai rekomenduoja lopyti apklijuojant plyšius uždengiančiomis juostelėmis, kurių galima įsigyti bet kurioje namų apyvokos prekių parduotuvėje“, – pataria A. Čiuplienė.

REKLAMA

Pasak jos, didelė dalis šilumos namus palieka ir pro sienas, jei gyvenama nerenovuotame pastate. LŠTA duomenys atskleidžia, kad jei pastate yra įvykdyta kompleksinė renovacija, gyventojai sutaupo 40-60 proc., kartais net iki 72 proc. šilumos.

„Žinoma, pastato renovacija yra daugiausiai įtakos šildymo sąskaitoms turinti priemonė, bet jei jai šiuo metu sąlygų nėra, verta įgyvendinti ir mažesnius sprendimus, tokius kaip langų ir durų reguliavimas“, – teigia A. Čiuplienė.

REKLAMA
REKLAMA

Klaida nr. 2: netinkamas elgesys su radiatoriais ir ne vietoje stovintys baldai

Jei radiatorius užstatytas baldais, uždengtas storomis užuolaidomis, tai sulaiko šilumą ir ji nesklinda į kambarį.

„Žinoma, pirma yra svarbiausia užtikrinti, kad radiatorius nėra uždengtas. Vis dėlto egzistuoja sprendimų, kurie gali pagerinti šilumos sklaidą erdvėje. Pavyzdžiui, šilumą atspindinčios aliuminio folijos klijavimas už radiatoriaus, t. y. ant sienos, kuri atspindi iki 90 proc. infraraudonųjų spindulių ir gali padidinti patalpos oro temperatūrą 1-2ºC. Kitas būdas yra virš radiatoriaus kabinti lentyną, taip sustabdant šilumos kilimą į palubę ir užtikrinant, kad šiluma išliks patalpoje“, – pataria A. Čiuplienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, dėmesį verta atkreipti ir į tai, kur stovi didžiausi namų baldai: pavyzdžiui, komoda ar rūbų spinta. Juos vertėtų statyti prie išorinių būsto sienų, mat taip galima sustabdyti šalto oro patekimą į vidų ir šilto išėjimą.

Klaida nr. 3: žaliuzės vietoje užuolaidų

Jei jaučiate, kad šiluma namus palieka pro langus, o jų keisti šiuo metu negalite, problemą gali spręsti storos užuolaidos, roletai ar romanetės. Ekspertų teigimu, būtent romanetės yra vienas geriausių šilumą sulaikančių uždangalų, nes jose nėra skersinių.

REKLAMA

„Daugiausiai šilumos „pralošia“ tie, kas naudoja žaliuzes, mat jos visiškai nesulaiko šilumos ir yra skirtos apsaugai nuo saulės. Norint užtikrinti, kad kuo mažiau šalčio ateina per langus, verta turėti romanetes arba roletus ir storas užuolaidas. Pastarąsias rekomenduojama rinktis standžios, tankios medžiagos. Naudojant ir užuolaidas, ir roletus, suformuojama dviguba apsauga nuo iš lauko ateinančios vėsos“, – pranešime spaudai sako A. Čiuplienė.

Įvairūs tyrimai atskleidžia, kad roletais dengiami langai gali sutaupyti apie 23 proc. daugiau šilumos nei langai be jokios uždangos.

Pakeiskite langus, sumokekite tiek ir tiek, kiek sutaupysite po to. Nu tas ant to :D tik remonto tas visas triuksmas, dulkes ir t.t.
O kam cia 'nekartot klaidu', tai priklauso kur gyveni. Buna senuose butuose nieko ten nepareguliuosi, viskas is silumos punktu eina, kur atvaro kokie nors 'silumos tinklai'.
Dar 'genialu' siulyt langus uzdenginet, o tada sviesa degti, elektra naudoti?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų