Šis puraus biskvito kepinys, perteptas maskarponės sūrio, karamelės ir sūdyto sviesto kremu bei traškaus šokolado įdaru, ne tik sužadins skonio receptorius, bet ir nustebins artimuosius ar į svečius užsukusius draugus.
Žiemą namus pripildo skirtingų prieskonių ir kepinių aromatai
Jau ne vienerius metus su sekėjais žinoma moteris, maisto entuziastė Neringa Zeleniūtė savo „Instagram“ kanale dalijasi gardžiomis receptų idėjomis, meile kulinarijai ir kokybiškiems ingredientams. Ir nors šventiniu laikotarpiu Neringa nepasiduoda kalėdinei karštinei, pripažįsta, jog šis žiemos metas jos namus pripildo jaukumu, skirtingų patiekalų bei prieskonių aromatais.
„Nors esu iš tų žmonių, kurie nemėgsta švenčių ir stengiasi nepasiduoti dėl dovanų pirkimo ar vaišių stalo daugelį užplūstančiai psichozei, iš kulinarinės perspektyvos šis laikotarpis man labai patinka. Žiemą mano namus dažniau pripildo aitresnių prieskonių ir skirtingų kepinių bei desertų aromatai.
Šio periodo aš neįsivaizduoju be kardamono, cinamono, muskato, gvazdikėlių, imbiero ar citrusinių vaisių kvapų, o kepiniuose dažniau naudoju aguonas, vanilę, kakavą. Kai oras niūresnis ir lauke spaudžia pirmieji šaltukai, tikrai norisi išgerti daugiau puodelių arbatos, valgyti komfortišką, šilumą žadinantį maistą“, – „Dovanoramos“ pranešime spaudai teigia N. Zeleniūtė.
Kaip žinia, šventiniu laikotarpiu dažniau aplankome ne tik artimuosius, bet ir draugus. Tačiau keliauti į svečius tuščiomis greičiausiai nemėgsta nei vienas lietuvis. Anot N. Zeleniūtės, neštis į svečius labiausiai tinkami tie produktai, kurie greitai negenda, nepraranda savo formos ar tekstūros transportuojant.
„Į svečius mėgstu keliauti su įvairiais saldumynais: namuose keptais ar parduotuvėje įsigytais pyragais, bandelėmis, keksais, sausainiais ir kitais desertais. Į svečius taip pat patogu nusinešti vaisių, vieno kąsnio užkandėlių ar šalia priderintų užtepėlių. Dar viena mano maisto silpnybė – sūriai, kumpiai ir įvairios mėsytės, tad jomis taip pat mėgstame pasilepinti tiek namuose, tiek keliaudami į svečius.
Vis dėlto, visuomet apsitariame su draugais, kas kuo pasirūpins, kad bendras vaišių stalas nebūtų perkrautas, o ir visas pasiruošimas nenugultų ant vieno žmogaus pečių. Be to, tai puiki proga apsikeisti idėjomis, pasidalinti savo receptais ar gaminimo gudrybėmis, kurios praverčia kasdien. Man kalbėti apie maistą taip pat gera, kaip ir jį ragauti“, – šypsosi pašnekovė.
Kokie valgiai per šventes atsiduria ant žinomos moters stalo?
Kalbėdama apie artėjančias šventes, N. Zeleniūtė prisimena tradicijas, atėjusias iš savo vaikystės ir sako, kad jos namuose Kūčių ir Kalėdų valgiai būna išties įvairūs: nuo autentiškų, iš kartos į kartą perduodamų receptų, iki gurmaniškų patiekalų ar drąsesnių kulinarinių bandymų.
„Kūčios mano šeimoje neatsiejamos nuo tradicinių valgių, atkeliavusių iš vaikystės ir sužadinančių daugybę gražių prisiminimų. Ant stalo visuomet dominuoja menkė, silkė, grybai ir pyragėliai su jų įdaru. Kūčių patiekalus gaminu pagal mamos ir močiutės receptus.
Nors smulkių interpretacijų juos ruošiant pasitaiko, stengiuosi per daug nenutolti ir išlaikyti autentiškumą bei tokius skonius, kuriuos prisimenu dar iš vaikystės. Ne paslaptis, kad virtuvė – mano tvirtovė, o maisto gaminimas – didelė aistra, tad visuomet stengiuosi nustebinti ir palepinti sau brangiausius žmones“, – pasakoja maisto entuziastė.
Tiesa, visai kitaip atrodo Neringos Kalėdų stalo vaišės: „Jei per Kūčias labiau laikausi tradicijų ir stengiuosi išlaikyti šeimos receptus, tai per Kalėdas šiek tiek „pasileidžiu plaukus“. Mūsų Kalėdų stalui netrūksta nei egzotikos, nei skirtingų pasaulio virtuvių įkvėptų patiekalų, nei kitų gastronominių atradimų. Stalą taip pat papuošiu, tačiau skirtingomis detalėmis neperkraunu.“
Moteris pabrėžia, kad ant švenčių stalo jai svarbiausia ne kuo didesnis patiekalų kiekis, bet jų kokybė:
„Vadovaujuosi taisykle, kad net ir skaniausių bei labiausiai mėgstamų valgių nereikia pasigaminti per daug, visko turi būti saikingai. Taip ir išmesti maisto po švenčių nereikia, ir pusiau pilnoms lėkštėms keliauti nuo stalo iki šaldytuvo ar atvirkščiai netenka“, – džiaugiasi N. Zeleniūtė.
Pradedantiems kepėjams turi porą patarimų
Šventiniam pasiruošimui įgaunant pagreitį, įvairiais kepiniais, tortais ir skirtingais desertais norisi pasimėgauti dažniau, nelaukiant gruodžio pabaigos. Tačiau nusprendus šių skanėstų pasigaminti namuose ne viskas pavyksta iš pirmo karto. Todėl N. Zeleniūtė turi keletą patarimų, kurie desertų gaminimo procesą ir gerą galutinį rezultatą padės pasiekti net ir ilgai virtuvėje suktis nemėgstantiems kulinarams.
„Jeigu esate pradedantysis arba mėgėjas, laikykitės deserto recepte nurodytų gaminimo taisyklių ir ingredientų proporcijų. Per daug neeksperimentuokite su kepinių ar biskvitų tešlomis, o pradžiai rinkitės kuo lengviau ir paprasčiau paruošiamas. Tai nebūtinai reikš prastesnį skonį, priešingai, kuo paprastesnė gamyba – tuo geresnis ir galutinis rezultatas.
Nereikia dešimčių torto pertepimų ir skirtingų jų sluoksnių skonių, kad šventinis desertas būtų skanus. Tiesiog įdėkite lašelį meilės, kantrybės ir šiek tiek pastangų į patį gaminimo procesą. Dar svarbu neperkepti torto sluoksnių, gerai išmaišyti kremą ar kitą įdarą“, – pataria N. Zeleniūtė.
N. Zeleniūtė kviečia pasigaminti šokoladinį tortą su traškiu karameliniu pertepimu, kuris papuoš švenčių stalą ir nustebins artimuosius.
Šokoladinis tortas su traškiu karameliniu pertepimu
Tortui ir jo kremui reikės:
- 250 g juodos kavos;
- 150 g rudojo cukraus;
- 100 g baltojo cukraus;
- 50 g kakavos;
- 130 g kambario temperatūros sviesto;
- 2 vnt. kiaušinių;
- 230 g miltų;
- 0.5 a. š. kepimo miltelių;
- 0.5 a. š. sodos;
- 700 g maskarponės sūrio;
- 285 g karamelės ir sūdyto sviesto kremo;
- 50 g traškaus šokolado skonio įdaro.
Gaminimo eiga:
- Dubenyje sumaišykite kavą, rudąjį cukrų, kakavą ir atidėkite į šalį.
- Kitame dubenyje sumaišykite miltus, kepimo miltelius ir sodą.
- Baltąjį cukrų išplakite su kambario temperatūros sviestu, po vieną įmuškite ir plakite kiaušinius. Beplakant po truputį suberkite miltų masę. Galiausiai supilkite kavos ir kakavos mišinį, gerai išmaišykite.
- Kepimo popieriumi išklokite 20 cm apvalią kepimo formą ir supilkite tešlą. Kepkite 180° temperatūroje apie 40 minučių arba kol įsmeigus medinį pagaliuką į pyrago centą jis liks sausas ir švarus.
- Iškeptą biskvitą išimkite iš orkaitės, palikite apie 20 minučių atvėsti.
- Pasigaminkite kremą torto įdarui. Maskarponės sūrį sumaišykite su karamelės ir sūdyto sviesto kremu bei traškaus šokolado skonio įdaru.
- Iškepusį ir atvėsintą biskvitą padalinate į tris lygias dalis. Pirmą sluoksnį aptepkite kremu, ant viršaus dėkite biskvito sluoksnį ir kartokite. Galiausiai aptepkite torto viršų ir išorę kremu. Papuošimui naudokite traškius kvietinius dribsnius.
Skanaus!